НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

Скандал з Угорщиною. Активна паспортизація як спосіб приєднання Закарпаття

Тиждень.ua розповідає про "місію" угорських консульств у Закарпатській області.

Скандал навколо видачі угорських паспортів у консульстві в Берегові демонструє, що Будапешт порушує встановлені норми міжнародного права та безпосередньо українське законодавство. Чи зможе Київ протидіяти черговим нападам угорського прем'єра Віктора Орбана - питання досить непросте. Зокрема, ефективних методів виявлення подвійного громадянства в Україні де-факто немає, тому Угорщина й надалі продовжить "роздавати" паспорти на Закарпатті. Так, міністр закордонних справ Павло Клімкін пообіцяв, що найближчим часом консула в Берегові буде видворено. У свою чергу, Будапешт пригрозив аналогічними заходами. Отже, вирішити дану проблему без дипломатичних конфліктів, вочевидь, не вдасться. 

 

 

Тиждень.ua розповідає про  "місію" угорських консульств у Закарпатській області.

 

 

Присяга на вірність

 

Напередодні ЗМІ поширили відео з консульства Угорщини в Береговому, на якому була зафіксована процедура видачі угорських паспортів українським громадянам. Це "урочисте дійство" супроводжувалося келихом шампанського та присягою на вірність Угорщині. Ба більше, угорські дипломати провели спецінструктаж  з використання другого паспорту. Працівники консульства порадили не повідомляти про отримання документів українській владі.

 

"Присягаю, що вважаю Угорщину своєю батьківщиною. Буду вірним громадянином, захищатиму і служитиму Угорщині. Хай допоможе мені Бог", - тричі повторили українці текст клятви на тлі угорського прапора.

 

Однак паспортизація українців почалась задовго до скандального відео. Ще у 2011 році правляча партія "Фідес" після приходу до влади ухвалила зміни до закону про громадянство та ввела спрощену процедуру його набуття. З того часу "роздача" угорських паспортів стрімко зросла.

 

 

Видворення

 

Клімкін зазначив, що існує два варіанти розвитку подій у питанні висилки угорського консула.  "Дві опції - або угорці його просто забирають, це найбільш конструктивний сценарій, або він поїде в Будапешт сам", - пояснив він. Міністр також висловив думку, що останні заяви угорської влади "схожі на російську полеміку". "Вже знайома логіка, начебто, існування в Україні націоналістичних настроїв, переслідування угорських громад, хоч це українці угорського погодження, яким ми допомагаємо почуватися комфортно та уникнути ізоляції", - розповів він.

 

Очікувано, що Сійярто гостро відреагував на заяви Клімкіна, пообіцявши аналогічні заходи у відповідь. 

 

Водночас у статті 9  Віденської конвенції про дипломатичні зносини 1961 року відзначається, що "держава перебування (Україна, - Ред.) може в будь-який час, не будучи зобов'язана мотивувати своє рішення, повідомити акредитовану державу (Угорщину, - Ред.), що глава представництва або будь-кого з членів дипломатичного персоналу представництва є персоною нон ґрата або, що будь-який інший член персоналу представництва є неприйнятним. В такому разі акредитуюча держава повинна, відповідно, відкликати дану особу або припинити її функції в представництві. Та чи інша особа може бути оголошена персоною нон ґрата або неприйнятною до прибуття на територію держави перебування. Якщо акредитуюча держава відмовиться виконати або не виконати протягом розумного строку свої зобов'язання, передбачені в пункті 1 цієї статті, держава перебування може відмовитися визнавати дану особу співробітником представництва".

 

 
 

Державна зрада?

 

Крім можливого видворення угорського консула, Україна перевірятиме підстави та законність набуття другого громадянства. Так, прокуратура Закарпатської області порушила кримінальне провадження за статтею "державна зрада"  щодо "умисного вчинення громадянами України діянь на шкоду суверенітетові, державній та інформаційній безпеці країни".

 

Працівник консульства мав право приймати від громадянина України заяву на отримання угорського громадянства лише у тому разі, якщо цей громадянин надав йому документ про вихід з українського громадянства.

 

Крім того, у статті 19 ЗУ  "Про громадянство України" йдеться, що "добровільним набуттям громадянства іншої держави вважаються всі випадки,  коли громадянин України для набуття громадянства іншої держави повинен був звертатися із заявою чи клопотанням про таке набуття відповідно до порядку,  встановленого національним законодавством держави, громадянство якої набуто". Звичайно, що українці, які отримують угорське громадянство не повідомляють про це українські органи.

 

 

Загроза національній безпеці

 

Будапешт наполягає на тому, що угорські дипломати нібито не чинили нічого протиправного. За словами Сійярто, подвійне громадянство є "звичайною практикою в Євросоюзі". Однак угорська влада не бере до уваги той факт, що далеко не у всіх країнах-членах ЄС допускається подвійне громадянство. 

 

Таким чином угорці порушили Віденську конвенцію про консульські зносини 1963 року, за якою консул іноземної країни повинен дотримуватися законодавства країни перебування.

 

Зокрема, у статті 55 цієї конвенції йдеться що, "всі особи, що користуються привілеями та імунітетами (працівники консульства, - Ред.), зобов'язані, без шкоди для їх привілеїв та імунітетів, поважати закони і правила держави перебування. Вони також зобов'язані не втручатися у внутрішні справи цієї держави. Консульські приміщення не повинні використовуватися в цілях, несумісних з виконанням консульських функцій". Вочевидь угорська влада не вміє розрізняти внутрішні справи України від своїх власних."Конституція України передбачає єдине громадянство, тому надання угорського громадянства є порушенням Віденської конвенції", - наголосила вона. 

 

Отже, масову паспортизацію на Закарпатті можна віднести до чергової спроби Угорщини реалізувати проект надання Закарпаттю статусу автономії. До таких спроб можна також зарахувати рішення угорського уряду створити посаду уповноваженого Угорщини по Закарпаттю та блокування саміту Україна-НАТО. Наприклад, голова комітету Верховної Ради у закордонних справах Ганна Гопко переконана, що угорська влада тисне на Україну в очікування на те, що зрештою Київ погодиться на створення угорської автономії. "Я розумію,що Будапешт хоче до 2020 року, до сторіччя тріанону (мирного договору 1920 року, за підсумками якого Угорщина втратила 2/3 своєї території, - Ред.), мати перемогу і отримати угорську автономію", - заявила вона.

 

 

 

Новий закон про громадянство

 

Якщо Україна дійсно прагне захистити свої кордони та громадян, то владі необхідно встановити чітку процедуру "покарання" для тих, у кого знайшли другий паспорт, адже в українському законодавстві прописані лише певні обмеження для таких осіб.  Водночас чіткого визначення статусу другого громадянства також немає. Лише у статті 4 Конституції йдеться про те, що "в Україні існує єдине громадянство".

 

У статті 2 ЗУ  "Про громадянство України" наголошується, що "якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України".

 

Ще у березні минулого року президент Петро Порошенко вніс на розгляд  Ради зміни до закону про громадянство. Зокрема, у законопроекті йшлося про те, що позбавлення громадянства загрожує особам, які скористалася на території України під час виїзду або в’їзду в Україну паспортом іноземної держави. Однак проект заблокували.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.