НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

Відкриття 73-сесії Генасамблеї ООН. Основні тези

Тиждень.ua зібрав усі заяви, які прозвучали під час дебатів у Нью-Йорку.

Головною темою дебатів у Нью-Йорку у рамках 73-ї сесії Генеральної асамблеї ООН стало об'єднання зусиль усіх країн заради миру і спільне протистояння сучасним загрозам. Зокрема, українську делегацію очолив президент Петро Порошенко. Так, глава української держави закликав ООН ухвалити рішення про введення миротворчої місії на Донбас. Крім того, Порошенко звернув увагу міжнародної спільноти на питання звільнення українських політв'язнів, які були незаконно засуджені РФ, збройну російську агресію на сході України та посилення активності ВМФ РФ на Азовському морі. 

 

Крім того, на дебатах з голосною промовою президент США Дональд Трамп. Однак господар Білого дому під час виступу жодного разу не згадав за Україну. 

 

У свою чергу, світові лідери обговорили ситуацію у Сирії, кіберзагрози, денуклеаризацію КНДР та нові економічні випробування.

 

Тиждень.ua зібрав основні тези, які прозвучали під час дебатів у Нью-Йорку.

 

Миротворці

 

Президент Петро Порошенко під час загальних дебатів у Нью-Йорку ще раз звернувся до ООН щодо введення миротворчої місії на Донбас

 

"Очевидно, що у 21 столітті світ не став безпечнішим місцем. Ми продовжуємо бути свідками війн та агресії, навіть на Європейському континенті. Поки ми тут дискутуємо, зовнішня військова агресія проти України триває, грубо порушуючи Статут ООН та резолюції Генеральної Асамблеї та Ради Безпеки Організації", - зазначив він.

 

За слова глави держави, "тимчасова окупація частин української території продовжує завдавати страждань українському народу та підривати регіональний і міжнародний мир та безпеку".

 

Також Порошенко зауважив, що згідно із найбільш обережними оцінками ООН, кількість жертв цього конфлікту сягнула близько 35 тисяч, включаючи більше 10 тисяч загиблих та близько 25 тисяч поранених. Кількість внутрішньо переміщених осіб перевищила 1,5 мільйона.

 

 

"Я впевнений, що багатонаціональна миротворча операція під егідою ООН з єдиною чітко визначеною метою щодо відновлення суверенітету та територіальної цілісності України може бути визначальним фактором припинення страждань українського народу. Ми вважаємо, що не існує кращого способу як розгортання такої операції з повноцінним мандатом ООН", - наголосив він.

 

У свою чергу, український президент додав, що РФ виступає проти миротворців.

 

"Причиною цього, серед іншого, є те, що Кремль боїться. Він боїться, що миротворці побачать російських військових та військову техніку на всій окупованій території. Вони також бояться втратити контроль над українсько-російською ділянкою кордону, який Кремль утримує для забезпечення постійної інфільтрації своїх військ на Донбас", - сказав Порошенко.

 

 

Трамп

 

У своій промові  Дональд Трамп жодного разу не згадав про Україну, не критикував агресивну дії Росії на Донбасі і в Сирії. Водночас глава Білого дому закликав  світ бойкотувати Іран.

 

У свою чергу, Трамп згдавав Москву у газовій сфері, а саме будівництво проекту "Північний потк-2".

 

"Якщо держава покладатиметься лише на одного іноземного постачальника газу, то їй загрожує шантаж і здирництво через надзвичайно високі ціни на пальне. Ось чому ми схвалюємо зусилля низки європейських держав, які роблять все, щоб стати енергетично незалежними від Росії. До прикладу, Польща, яка ініціювала побудову газогону дном Балтійського моря. Німеччина стане цілковито залежною від російської енергії, якщо негайно не змінить свій курс", – зауважив він.

 

Зокрема, промова Трампа викликала сміху у залі Генасамблеї. Так, світові лідери відреагували на вихваляння Трампа.

 

"Менш ніж за два роки моя адміністрація зробила більше, ніж будь-яка інша в історії нашої країни...Американська економіка переживає небачений раніше бум - з моменту мого обрання вона виросла на 10 трильйонів доларів. Фінансові ринки демонструють рекордні показники, а безробіття знизилося до найнижчого за останні 15 років рівня, - заявив американський лідер. - [...] Ми виділили рекордну суму майже в 700 млрд доларів на військові потреби. Наша армія скоро стане сильніше, ніж будь-коли в історі", – сказав він.

 

 

Далі американський президент розповів про прогрес у переговорах з лідером КНДР Кім Чен Ином,  а згодом застеріг режим Асада від застосування хімічної зброї у Сирії. 

 

"США негайно відреагують на будь-яке застосування хімічної зброї режимом Башара Асада", – відзначив він.

 

Як і під час виступу у минулому році, Трамп підкреслив, що понад усе ставить інтереси Сполучених Штатів, а у числі головних принципів його політики - патріотизм і суверенітет, які він протиставив "глобалізму".

 

Генсек ООН

 

Генcекретар ООН Антоніо Гутерреш висловив стурбованість щодо тероризму і зброї масового знищення.

 

Зокрема, у його виступі йдеться про те, що сучасні ризики можуть привести до Третьої світової війни.

 

 

"Колишній Генеральний секретар ООН – Коффі Аннан – казав: "У нас в усіх спільна доля. І ми зможемо її витримати тільки, якщо разом дивитимемося їй у вічі. Ось для чого нам потрібна Організація Об'єднаних Націй". А я хочу додати, що наше майбутнє полягає у солідарності. Ми повинні відбудувати втрачену довіру, відновити спільні багатосторонні проекти та забезпечити гідність усім і кожному, зокрема", – зауважив він.

 

Крім того, він звернув увагу на зростаючу загрозу штучного інтелекту, яка може призвести до хаосу на ринках праці та розвитку нового покоління автономної зброї. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.