НОВИНИ

Перспективи введення миротворців ООН на Донбас. Що відомо на даний момент

Тиждень.ua розповідає про зрушення у введенні миротворчої місії на схід України.

27 вересня стало відомо, що Україна, Сполучені Штати, Франція та Німеччина готують спільну резолюцію про введення миротворчої місії на Донбас. У березні 2015 року ООН вже отримувала від України офіційне прохання про відправку миротворчого контингенту. Однак тоді на заваді стало те, що для прийняття рішення потрібна резолюція Ради безпеки.

 

Тиждень.ua розповідає про зрушення у введенні миротворців на Донбас.

 

4 червня 2015 року Верховна Рада прийняла закон про перебування підрозділів іноземних військ на території України. У нього, зокрема, був доданий пункт, який передбачає, що такі війська можуть бути допущені в Україну для "надання Україні, на її прохання, допомоги у вигляді проведення на її території міжнародної операції з підтримання миру і безпеки на підставі рішення ООН та/або ЄС".

 

При цьому, законом заборонили брати участь у таких операціях країнам, які "розв’язують проти України збройну агресію", що виключає участь у миротворчих операціях Росію.

 

​У вересні 2017 року президент Росії Владімір Путін погодився з ідеєю введення миротворців ООН на частину українського Донбасу, який не контролює українська влада.

 

Втім, Київ, його західні союзники з одного боку і Москва з іншого мають різні позиції щодо мандату такої місії ООН. Росія пропонує розмістити миротворців на лінії розмежування сторін на Донбасі, а Україна з партнерами наполягає, що миротворці мають перебувати на всій окупованій території, включно з неконтрольованою частиною державного українсько-російського кордону. Розташування миротворців на кордоні з Росією буде означати фактичне перекриття каналу поставок зброї та боєприпасів бойовикам. 

 

9 січня 2018 року посол України в ООН Володимир Єльченко повідомив, що РФ відкинула практично всі важливі положення щодо миротворчої операції на Донбасі, які запропонувала Рада безпеки ООН. За його словами, Радбез  був готовий починати роботу над мандатом миротворчої операції, але Росія відкинула практично всі важливі положення і повернулася до своєї ідеї про "дивну операцію, де миротворці ООН охороняли б спостерігачів ОБСЄ". Він вкотре наголосив,  що миротворці мають стояти на державному кордоні між Україною і Росією, але Москва цей варіант відкидає.

 

"І це – "червона лінія", яку ніхто ніколи не перейде. Тому мені здається, що найближчим часом зрушень у цьому питанні не буде. Так, шанс був, але Росія його не використала чи не дала можливості використати його", - наголосив дипломат. Посол додав, що, на його думку, Росія від початку взагалі не хотіла миротворчої операції ООН на території Донбасу.

 

Крім того, у червні 2018 року, тодішній ватажок бойовиків самоназваної "ДНР" Олександр Захарченко навіть пообіцяв стріляти по миротворцях ООН, якщо їх введуть на Донбас без згоди "республік". Він заявив, що бойовики підтримують пропозицію Росії щодо розміщення "блакитних шоломів" тільки на лінії зіткнення та охорону миротворцями місії ОБСЄ.

 

У вересні 2018 року Путін заявив, що підтримує ідею ідею присутності миротворців на Донбасі. Хоча, як і раніше, повноваження місії в Києві та Москві уявляють по-різному. 24 вересня Порошенко  відреагував на слова російського президента та назвав пропозицію Путіна щодо миротворчої місії ООН на Донбасі "замилюванням очей", наголосивши, що Київ прагне розташування міжнародних контингентів по всій зоні ведення бойових дій. 

 

"Ми прагнемо справжньої миротворчої місії ООН, яка б передбачала розташування міжнародних контингентів по всій зоні ведення бойових дій як передумову для припинення вогню, забезпечення політичного процесу і проведення на Донбасі вільних місцевих виборів", – наголосив президент.

 

За його словами, Путін пропонує щось на кшталт "місії супроводу міжнародних спостерігачів".

 

"Це – дещо зовсім інше. Путіну важливо зберегти присутність в Україні російських військ, що він офіційно заперечує. І, аби російський кордон залишався відкритим для можливості відправки підкріплення. Така місія є просто замилюванням очей", – підкреслив Порошенко.

 

А вже 25 вересня  спецпредставник Держдепартаменту США по Україні Курт Волкер заявив, що Швеція, Фінляндія, Австрія, Білорусь, Сербія і Туреччина заявили про готовність взяти участь у миротворчій місії ООН на Донбасі. Про це  Волкер зазначив, що не може відповідати на питання про чисельність миротворців, необхідної для місії на Донбасі. У той же час він підкреслив, що ряд країн вже заявив про готовність прийняти в ній участь. Він також додав, що на сьогодні опрацьовуються варіанти введення місії на окупований Донбас.

 

"Якщо ми зможемо домогтися виведення російських військ з України, перш ніж Україна направить свої війська, повернути територію під свій контроль, туди прибудуть сили з мандатом ООН. Вони візьмуть контроль від Росії. Вони встановлять безпека, забезпечать, щоб люди там були захищені, і про них піклувалися, і тоді ми здійснили б ці політичні кроки в рамках мінських угод", - зазначив Вокер.

 

Того ж дня представник України у підгрупі з питань безпеки контактної групи по врегулюванню ситуації на Донбасі Євген Марчук заявив, що миротворча місія зможе прибути на Донбас лише через десять місяців після відповідного рішення Генеральної Асамблеї. Про це  За його словами, миротворчих військ ООН немає, вони формуються під конкретну задачу, після чого на  територію направляють групу для вивчення ситуації, після чого визначається необхідне число миротворців.

 

"Щодо функцій - ясна річ, що це не може бути тією нісенітницею, "охорона патрулів ОБСЄ", ніколи в історії ООН такого не було. Далі вони визначають рівень небезпеки персоналу, який термін ротації... Після вивчення на місце потім приїжджає передова місія і розробляється бюджет. Паралельно з цим секретаріат ООН працює з країнами, які можуть направити миротворців", - наголосив Марчук.

 

Під час  виступу на 73-й сесії Генасамблеї ООН 25 вересня президент Порошенко також закликав ООН ввести миротворчу місію на Донбас.

 

"Хочу нагадати, що звернення моєї країни щодо розгортання операції з підтримання миру ООН на окупованій території Донбасу, досі не було задоволено. Ми розглядаємо це як випробування здатності нашої Організації вирішувати складні конфліктні ситуації. Тест, який ООН має пройти", - зауважив він.

 

27 вересня стало відомо, що Україна разом зі Сполученими Штатами Америки, Францією та Німеччиною готують до внесення на голосування Ради Безпеки Організації Об'єднаних Націй проект резолюції про введення миротворчої місії ООН на Донбас. 

 

Міністр закордонних справ Клімкін наголосив, що важливо мати не тільки військовий компонент місії ООН на Донбасі, а також вводити міжнародну адміністрацію та поліцейський компонент.

 

"Оскільки інакше Росія й надалі намагатиметься керувати окупованими територіями, і вся ідея російської так званої, "миротворчої операції" – це почати процес регіоналізації і федералізації України", - пояснив він.

 

У свою чергу, він уточнив, що постійно пояснює міжнародним партнерам: "Мета Росії – це не Донбас, мета Росії – це Україна, і будь-які кроки, які поставлять під загрозу нашу єдність і наше розуміння України як вільної і демократичної держави та вільного демократичного суспільства - їх, за визначенням, не буде".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.