НОВИНИ

Любомир Шавалюк: На економіку РФ чекає тривалий застій

За словами експерта, шанси на те, що Росія якось викрутиться чи проскочить, не змінюючи своєї зовнішньої політики, примарні.

На російську економіку чекає тривалий застій – міжнародна ізоляція, спричинена санкціями, робить свою справу. Без зовнішнього фінансування та імпорту технологій російська економіка не зможе розвиватися. Про це пише економічний експерт Тижня Любомир Шавалюк.

 

До того ж, за його словами, величезні репутаційні втрати погіршують становище, бо впливають не так на поточні показники, як на перспективи країни.

 

«Така ситуація, ймовірно, наштовхує самих росіян на похмурі думки, що застій триватиме вічно. Безперспективність розкладає людей і суспільство зсередини, їхня здатність боротися та вирішувати складні проблеми просто атрофується. Подібне відчуття виникало в Україні перед Революцією гідності», — пише експерт.

 

Шавалюк зазначає, що ці процеси доповнює недолуга внутрішня політика Путіна, який рятує себе, олігархів і військову міць РФ коштом простого населення.

 

«З України нам здається, що росіяни занадто затуркані та інертні для протестів, але це не може тривати вічно. Погіршення матеріального становища найширших верств населення, помножене на відсутність перспектив розвитку та економічний застій, — це вибухова суміш. Коли вона вибухне — це лише питання часу», — йдеться в матеріалі.

 

За словами Шавалюка, не можна бути певними, що Захід, розробляючи санкції, ставив за мету саме такий розвиток подій, але в їх дієвості немає жодних сумнівів. Якби було інакше, адепти Кремля не кричали б на кожному кроці про те, що вони неефективні, не лобіювали б їх скасування. Важливо, що обмеження діють поступово, немов зашморг, що поволі затягується на шиї кремлівських функціонерів.

  

«У цьому світлі перспективи нинішнього кремлівського режиму й Росії, яка і далі гнутиме свою лінію, досить чіткі. У зовнішньополітичному контексті вона надалі втрачатиме свою вагу. У 2013-му за обсягом ВВП РФ була на восьмому місці у світі, а нині на дванадцятому. Якщо стагнація в економіці збережеться на тлі динамічного зростання інших країн, вистачить 10–15 років, щоб Росія вилетіла із G-20. Захід має достатньо ще не використаних інструментів, аби забезпечити такий розвиток подій: це і відключення від міжнародної системи платежів SWIFT, і витіснення Сполученими Штатами Росії з енергетичного ринку ЄС, і можливість тотальної фінансової та торговельної блокади, про яку заговорили нещодавно. Шанси на те, що РФ якось викрутиться чи проскочить, не змінюючи своєї зовнішньої політики, примарні», — наголошує експерт.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.