НОВИНИ

Експерт перерахував сценарії, які очікувалися під час проходження суден ВМС України через Керченську протоку

За словами Тараса Чмута, варіант оплати за прохід протоки навіть не розглядався, адже фактично це означало б визнання Кримського півострова російським.

Ключовою проблемою при створенні бази Віськово-морських сил на Азовському морі очікувалося проходження суднами «Донбас» і «Корець» Керченської протоки та мосту на ній. При цьому розглядалися декілька можливих сценаріїв розвитку подій. Про це у своїй колонці для Тижня пише голова правління у Українському мілітарному центрі Тарас Чмут.

 

Так, за його словами, сценарії були такі:

 

— ніхто не заважатиме проходженню українських суден протокою;

— Росія не пропускатиме кораблі;

— Росія заявить, що кораблі можуть вільно пройти протокою, однак та буде фізично заблокована судном, що випадково «зламалося». Схожий сценарій Кремль уже відпрацьовував узимку 2014 року під час блокування українських кораблів у Севастопольській бухті.

 

«Спроби силового протистояння чи захоплення наших суден малоймовірні, адже означали би пряму військову агресію щодо України, від якої РФ потім не змогла б відхреститися. Варіант оплати за прохід Керченської протоки навіть не розглядався. Бо фактично це означало б визнання Кримського півострова російським», — пише експерт.

 

За словами Чмута, Безпеку під час переходу забезпечували бійці одеського загону спеціального призначення ВМС. Частину шляху слідування плавзасобів супроводжувала авіація 10-ї бригади морської авіації ВМС. Також із повітря за розвитком подій активно стежили західні спостерігачі. Кожен день під час цієї операції в небі перебував розвідувальний літак Boeing RC-135V ВПС США.

 

«Апогеєм вояжу було проходження Керченської протоки та самого мосту над нею. Україна не запитувала дозволу на це, а просто повідомила росіян, що на основі договору про спільне користування Азовським морем від 2003 року судна йдуть курсом на Маріуполь. Із боку опонентів прозвучала пропозиція надати лоцмана, який мав би провести судна в складній навігаційній обстановці. Ураховуючи, що ми не знаємо, як і що за ці роки набудували росіяни в цих водах та як могли змінитися глибини у процесі зведення мосту, ВМС погодилися на пропозицію без будь-якої оплати чи зобов’язань» , — повідомив експерт.

 

Уже пополудні 24 вересня, пише Чмут, «Корець» та «Донбас» упевнено минули міст і рушили курсом на Маріуполь. При цьому цей прохід «охороняло» близько десяти кораблів і катерів прикордонної служби та Чорноморського флоту РФ. Після того, як судна минули протоку, їх почали супроводжувати українські бронекатери «Лубни» та «Кременчук» аж до Маріуполя.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.