НОВИНИ

  ▪   Ірина Рябоштан

100 днів голодування Сенцова. Які країни закликали Росію звільнити політв'язня

Зокрема, з відповідною вимогою до Кремля звернулися 11 країни, а також низка організацій та органів Європи.

У вівторок, 21 серпня, виповнюється  100 днів з початку голодування незаконно засудженого РФ  українського режисера Олега Сенцова, оголошеного 14 травня з вимогою звільнити всіх українських політв'язнів, засуджених у Росії.

 

За час голодування стан українця значно прогрішився. Зокрема, він пережив дві кризи. Крім того, 14 серпня під час зустрічі із російською правозахисницею Зоєю Свєтовою він назвав свій стан "передкризовим".

 

Своєю чергою, Україна неодноразово закликала Росію звільнити політв'язня, а світ – тиснути на Москву задля цього.

 

Водночас про його помилування 22 червня попросила мати режисера Людмила Сенцова, яка написала російському президенту Владіміру Путіну клопотання про помилування сина. Однак 14 серпня управління з забезпечення конституційних прав громадян при Адміністрації президента РФ повідомило, що для початку процедури помилування Сенцов повинен самостійно звернутися до Путіна з відповідним проханням. 

 

Тиждень.ua згадав, які країни та організації закликали Кремль звільнити українського політв'язня Сенцова.

 

 


 

Рада Європи

 

Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд 25 червня подав офіційне прохання до президента РФ Владіміра Путіна про помилування українського режисера Сенцова. Він має право це зробити згідно з Європейською конвенцією з прав людини. Водночас прес-секретар президента РФ Дмітрій Пєсков заявив, що Росія не звільнить режисера на підставі прохання, яке надіслав Ягланд. 

 

Своєю чергою, генсек Ради Європи заявив, що має намір продовжувати роботу зі звільнення українських політв'язнів в Росії. 

 

"Я не збираюся здаватися. Тому що мені здається дуже важливим, щоб дві сторони робили зусилля для зниження напруженості, щоб припинити будь-яку форму військових дій, чи то на словах або за допомогою зброї, або гібридної війни", – наголосив він.

 


 

ПАРЄ

 

Доповідач Парламентської асамблеї Ради Європи щодо гуманітарних наслідків війни в Україні Егідіюс Варейкіс 23 травня закликав негайно українського режисера.

 

"Десять днів тому він почав безстрокове голодування, і я хвилююся за його здоров'я. Я закликаю негайно звільнити його з гуманітарних міркувань", – наголосив він.

 

Водночас Варейкіс нагадав про резолюцію ПАРЄ, схвалену на початку 2018 року на основі його доповіді. Зокрема, у документі міститься заклик до звільнення всіх українських в’язнів, утримуваних та ув'язнених в Росії та в анексованому Криму, а також до спостереження за їхнім станом здоров’я та умовами утримування незалежними міжнародними спостерігачами.

 


 

ОБСЄ

 

Представник Організації з безпеки і співробітництва в Європі з питань свободи ЗМІ Арлем Дезір 4 червня вимагав від РФ негайного звільнення Олега Сенцова.

 

"Я закликаю російську владу переглянути справу Сенцова і негайно його відпустити. Його тривале утримання під вартою є необґрунтованим і робить стримуючий вплив на тих, хто в Криму має право вільно виражати свої погляди і думки. Його голос не слід замовчувати, яким би критичним він не був", – йдеться в листі, який він направив міністру закордонних справ Росії Сєргєю Лаврову.


 

Європейський парламент

 

Європейський парламент 14 червня ухвалили резолюцію про порушення прав людини в Росії з вимогою негайного звільнення Сенцова та усіх інших політв'язнів Кремля. На підтримку документа виступили 455 європарламентарів, проти голосували –106.

 


 


ООН

 

Експерти Організації Об'єднаних Націй 15 серпня звернулися до Росію із закликом негайно та без будь-яких умов звільнити політичного в'язня Сенцова.

 

"Життя Сенцова – в неминучої небезпеки. Його голодування стала наслідком судового розгляду і вироку, які не відповідають міжнародним правом. Ми настійно закликаємо російську владу в терміновому порядку і без будь-яких умов звільнити його", – йдеться в заяві.

 

Водночас правозахисники ООН закликали владу Росії негайно забезпечити Сенцову доступ до належної медичної допомоги і надавати її лише за згодою засудженого.

 

"Із заявою виступили Спеціальний доповідач ООН з питання про заохочення і захист права на свободу думок і їх вільне вираження Девід Кей, Спеціальний доповідач з питання про право кожної людини на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров'я Дайніус Пюрас, Спеціальний доповідач з питання про становище правозахисників Мішель Форст і Спеціальний доповідач з питання про позасудові страти, страти без належного судового розгляду або довільні страти Агнес Калламар", – йдеться в повідомленні.

