НОВИНИ

Марк Войджер: Основними стовпами гібридної війни РФ є інформаційна зброя та кіберзасоби

Науковець наголосив, що РФ в гібридних кампаніях, як один із нових елементів, використовує технологічні інновації.

Росія в гібридних кампаніях використовує інформаційну зброю та кіберзасоби, а також законодавство як зброю, перетворивши його на засіб боротьби проти міжнародного та внутрішнього права. Про це в інтерв'ю Тижню повідомив старший викладач російських та східноєвропейських студій у Балтійському оборонному коледжі Марк Войджер.

 

"На сьогодні одним із нових елементів є технологічні інновації, котрі РФ застосовує в гібридних кампаніях, поміж яких найвидатнішою є кіберзброя. Це основний російський інструмент проникнення в табір противника, причому йдеться про все суспільство, а не тільки про збройні сили", – наголосив він.

 

Водночас Войджер зазначив, що ще одна новація — високий ступінь інтеграції, коли йдеться про такі засоби інформаційної війни, як дезінформація, пропаганда, фейкові новини та "фабрики тролів".

 

"Таким чином, основні стовпи російської гібридної війни нині — інформаційна зброя та кіберзасоби. Є й третій, який я вивчаю з 2014-го, і він не менш важливий чи небезпечний. Це використання Росією законодавства як зброї, перетворення його на засіб боротьби проти міжнародного та внутрішнього права. Термін, який було вперше вжито у США 2008 року, — lawfare (юридична війна). Це надзвичайно важливий інструмент, а не продукт нудних теоретичних правових дебатів. Законодавство дає Росії змогу називати свої агресії законними", – підкреслив науковець.

 

За його словами, щоразу, коли Росія порушує міжнародне право, вона стверджує, що її дії, навпаки, йому відповідають.

 

"Ця законодавча зброя використовується століттями починаючи з 1654-го (проти України) та з 1774-го (війни проти Османів), але тепер вона значно вдосконалена. Крім того, РФ має велику користь із права вето в Радбезі ООН", – додав Войджер.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»