НОВИНИ

Польщу виключили з Євромережі рад юстиції

Національна судова рада Польщі більше не матиме права голосу в ENCJ.

Генеральна Асамблея Європейської мережі рад юстиції (ENCJ) позбавила Національну судову раду Польщі (KRS ) права голосу та виключила її з мережі. Про це йдеться у повідомленні на сайті  ENCJ.

 

Так, дане рішення було ухвалено у понеділок, 17 вересня, у Бухаресті.

 

"Умова членства у ENCJ полягає в тому, що інститути незалежні від виконавчої та законодавчої влади та забезпечують остаточну відповідальність за підтримку судів у незалежному забезпеченні правосуддя. ENCJ стурбований тим, що у результаті недавніх реформ у Польщі KRS більше не відповідає цій вимозі", - йдеться у заяві.

 

Зокрема, в організації заявили, що це рішення є  "дуже сумним днем, оскільки KRS була одним із засновників мережі".

 

Водночас ENCJ готовий запропонувати свою допомогу та рекомендації KRS у визначенні відповідності європейським стандартам.

 

"Держави-члени можуть організувати свої судові системи таким чином, як вони вважають за потрібне, але існують певні мінімальні стандарти, які необхідно дотримуватися", - додається у повідомленні.

 

Європейська мережа рад юстиції (ENCJ) була створена в 2004 році. Вона складається з державних інституцій країн-членів ЄС, які є незалежними на виконавчому та законодавчому рівнях і є відповідальними за надання підтримки судовій владі у незалежному здійсненні правосуддя.

 

Нагадаємо, 25 липня Сенат Польщі  ухвалив поправку до закону про Верховний суд, яка передбачає, що голову суду зможуть обирати 2/3 суддів Верховного суду.

 

Як повідомлялося, 17 квітня польський Сейм та Сенат прийняли зміни до трьох законів про про Верховний суд, суди загальної юрисдикції та Національну раду судочинства. 

 

Також  3 липня голова Верховного суду Польщі Малгожата Герсдорф пішла у відставку через набуття чинності оновленого закону про Верховний суд.   Так, згідно з новим законодавством, судді повинні будуть піти у відставку після досягнення пенсійного віку у 65 років. Зазначається, що наразі у польському Верховному суді налічується 73 судді, з яких 27  мають 65 років. Декларації про бажання залишитися на посаді подали 16 суддів.  Зокрема, у штаті судів залишаться тільки ті, хто надасть медичну довідку про стан здоров'я і отримає згоду польського президента.

 

2 липня ЄС розпочав санкційну процедуру проти Польщі через польський суперечливий закон про Верховний суд. Своєю чергою, у Польщі відреагували на рішення Єврокомісії розпочати санкційну процедуру  Зокрема, міністр закордонних справ Яцек Чапутовіч заявив, що Польща доводитиме свою правоту у суді. У свою чергу, віце-міністр закордонних справ і міністр з європейських справ Конрад Шиманський заявив, що Польща в 30-денний термін відповість на поставлені перед нею питання з боку Єврокомісії.

 

Додамо, 1 березня депутати Європейського парламенту схвалили резолюцію, підтримавши рішення Європейської комісії розпочати процедуру санкцій проти Польщі через порушення верховенства права.

 

8 березня прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький під час зустрічі у Брюсселі з головою Європейської комісії Жаном-Клодом Юнкером і його заступником Франсом Тіммермансом представив так звану "Білу книгу", яка стосується верховенства права. Зазначається, що книга нараховує сто сторінок, де перераховуються причини запровадження нової реформи судової системи. Моравєцький під час зустрічі також заявив, що надмірний тиск Європейського Союзу на Польщу через рефому правосуддя може призвести до непередбачуваних наслідків. За його словами, такий тиск посилить в країні підтримку популістів, які мають антиєвропейські погляди

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.