 


 

Європейський союз

 

Голова представництва Європейського союзу в Україні Хюґ Мінґареллі 21 серпня закликав Росію якнайшвидше звільнити з тюрми українського режисера й інших незаконно затриманих українців.

 

"100 днів голодування у в'язниці, стан здоров'я Олега Сенцова швидко погіршується. ЄС закликає Росію негайно звільнити його та всіх незаконно затриманих українських громадян у Росії та на Кримському півострові", – наголосили в ЄС.

 
 

 

США

 

Державний департамент США 18 червня наголосив на необхідності негайно звільнити незаконно ув'язнених українців, а саме: Олега Сенцова, Станіслава Клиха, Олександра Шумкова та Володимира Балуха.

 

"Ми особливо занепокоєні благополуччям чотирьох українців, несправедливо ув'язнених, які зараз голодують з протестом – Олег Сенцов, Станіслав Клих, Олександр Шумков та Володимир Балух", – заявила речник відомства Хізер Нойєрт.

 

Нойєрт наголосила, що РФ утримує понад 150 осіб.

 

"Сполучені Штати глибоко стурбовані зростаючою кількістю осіб – зараз понад 150, встановлених авторитетними правозахисними організаціями як політичні та релігійні бранці, що утримуються урядом Російської Федерації", – заявила вона.

 

Так, у зовнішньополітичному відомстві США закликали Москву відпустити всіх політичних і релігійних бранців.

 

 

 

"Ми закликаємо Росію негайно звільнити усіх встановлених осіб як політичних або релігійних в'язнів та припинити застосовувати правову систему з метою придушення інакомислення і мирних релігійних практик", – підкреслила Нойєрт.

 


 

Чехія

 

Депутати парламенту Чехії 20 червня направили до посольства РФ листа з вимогою негайно звільнити Сенцова та понад 60 українських політичних в'язнів, утримуваних РФ. Зокрема, під зверненням підписалися 25 депутатів п'яти партій – "Піратів", ODS, KDU-ČSL, TOP 09 та STAN.

 

"Єдиною провиною Сенцова є те, що він відкрито виступає проти російської агресії в Криму і окупації його рідної землі. Абсолютно неприйнятно, щоб у в'язницю людину садили тільки за висловлення своєї власної політичної думки", – наголосив депутат від партії "Піратів" Ян Ліпавський.

 

Крім того, 2 липня чеські сенатори – Вацлав Гампл, Іржі Шестак, Франтішек Бублан та Зденек Папушек – написали листа президенту із закликом звільнити незаконно ув’язненого українського режисера Олега Сенцова.

 

"Кожна виправлена несправедливість, яку держава заподіяла будь-якому громадянинові, знижує майбутню напругу і сприяє одужанню суспільства. Тому звільнення Сенцова стане свого роду ліками і для вашої країни", – йдеться у листі.

 

 

 

 


 

Канада

 

Міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд 12 липня повідомила, що занепокоєна через стан здоров'я незаконно засудженого РФ Сенцова та закликала Москву негайно звільнити режисера.  

 

"Сьогодні виповнюється 60 днів з часу оголошення українським кінорежисером Олегом Сенцовим голодування. Ми дуже занепокоєні його станом. Росія повинна звільнити його та усіх політичних в’язнів", – наголосила вона.

 

 


 

Велика Британія

 

Міністерство закордонних справ Великої Британії 23 липня закликало Кремль відпустити політичних в'язнів Олега Сенцова та Володимира Балуха.

 

"Велика Британія глибоко занепокоєна станом здоров'я українських політичних в'язнів Олега Сенцова та Володимира Балуха, які оголосили голодування. Обох російська влада ув'язнила за їхню позицію щодо незаконної анексії Криму", – йдеться у повідомленні.

 

Водночас диппредставництво оприлюднило відео, у якому зазначається, що РФ утримує понад 70 українських політв'язнів.

 

 


 

Німеччина

 

Уповноважена Федерального уряду Німеччини з прав людини та гуманітарної допомоги Бербель Кофлер 28 липня висловила сподівання, що влада Російської Федерації забезпечить необхідну медичну допомогу українському режисеру, а також достроково звільнить його.

 

"Той факт, що Європейський суд з прав людини закликав Росію негайно надати Олегу Сенцову необхідну медичну допомогу, свідчить про те, що існує поширена стурбованість стосовно його стану здоров'я, а фактично - за його життя", – заявляє Кофлер.

 

Вона зазначила, що ця стурбованість посилилася у травні після початку його голодування.

