НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

Ракетний договір та Азовське море. Основні тези міністерської зустрічі НАТО у Брюсселі

Тиждень.ua розповідає про підсумки зустрічі очільників МЗС країн-членів Альянсу.

Міністри закордонних справ країн-членів НАТО під час дводенної зустрічі у Брюсселі обговорили, зокрема, Договір про ліквідацію ракет середньої та малої дальності (INF) між США та Росією, ескалацію в Азовському морі, ситуацію в Західних Балканах й Афганістані та нову місію Альянсу в Іраку. У підсумку генсек НАТО Йенс Столтенберг зазначив, що наступна зустріч глав МЗС відбудеться у квітні 2019 року у Вашингтоні, що ознаменує 70 років з дня заснування Альянсу.

 

Так, очільники дипвідомств погодили, що Москва випустила нову систему крилатих ракет - SSC-8 або 9M729, яка порушує Договір INF. Своєю чергою, Столтенберг заявив: "Росія має останній шанс повернутися до виконання цього договору. Але в той же час, ми маємо підготуватися до світу без цього договору".

 

 

Крім того, міністри також зустрілися з колегами з Грузії та України. Вони наголосили на потужній підтримці країн, особливо в умовах продовження агресії з боку РФ. Дипломати висловили особливу стурбованість щодо російських дій поблизу Керченської протоки та закликали Москву звільнити українських моряків та кораблі. Союзники також визнали прагнення України вступити до Альянсу і закликали Київ продовжувати шлях реформ.

 

Тиждень.ua розповідає про підсумки зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів Альянсу.

 

 

Останній шанс для РФ

 

Держсекретар США Майк Помпео заявив, що Вашингтон через 60 днів призупинять свої зобов'язання за Договором про ліквідацію ракет середньої і малої дальності, якщо Москва не повернеться до його виконання. "Ми вдаємося до такого кроку з кількох причин: російські дії підривають національну безпеку США, загрожують мільйонам європейців. Крім того, договір не розповсюджуються на такі країни як Китай, Північна Корея та Іран, які можуть вільно розвивати будь-яку зброю", - зазначив він. Помпео уточнив, що РФ постійно заперечувала розробку нової ракети, навіть коли Штати надали інформацію про характеристики і графік випробувань ракети.

 

 

Водночас ненсек НАТО Столтенберг заявив, що Росія має останню можливість повернутися до виконання зобов’язань за Договором INF після поставленого США ультиматуму. "Ми готові знову піднімати це питання на засіданні Ради НАТО-Росія, як ми робили це в останні роки. Росія має останній шанс повернутися до виконання цього договору. Але в той же час, ми маємо підготуватися до світу без цього договору. У це саме те, що ми робимо, даючи Росії це шанс, але одночасно вивчаючи наслідки розірвання цього договору для НАТО", - сказав очільник Альянсу.

 

Також Столтенберг погодився зі США, що Кремль роками заперечував існування нової ракетної системи, але НАТО доводила це фактами. "Зрештою вони були змушені визнати її існування. Тепер вони намагаються переконати світ, що ця система не порушує договір. І це дивно: навіщо заперечувати існування ракети, якщо вона відповідає умовам договору?", - наголосив генсек.

 

У результаті всі союзники погодилися із фактами порушення РФ договору і з тим, що американська сторона повністю його дотримуються.

 

 

Російська агресія проти України

 

Ще до початку засідання Столтенберг відзначив, що країни НАТО зміцнюють колективну безпеку як пряма відповідь на агресивні дії РФ проти України в Криму та на Донбасі. "Через агресивні дії Росії проти України, незаконну анексію Криму, дестабілізацію на сході України НАТО провело найбільше посилення нашої колективної оборони з часів холодної війни зі створенням сил швидкого реагування, мультинаціональних батальйонів на східних кордонах. Тож союзники НАТО зміцнюють колективну безпеку в якості прямої відповіді на те, що Росія зробила проти України", - сказав він.

 

 

Крім того, генсек Альянсу стверджує, що російська влада намагається взяти під контроль Азовське море. "Чотири роки тому Росія незаконно анексувала Крим. Тепер Росія намагається використати Крим для розширення свого впливу і контролювати Азовське море", - повідомив він. Також він вкотре повторив, що Москва  повинна забезпечити свободу навігації і дозволити безперешкодний доступ до українських портів

 

Своєю чергою, у Держадепі США пригрозили РФ зростаючими "наслідками і болем", якщо та не звільнить захоплених українських моряків.  "Ми хочемо, щоб росіяни засвоїли повідомлення, що вони мають звільнити моряків, інакше наслідки і біль будуть зростати постійно" - сказав представник Держдепу. Американський дипломат дипломат зауважив, що Москва повинна повернути захоплені українські кораблі й членів екіпажу. "Вони повинні відпустити моряків, повернути кораблі, і це не те питання, від якого можна відвернути нашу увагу" - сказав він. Крім того, представник Держдепу нагадав, що вперше російський уряд відкрито застосував власні сили без будь-якої спроби стверджувати, що це зробили так звані "сепаратисти".

 

Ба більше, у Держдепі вважають, що для ЄС атака Росії поблизу Керченської протоки є достатньою причиною для відмови від проекту "Північний потік-2". "Керченський інцидент має стати нагадуванням для наших європейських союзників, чому "Північний потік-2" є настільки поганою ідеєю. Цей інцидент робить гострішим розуміння цього, я б сказав, що він є нагадуванням: чим більше у вас інфраструктурних проектів в обхід України, тим слабкіше стримування російської військової агресії" - заявив дипломат.

 

Між тим, держсекретар Помпео уточнив, що є два моменти, які "ми чітко визначили під час засідання за участю українського міністра: повна єдність в тому, що російські дії були протизаконними і неприйнятними, і в тому, що політика стримування має бути відновлена".

 

Однак глава МЗС Німеччини Гайко Маас вважає, що єдиним способом запобігти серйозній кризі довкола Керченської протоки є політичне рішення. "Єдиний спосіб, як запобігти перетворенню цього конфлікту в серйозну кризу, це політичне рішення", - повідомив він.

 

 

Ірак, Афганістан, Косово і Західні Балкани

 

Так, очільники МЗС країн НАТО привітали той факт, що нова навчальна місія НАТО в Іраку розпочала свою роботу. "Місія допоможе місцевим силам стабілізувати країну, а також подолати тероризм" - зазначили в Альянсі.

 

Крім того,  союзники обговорили ситуацію на Західних Балканах, включаючи прогрес Скоп'є до членства в НАТО. Міністри також погодились продовжувати підтримувати Боснію і Герцеговину. Якщо країна вирішить зробити крок, НАТО прийме Річну національну програму: інструмент співпраці, що охоплює політичну, економічну та оборонну реформи.

 

Водночас міністри дипвідомств обговорили ситуацію в Косові. Столтенберг висловив занепокоєння з приводу планів створення збройних сил.  "Ми обговорили намір Косова просуватися у перетворенні сил безпеки Косово на армію. Такий крок є несвоєчасним. Він суперечить порадам багатьох союзників НАТО. І він може мати серйозні наслідки для майбутньої євроатлантичної інтеграції Косово", - сказав генсек.

 

Між тим, союзники знову підтвердили свою прихильність до довгострокової безпеки та стабільності в Афганістані. Столтенберг закликав талібів скласти зброю і сісти за стіл переговорів. Він також закликав владу Афганістану вирішувати недоліки у своїх виборчих процесах перед наступним президентськими виборами.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.