НОВИНИ

Американський науковець Марк Войджер: У гібридній війні РФ немає нічого принципово нового

Зокрема, науковець наголосив, що Росія впродовж століть використовує схожі методи.

Старший викладач російських та східноєвропейських студій у Балтійському оборонному коледжі Марк Войджер повідомив, що в нинішній російській гібридній війні немає нічого принципово нового, тобто Москва вдається до старих методів із використанням нових інструментів й технологій. Про це він повідомив в інтерв'ю Тижню.

 

Войджер наголосив, що частково тактика Москви походить ще з ХVIII століття, від часів Єкатєріни ІІ, а Кремль просто покращує її й використовує проти своїх сусідів, Заходу та навіть проти власного населення.

 

"У 2014-му, коли Росія напала на Україну, на Заході спочатку було певне збентеження через "зелених чоловічків" у Криму. Я і мої колеги в Альянсі тоді розуміли, що це російські солдати, однак дехто ще мав сумніви. Згодом, коли Росія вторглася на Донбас, у НАТО виникло питання, як визначити цей вид конфлікту: як класичну війну чи щось інше. Тоді згадали термін "гібридна війна", який було офіційно застосовано для визначення такого роду російських асиметричних дій. Слово "гібрид" має латинське походження й означає "дитина від змішаного шлюбу". І хоча це й не ідеальний термін, він найкраще описав змішаний тип війни", – розповів він.

 

Водночас Войджер наголосив, що не лише змішаний характер робить гібридну війну тим, чим вона є.

 

"Цілком природно, коли країна розпочинає війну, вона використовує як військові, так і невійськові засоби на кшталт гуманітарної допомоги, політичної діяльності, соціальних мереж тощо. Окрім цього широкого спектра невійськових засобів гібридна війна також передбачає обман і заперечення. Наприклад, РФ напала на Україну й анексувала Крим, але заперечувала участь російських військ і стверджувала, що лише намагається допомогти та захистити російськомовних", – зазначив він.

 

За його словами, таким чином, цей російський спосіб воювати — це не новий феномен, оскільки ця країна впродовж століть використовує схожі методи.

 

"Якщо ви візьмете маніфест Єкатєріни II від 19 квітня 1783 року, заміните в ньому тодішню російську орфографію та застарілі слова сучасними, то документ, який отримаєте в результаті, міг би залюбки підписати Владімір Путін. Маніфест яскраво свідчить про те, що в XVIII столітті Росія провела гібридну кампанію з метою завоювання Криму, яка включала політичні, дипломатичні, правові, соціальні, економічні, розвідувальні та військові зусилля. Ці інструменти Кремль використовує і в наші дні. Так само й за радянських часів він вдавався не лише до військових засобів, а й до пропаганди та дезінформації для підтримки політичного протистояння з демократичним Заходом", – додав Войджер.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»