 

"Я щиро сподіваюся, що російський уряд ухвалить рішення та негайно забезпечить повний гарантований доступ до медичної допомоги. Я також сподіваюся на дострокове звільнення Сенцова та іншого ув'язненого – Кольченка", – наголосила німецький омбудсмен.

 


 

Швеція

 

Міністра закордонних справ Швеції Маргот Вальстрьом 9 серпня закликала Москву звільнити українця Сенцова.

 

 "Глибоко стурбована повідомленнями про Олега Сенцова щодо погіршення його стану здоров’я. Його утримування порушує міжнародне право та ґрунтується на юридичному процесі, який не відповідає елементарним стандартам правосуддя. Ми закликаємо Росію звільнити його та інших незаконно утримуваних громадян України", – заявила вона.

 


 

Франція

 

Міністр культури Франції Франсуаз Ніссен, режисер Жан-Люк Годар і Кен Лоуч та інші відомі особистості у сфері мистецтва 13 серпня написали відкритого листа із закликом звільнити Олега Сенцова.

 

 "Оскільки мистецтво не має кордонів, бо мистецтво є універсальним, права тих, хто його творить, мають бути такими ж. Свобода слова та свобода творчості не мають припинятися тоді, коли починається дисидентство. Але сьогодні режисер помирає, бо він дисидент. Його життя під загрозою через його ідеї, так, як це було з  Василем Гроссманом, Солженіциним та іншими в часи комуністичного режиму", – йдеться у листі.

 

Зазначається, що "єдиним справжнім злочином" українця є демонстрація свободи слова та вміння висловлювати свої політичні переконання через своє мистецтво.

 

"Не діяти – це дозволити Олегу Сенцову померти. Це відмовитися від наших цінностей і наших принципів, відмовитись від того, що ми захищаємо, і від того, що  ми є. Це означає погодитися з тим, що  можна вбити за свої ідеї, думки, позицію", – наголошується в листі.

 

Крім того, автори листа закликали міжнародну спільноту приєднатися до звільнення Сенцова.

 

"Митці в усьому світі добре знають, що президент Росії має право припинити цю людську і демократичну трагедію. Скрізь у світі, у світі кінематографії, культури і за її межами, потрібно здійснити міжнародну мобілізацію, щоб захистити режисера. В ім'я мистецької свободи та свободи слова ми знову закликаємо до негайного звільнення Олега Сенцова", – додається у листі.

 

Лист також підписали Товариство драматичних авторів і композиторів (SACD), асоціація авторів мультимедіа (SCAM), асоціація авторів-режисерів-продюсерів (ARP), товариство кінорежисерів (ВСР), Асоціація франкофонних режисерів (ARRF, Бельгія), LeTheatre du Soleil.

 

Читайте також: "Мистецький спротив". Фільм, п'єси та концерт на підтримку політв'язня Сенцова

 


 

Країни Балтії

 

Депутати парламентів Латвії, Естонії і Литви 15 серпня направили звернення лідерам Європейського союзу із закликом тиснути на Росію, щоб домогтися негайного звільнення Сенцова та інших українських політичних в'язнів. Зокрема, звернення направили президенту Європейського союзу Дональду Туску, голові Європарламенту Антоніо Таяні, голові Єврокомісії Жан-Клоду Юнкеру і голові європейської дипломатії Федеріці Могеріні.

 

Звернення підписали 18 депутатів парламентів країн Балтії та Європейського парламенту.

 

"Більше 90 днів тому Олег Сенцов оголосив голодування. Зараз його стан описується як катастрофічний. Влада заборонила йому вести листування, зустрічатися з незалежними спостерігачами та відмовила в адекватній медичній допомозі. Без якнайшвидшого втручання міжнародної громадськості може виникнути ситуація, аналогічна випадку Сергія Маґнітського", – йдеться у зверненні.

 

Крім того, 20 серпня глава Міністерства закордонних справ Литви Лінас Лінкявичус закликав РФ негайно звільнити українського режисера.

 

"Завтра буде 100 днів відтоді, як Олег Сенцов голодує на знак протесту в російській тюрмі. Олег перебуває на межі життя і смерті. Ми закликаємо Росію ще раз негайно звільнити незаконно затриману, невинну людину і решту політичних в’язнів з України", – наголосив Лінкявичус.

 


 

Італія

 

Заступник державного секретаря Міністерства закордонних справ Італії Гільєрмо Піччі 16 серпня провів телефонну розмову з заступником глави МЗС Росії Алєксандром Грушко, у ході якої вони обговорили стан Олега Сенцова.

 

Так, у ході розмови італійський дипломат попросив розповісти про нинішній стан та про поводження з Сенцовим, ситуація довкола якого перебуває у центрі італійської та міжнародної уваги.

