НОВИНИ

Світоч демократичних цінностей. Світ про відмову Меркель від посади канцлера

Тиждень.ua зібрав прогнози іноземних медіа щодо того, хто може замінити на посаді Меркель, яка була главою німецького уряду з 2005 року.

На початку тижня Ангела Меркель повідомила, що має намір відмовитися від висунення своєї кандидатури на пост канцлера Німеччини після 2021 року. Тиждень.ua зібрав прогнози іноземних медіа  щодо того, хто може замінити на посаді Меркель, яка була главою німецького уряду з 2005 року.

 

Washington Post

Як зазначає видання, несподіване рішення відобразило зростаючий, після року невдач, тиск на найбільш довготривалого главу уряду в Європейському Союзі. Битва за місце її наступника, мабуть, стане також боротьбою за правління у країні, і той, хто стане головою ХДС, стане наступним кандидатом і на пост канцлера. Водночас видання наголошує, що її потенційні наступники ледь відомі за межами Німеччини.

 

Ймовірна наступниця Меркель, Аннегрет Крамп-Карренбауер, хоче продовжити традицію поміркованості ХДС. Але з огляду на те, що Німеччина та Європа стають все більш розділеними, від партії можуть вимагати різко взяти "курс праворуч".

 

До осені минулого року, Меркель була домінуючою фігурою в німецькій політиці, але голосування у вересні 2017 року стало несподівано важким для ХДС, і з того моменту підтримка влади канцлера більш не була такою, як раніше.

 

Deutsche Welle

Раніше Меркель заявляла, що для неї "головування в партії і пост канцлера нероздільні". Чи означає це, що після відходу з першої посади випливає її відставка з іншої?
Одна справа, якщо делегати гамбурзького з'їзду оберуть на цю посаду однодумця або однодумницю Меркель. Як зауважує DW, такою людиною могла б, наприклад, стати Аннегрет Крамп-Карренбауер, яку зовсім недавно висунула на пост партійного секретаря ХДС сама Меркель.

 

Але заявку на пост голови вже подали і деякі діячі ХДС з числа її впливових внутріпартійних опонентів. Це, зокрема, міністр охорони здоров'я Німеччини Йенс Шпан і колишній глава фракції ХДС / ХСС у бундестазі ФРН Фрідріх Мерц, якого "вижила" з цього поста саме Меркель.

 

Але відставка Меркель до закінчення терміну її повноважень у 2021 році не означає автоматично розпуск бундестагу і проведення дострокових виборів.

 

Крістіан Лінднер (лідер ліберальної Вільної демократичної партії (ВДП) - ред.) недарма казав про два варіанти - перевибори чи переформування уряду. Другий варіант можливий у тому випадку, якщо знайдеться кандидат у канцлери, якого будуть готові вибрати на цю посаду депутати бундестагу. Адже канцлера вибирають саме вони.

 

Politico

 

Канцлер Німеччини здивувала навіть близьких союзників, коли оголосила у понеділок, що більше не буде балотуватися в якості керівника партії ХДС.  Наразі питання полягає в тому, що станеться в грудні після того, як ХДС обере нового главу, який буде балотуватися на пост канцлера в 2021 році і визначить курс партії на майбутні роки. У Politico назвали три ймовірні сценарії того, як може скластися ситуація:

 

1. Меркель продовжить в тому ж дусі


Меркель могла б заручитися підтримкою близького союзника, наприклад, партійного секретаря Аннегрет Крамп-Карренбауер, або Арміна Лашета - прем'єр-міністра Північного Рейну-Вестфалії, обраного наступним партійним керівником ХДС.

 

Це дозволило б їй поступово передати владу цієї людини перед виборчою кампанією 2021 року. У той же час це буде сигналом про те, що вона не втратила контроль над тим, що відбувається в партійних рядах.

 

2. "Смерть" від консерваторів

Протягом багатьох років, особливо після рішення 2015 року про надання притулку біженцям, які опинилися в Угорщині, Меркель перебувала під дружнім вогнем консервативних голосів з її партії. Якщо, наприклад, один із затятих консерваторів - амбітний міністр охорони здоров'я Йенс Шпан або Фрідріх Мерц, давній суперник, якого Меркель витіснила більш 15 років тому, займуть цю посаду, скоріш за все, вони будуть використовувати свої нові можливості, щоб підірвати авторитет Меркель.

 

3.  Вихід з коаліції соціал-демократів

Cоціал-демократи, найстаріша партія Німеччини, зализують рани після поразки на недавніх виборах. Лідер партії Андреа Налес негайно повідомила журналістам, що всередині партії не порушується питання змін в штаті. Соціал-демократи, які набрали рекордно низькі 14% на народному голосуванні, не збираються залишати уряд і вимагати нових виборів. Однак внутрішні чвари, що відбуваються сьогодні усередині партії, яка зіткнулася з глибокою кризою за всю свою більш ніж 150-річну історію, можуть загостритися ще більше. Тиск на лідерів, який в основному виходить з лівого крила, може стати настільки сильним, що Налес та її головним соратникам може не залишитися іншого вибору, окрім як покинути коаліцію (між СДП і ХДС/ХСС укладена коаліційна угода - ред.)

 

BBC

Кореспондент ВВС в Берліні Дженні Хілл зазначає, що Ангела Меркель зробила все можливе, щоб зберегти своє знамените poker face, але часом вона виглядала досить сумною, коли оголошувала про своє офіційне, хоча і затягнуте, прощання з німецькою політикою.

 

За словам Хілл, багато що залежить від її наступника як лідера партії. Якщо це буде хтось з лоялістів, наприклад, Аннегрет Крамп-Карренбауер, Німеччина зможе побачити плавний перехід до нового канцлера. Її кандидатура стане очевидним вибором для прихильників Меркель, щоб могла б замінити її. Але грифи кружляють: її давній суперник, Фрідріх Мерц, також оголосив, що висуватиме свою кандидатуру, як і міністр охорони здоров'я Йенс Шпан, головний критик політики "відкритих дверей" канцлера.