НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

Світ про Україну. Вибори-2019 та релігійні відносини

Тиждень.ua зібрав найголовніші теми, про які пишуть іноземні ЗМІ щодо України.

Минулого тижня світові медіа найбільше говорили про важливість президентських і парламентський виборів у 2019 році та про вплив автокефалії помісної Української православної церкви на релігійні та світські зв'язки у багатьох країнах світу.

 

Тиждень.ua зібрав найголовніші теми, про які пишуть іноземні ЗМІ щодо України.

 

 

Британський та канадський політолог українського походження Тарас Кузьо у статті для американського аналітичного центру Atlantic Council зазначає, що президентські та парламентські вибори у 2019 році є найважливішими. На його думку, якщо наступні вибори наслідуватимуть ті, що відбулися у 2014 році, коли п'ять реформаторських політичних сил здобули конституційну більшість, європейська інтеграція та виведення України з "русского міра" будуть забезпечені наступним виборчим циклом у 2024 році.

 

Так, автор вважає, що варто враховувати три фактори в будь-якому обговоренні виборів-2019.

 

По-перше, кандидати проводять кампанії та підтримують риторику так, ніби Україна є президентською системою. Ця міфологія продовжується після того, як вони залишають свою посаду, поки колишні президенти вихваляються успіхами, які є продуктом урядів та парламенту.

 

"Україна має гібридну президентсько-парламентську систему, яка робить управління складним", - стверджує експерт. Зокрема, після Помаранчевої революції Україна пройшла через п'ять років нестабільності та дострокові вибори, які перешкоджали будь-яким реформам чи боротьбі з корупцією. Розчарування "помаренчевими" лідерами дозволило проросійським силам повернутися до влади в 2010 році. "Існує реальний шанс, що така схема повториться", - запевняє автор.

 

По-друге, виборці звинувачують президента Петра Порошенка у питаннях, які є обов'язками уряду та парламенту.

 

По-третє, Україна не має справжніх політичних партій. Українські політпартії представляють себе в Брюсселі так, що мало пов'язано з їхніми ідеологічними позиціями. Авторитарна Партія регіонів намагалася вступити до складу Альянсу лібералів і демократів за Європуу Європарламенті. "Громадянська позиція" Анатолія Гриценка є членом Альянсу, але він хвалив авторитарних лідерів, таких як чилійський диктатор Августо Піночет. "Батьківщина" є членом правоцентристської "Європейської народної партії", але її політики є ліві та популісти; Наприклад, анти-МВФ риторика партії подібна до проросійського Ополблоку. 

 

Як ці фактори вплинуть на провідних кандидатів Порошенка, Тимошенко, Садового та Гриценка? Експерт зауважує, що пророросійські кандидати Юрій Бойко та Вадим Рабінович не аналізуються, оскільки з 16%  "проросійських" виборців та 27 одномандатними округами під російською окупацією в Криму та Донбасі, їхні шанси на вступ до другого туру президентської гонки, не кажучи вже про перемогу, є майже неможливими.

 

У статті наголошується, що з часів Євромайдану найбільш реформістською силою в парламенті був Народний фронт Арсена Яценюка. НФ не має свого кандидата в президенти і підтримає Порошенка. "Відсутність НФ у політичному житті в наступному електоральному циклі ускладне прийняття реформ", - вважає Кузьо.

 

"На виборах 2014 року блок Порошенка виграв найбільшу кількість місць. Але популярність БПП становить менше 10, і хоча це може збільшитися, якщо його буде переобрано, то навряд чи БПП матиме таку ж кількість місць", - пише автор.

 

Водночас "Батьківщина" може збільшити кількість парламентаріїв, але вона ніколи не зможе створити парламентську більшість. Батьківщина досягла піку своєї популярності десять років тому в 2006-2007 роках, коли вона отримала 23-30%. Якщо інша політична сила виграє більше голосів, аніж "Батьківщина", ця сила буде наполягати на посаді прем'єр-міністра в будь-якому коаліційному уряді.

 

Є реальна можливість, що Україна може повторити своє хаотичне минуле після Помаранчевої революції. Неможливість Тимошенко впливати на парламент і створити свій власний уряд може знову призвести до хаосу та нестабільності, яка відмітила президентство Ющенка. 

 

У свою чергу, Садовий є єдиним новим кандидатом і йому доводиться стикатися з багатьма труднощами. Якщо його оберуть, йому доведеться сформувати парламентську коаліцію з різних політичних сил, де "Самопоміч" буде у меншості. У 2014 році Самопоміч несподівано робила успіхи, отримавши 11%, але тепер -  приблизно 5%, після того як скандал та погане керівництво затьмарило бездоганну репутацію партії.

 

Якщо перемогу отримає Гриценко, то він матиме найбільші труднощі у створенні коаліції та уряду, оскільки його партія ніколи не вступала до парламенту. "Гриценко прагне повернути Україну до президентської системи, але насправді він ніколи не знайде необхідних голосів для зміни конституції", - йдеться у публікації.

 

 

Грецький журналіст Нікос Констандарс у статті для американського видання The New York Times відзначає, що подальші кроки навколо томосу для України можуть формувати релігійні та світські зв'язки у багатьох країнах на багато років. Так, православні церкви Польщі, Сербії та Антіохії (Сирії) вже вийшли на російську сторону.

 

На думку автора првославна церквав Греції також може похитнутися, оскільки ряд грецьких священиків може підтримати Москву проти Варфоломія. Не було жодної негайної відповіді від гори Афон після перерви у зв'язках між Москвою та Константинополем, однак вибір багатьох сторін був би проблемою для багатьох ченців. Представник московської церкви сказав, що російські паломники на горі Афон не зможуть там прийняти причастя.

 

"Але сьогодні Україна формує окрему ідентичність після століть російського панування, зміцнення зв'язків з Європейським Союзом та Сполученими Штатами", - йдеться у статті.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.