 

"Під час телефонної розмови заступник міністра закордонних справ Грушко запевнив заступника державного секретаря Піччі, що стан здоров'я українського кінорежисера, що голодує в знак протесту, перебуває під постійним спостереженням, не має ризику для життя, і що Сенцов має доступ до усієї необхідної допомоги", – йдеться у повідомленні. 

 


 

Європейська кіноакадемія та Європейська Рада

 

Європейська кіноакадемія 24 травня виступила з відкритим зверненням негайно звільнити  незаконно засудженого в РФ Сенцова. Зокрема, його підписали продюсери, актори та режисери з Німеччини, Великої Британії, Франції, Польщі, Угорщини та Фінляндії та Росії, серед  яких фінський кінорежисер Акі Каурісмякі, польський актор Данієль Ольбрихський та польський режисер Кжиштоф Зануссі. А також 1750 членів інших організацій – партнерів європейської кіно спільноти, а також Українська кіноакадемія (UFA) та Спілка кінематографістів України.

 

"Не допустіть смерті Олега! Ми глибоко стурбовані, тому ще раз вимагаємо забезпечити його безпеку і негайно та безумовно його звільнити", – йдеться у тексті звернення.

 

"Будь ласка, допоможіть нам врятувати його – зверніться до свого міністра закордонних справ, вашого депутата або до посольства Росії у вашій країні, і попросіть їх зробити все можливе для звільнення Олега Сенцова! Ми мусимо діяти зараз", – закликали у Європейській кіноакадемії.

 

Своєю чергою, 6 червня президент Євроради Дональд Туск повідомив, що підтримує заклик Європейської кіноакадемії та попросив Європейський союз та країни "Великої сімки" приєднатися до нього.

 

"Європейська кіноакадемія звернулася до мене з приводу Олега Сенцова, українського кінорежисера, засудженого до 20 років в'язниці в політичному процесі в Росії, він 22 (24 – Ред.) дні голодує. Я закликаю ЄС і G7 підтримати заклик. Наша солідарність може врятувати його життя", – наголосив Туск.

 


 

Американський ПЕН-центр

 

Американський ПЕН-центр 7 червня написав відкритий лист Владіміру Путіну з вимогою негайно звільнити режисера Сенцова.

 

"Шановний президенте Путін! Ми, нижче підписані художники, письменники, кінематографісти та активісти, приєдналися до PEN America, щоб закликати до негайного та беззаперечного звільнення незаконно ув'язненого українського режисера Олега Сенцова. Зважаючи на триваюче голодування Сенцова, наша вимога є невідкладною", – йдеться у листі.

 

Зазначається, що всього лист підписали 48 відомих особистостей, які мають широкий вплив на громадську думку. Зокрема, серед них два Нобелівських лауреата з літератури – Джон Кутзее і Герта Мюллер.

 

Крім того, лист підписали відомі письменники Салман Рушді, Джонатан Франзен, Ієн Макюен, Маргарет Етвуд, Пол Остер, Деніел Хендлер, Франсін Проуз, Джордж Сондерс, Еліс Сіболд, Арт Шпігельман, Енн Тайлер, співачка Патті Сміт, композитор Стівен Сондхайма та інші.

 

"Кампанія на підтримку Сенцова буде привертати увагу до несправедливості утримання в ув'язненні його і десятків інших політичних ув'язнених у Росії", – наголошується в листі.

 

Крім того, американський письменник Стівен Кінг також закликав звільнити режисера.

 

"Сьогодні (14 червня – Ред.) перший день Чемпіонату світу ФІФА та 32 день голодування Олега Сенцова. Приєднуйтесь до мене та PEN America з закликом звільнити українського режисера, несправедливо засудженого в Росії. Час закінчується, він може померти за свої погляди", – наголосив письменник.

 

 


 

 

Amnesty International

 

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International 8 червня опублікувала звернення, у якому вимагає від Росії звільнити незаконно засудженого Сенцова.

 

"Олег Сенцов голодує вже 25 днів на знак протесту проти утримання Росією в неволі українських політв’язнів. Він сам отримав 20-річний термін ув’язнення унаслідок несправедливого та політично мотивованого судового процесу. Ми підтримуємо Олега і вимагаємо його звільнення",  – повідомив генеральний секретар організації Саліл Шетті.

 

Читайте також: #SaveOlegSentsov. Як у світі провели акції на підтримку Сенцова й інших бранців Кремля

 


 

Суд РФ засудив Олега Сенцова до 20 років колонії суворого режиму за звинуваченням у тероризмі 25 серпня 2015 року. Росія відмовила Україні у передачі полів'язня, оскільки розглядає кримчанина як громадянина РФ (російське громадянство було нав'язане йому після незаконної анексії Криму).

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.