НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

"Європейська армія" Макрона. Про ідею створення оборонного союзу ЄС

Тиждень.ua розповідає про реакції на заклик президента Франції до створення загальноєвропейських збройних сил.

Ідея створення європейської армії, яка на перший погляд виглядає нереалістичною, останніми тижнями зненацька набрала обертів. Президент Франції Еммануель Макрон закликав до створення "справжньої європейської армії" для захисту Європи від Росії, Китаю і навіть від США.  "Ми не захистимо європейців, доки не вирішимо мати справжню європейську армію", - заявив французький лідер. Зокрема, ідею одразу ж підтримала канцлерка Німеччини Ангела Меркель.

 

Однак президент США Дональд Трамп сприйняв такі заяви, як образу. У своїй звичній манері, глава Білого дому використав Twitter як плацдарм для звинувачень Європи у недофінансуванні НАТО.  Після критики Трампа щодо європейської оборони, Макрон заявив, що Франція для США – "союзник, але не васал". 

 

Чому глава Білого дому так різко відреагував на "обмовку" Макрона? Насамперед найбільша перевага Альянсу полягає в тому, що альтернатив йому просто не існує. Військово-політичний союз наразі є незамінним для захисту Європи від Росії і єдиною організацією, яка може відповідати на загрози з боку Близького Сходу та Північної Африки. Відкрите небажання деяких європейських країн вносити 2% своїх ВВП у бюджет НАТО, попри погрози Трампа, свідчить про те, що Європу більше не влаштовує рівень захисту Альянсу. Крім того, постійні інституційні перешкоди, бюрократична тяганина і фактичне головування Америки в НАТО все більше наштовхують лідерів країн-членів ЄС на ідею створення окремої армії. 

 

 

Тиждень.ua розповідає про реакції на заклик президента Франції до створення загальноєвропейських збройних сил.

 

 

Сумнівні "компаньйони"

 

Попри те, що поняття спільної армії ЄС використовуються досить нечітко, без конкретних термінів або цілей, воно регулярно залучається лідерами з різних політичних сторін. Так, президент РФ Владімір Путін підтримав ідею Макрона, відзначивши, що така пропозиція відображає "в цілому позитивний процес".  "У цьому сенсі у нас перегукуються позиції з Францією", - сказав Путін. Ймовірно для когось видасться дивною позиція російського лідера, але насправді вона є досить очікуваною. Путін підтримає будь-яку ідею, яка допоможе втілити його бажання –  роз'єднати Європу зі США та розвалити Північноатлантичний альянс зсередини.

 

Своєю чергою, підтримка з боку чехів та угорців випливає більше з того, щоб ЄС змусив мілітаризувати свої кордони проти мігрантів. Ще влітку угорський прем'єр Віктор Орбан разом з проросійським главою МВС Італії Маттео Сальвіні запланували створити в ЄС так званий  "альянс противників міграції". 

 

Між тим, Відень виключив можливість участі країни у спільній європейській армії. Міноборони країни оголосило, що це "суперечить конституційній позиції Австрії".

 

 

Взяти долю у власні руки

 

Глава федерального уряду Німеччини Ангела Меркель погодилася з Макроном, що Європа повинна рухатися у бік створення власних збройних сил. "Часи, коли ми покладалися на інших, минули. Це означає, що ми, як європейці, повинні взяти нашу долю у власні руки", - наголосила канцлерка. На її переконання, така ідея не йде супроти Альянсу, а європейська армія може стати гарним доповненням НАТО.

 

Також лідер фракції лібералів у Європарламенті та екс-прем'єр Бельгії  Ґі Вергофстадт підтримав цю пропозицію, додавши, що хоче бачити "нову Європу, справді суверенну Європу, здатну захищати свої кордони, здатну захищати свої інтереси", - це наступна річ, яку ми повинні зробити ". "Двадцять вісім різних армій. Це трата грошей і водночас це також небезпека для нашої колективної безпеки, і це має змінюватися в Європі", - вважає він.

 

Крім того, старший науковий співробітник та голова відділу зовнішньої політики ЄС Центру вивчення європейської політики (CEPS) Стівен Блокманс стверджує, що спільна армія Європи має  збільшити "стратегічну автономію ЄС" і не повинна залежною "від Білого дому під керівництвом Трампа".


 

 

Дублювання НАТО

 
Генсекретар Альянсу відреагував на наміри Меркель і Макрона  не так різко як президента США. Водночас Єнс Столтенберг застеріг, що на шляху зміцнення власної оборонної спроможності Євросоюз не повинен допускати дублювання НАТО і його командних структур. "Більше європейських зусиль в обороні – це добре. Але це ніколи не має підривати потужності трансатлантичної складової...Що ми не можемо вітати – це якщо ЄС почне створювати дублюючі структури. Ми не повинні розподіляти наші ресурси навпіл", - зауважив він.

 

"Було б абсолютно беззмістовним для такої країни як Німеччина дозволити Євросоюзу і НАТО змагатися одне з одним. Тому що Німеччина є членом як ЄС, так і НАТО. Це означатиме, що Німеччина вимушена буде змагатися з Німеччиною. Це було б нерозумним рішенням усіх держав, які є членами одночасно ЄС і НАТО, започатковувати два комплекти командних структур, або дублювати те, що робить НАТО", - наголосив генсек.