НОВИНИ

  ▪   Дар'я Касьянова

"Ми самі вирішимо, як контролювати наші кордони". Що відомо про Всесвітній пакт ООН про міграцію

Попри те, що деякі країни відмовляються підписувати договір, його прихильники переконані, що міграційна криза може бути вирішена лише на міжнародному рівні.

Ініційований Організацією Об'єднаних Націй перший "Всесвітній пакт за безпечну, впорядковану і регульовану міграцію" був задуманий після найбільшої хвилі біженців з часів Другої світової війни, масових втеч від збройних конфліктів та бідності на Близькому Сході та в Африці. Тиждень.ua розповідає про основні засади міграційного пакту та реакцію держав-членів ООН на нього.

 

 

Що означає узгодження пакту ООН про міграцію 

Глобальний договір про міграцію – це перша у світі глобальна угода про загальний підхід до міжнародної міграції у всіх її аспектах. Він не є юридично обов'язковим. Договір заснований на цінностях державного суверенітету, розподілу відповідальності, недискримінації та прав людини. Пакт містить 23 цілі для управління міграцією на місцевому, національному, регіональному та глобальному рівнях. Серед них – створення для мігрантів та громад сприятливих умов, що забезпечують повну соціальну інтеграцію;  інвестування в розвиток навичок і та підвищення рівню кваліфікації та компетенції, мінімізація негативних наслідків міграційних процесів, тощо.

 

"Ми зобов'язуємося співпрацювати на міжнародному рівні заради порятунку життів і запобігання загибелі і фізичних страждань мігрантів, проводити індивідуальні або спільні пошуково-рятувальні операції і стандартизувати збір та обмін відповідною інформацією, приймаючи на себе колективну відповідальність за збереження життя всіх мігрантів у відповідності з нормами міжнародного права. Зобов'язуємося також встановлювати особи загиблих або зниклих без вести і полегшувати взаємодію з їх сім'ями", - йдеться у тексті документу. 

 

Всесвітній пакт про міграцію був узгоджений у липні 2018 року. Його формальне схвалення має відбудеться з 10 до 11 грудня у марокканському Марракеші.

 

Реакція світу на міграційний пакт ООН

Документ узгодили 193 країни, однак США, Угорщина, Ізраїль, Польща, Австрія, Швейцарія,Чехія та Австралія у різний час заявили, що не підтримують міграційний пакт ООН. Так, у Кабінеті міністрів Чехії зазначили, що в документі відсутнє чітке розмежування понять легальної й нелегальної міграції. Уряд  Австрії повідомив, що не відправлятиме представника на конференцію в Марракеш. Канцлер Австрії Себастьян Курц переконаний, що відповідне рішення забезпечить Австрії право самій вирішувати, "кому буде дозволено іммігрувати, а кому – ні".

 

У грудні 2017 року президент США Дональд Трамп вирішив вивести країну з учасників Всесвітнього пакту про міграцію ООН, заявляючи, що він порушує суверенітет США. У заяві зазначається, що цей договір "містить численні положення, що несумісні з політикою США щодо мігрантів і біженців і принципами адміністрації Трампа стосовно міграції". При цьому посол США в ООН Ніккі Гейлі наголосила, що "Америка пишається своєю іммігрантською спадщиною і давнім моральним лідерством у наданні підтримки мігрантам і біженцям у всьому світі".

 

"Але наші рішення про політику щодо імміграцію мають завжди ухвалювати американці і тільки самі американці. Ми самі вирішимо, як найкраще контролювати наші кордони і кому буде дозволено в’їхати до нашої країни", – зауважила Гейлі.

 

Протести у США на підтримку мігрантів у грудні 2017 року

 

24 липня 2018 року міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто повідомив, що країна офіційно оголосила про вихід з переговорного процесу щодо впровадження міграційного пакту. За словами Сіярто, існує принциповий конфлікт у питанні міграції між угорською позицією і підходом ООН. Глава МЗС Угорщини також зазначив, що Будапешт буде послідовно дотримуватися своєї жорсткої міграційної політики. Як зазначається, договір підтримує міграцію та називає її одним з прав людини, за словами Сіярто, це є неприйнятним для Будапешту.

 

"Цей пакет (домовленостей – Ред.) іде супроти здорового глузду Угорщини і її інтересів", – наголосив він.

 

Натомість канцлер Німеччини Ангела Меркель переконана, що документ є правильною відповіддю на міграційну кризу.  Виступаючи під час дебатів у парламенті,  вона  заявила, що цей пакт забезпечить право мігрантів на доступ до медичних послуг та отримання фінансової підтримки. Меркель додала, що проблеми міграції повинні бути вирішені на міжнародному рівні, і "жодна країна не може це робити самостійно".

 

"Існують люди, які кажуть, що можуть вирішувати все самі і не повинні думати про когось іншого, це націоналізм у найчистішому вигляді",  - наголосила канцлер.

 

Як повідомляє Укрінформ, на початку грудня у Берліні пройшли акції проти підписання міграційного пакту. Кілька сотень учасників, які називають себе патріотами, вимагали припинити політику допуску до країни мігрантів, політику ісламізації країни і багатокультурності. Зазначається, що серед прапорів демонстрантів були і російські: вихідці з Росії виступають категорично проти нових мігрантів.

 

Протести проти міграційного пакту ООН у Берліні

 

Попри те, що Словаччина також відмовилась підтримати відповідний пакт, 29 листопада 2018 року міністр закордонних справ Словаччини Мірослав Лайчак подав у відставку на знак протесту проти відмови парламенту. Лайчак був головою Генеральної Асамблеї ООН, коли був прийнятий Пакт про міграцію, та раніше обіцяв залишити посаду, якщо його країна не приєднається до нього.

 

3 грудня Єврокомісар з внутрішніх справ і питань міграції Дімітріс Аврамопулос закликав країни Європейського Союзу підтримати міграційний пакт ООН. Він запевнив, що цей пакт не передбачає збільшення мігрантів, які прибувають до Європи. За його словами, метою міграційного пакту ООН є просування безпечної і впорядкованої міграції та скорочення нелегального перевезення людей.

 

"Ті, хто відкидають пакт, недостатньо його вивчили", - відзначив єврокомісар, - я закликаю всі зацікавлені країни переглянути свої наміри не приєднуватися до міграційного пакту найближчими днями і зрештою погодитися на його підписання. Це дуже важливо".