НОВИНИ

У Польщі прокуратура почала розслідування через заяви голови Українського товариства

Своєю чергою, Купріянович наголосив, що дії люблінського воєводи "можуть тільки призвести до погіршення польсько-українських відносин".

У Польщі окружна прокуратура Замостя Люблінського воєводства відкрила слідство через заяви голови Українського товариства Григорія Купріяновича на пам’ятних заходів у Сагрині, присвячених вшануванню українців, вбитих під час акцій польського збройного підпілля в 1944 році. Про це повідомляє "Польське радіо".

 

За словами заступниці окружного прокурора в Замості Еви Кузьніцької, йдеться про статтю Кримінального кодексу, що стосується публічної зневаги польського народу або Республіки Польща, за що загрожує позбавлення волі до трьох років.

 

Як зазначається, офіційних звинувачень Купріяновичу поки не висунуто. Прокуратура буде вивчати, зокрема, відеоролик з виступом голови Українського товариства та з’ясовувати усі обставини його висловлювань.

 

"Це вимагає проведення процесуальних дій, тому було розпочато розслідування, щоб ми могли це з’ясувати", – заявила Кузьніцька.

 

Згідно з повідомленням, до прокуратури у справі Купріяновича звернувся люблінський воєвода Пшемислав Чарнек, який вважає, що голова Українського товариства під час свого виступу зрівняв події у Сагрині в 1944 році з подіями на Волині в 1943 році.

 

За його словами, Купріянович "зрівняв 130 тисяч жертв (поляків) геноциду (вчиненого українськими націоналістами) з кількома сотнями цивільних українців, котрі загинули в Сагрині 10 березня 1944 року", що "може бути злочином".

 

На думку Чарнека, пам’ятні заходи у Сагрині, зорганізовані у той самий день, коли відзначали 75 роковини "кривавої неділі" на Волині, була "однією великою провокацією". 

 

Своєю чергою, Григорій Купріянович наголосив, що дії воєводи "можуть тільки призвести до погіршення польсько-українських відносин, і передусім вони є спробою залякування української громади в регіоні та перешкоджанням представлення національною меншою власного погляду на історію". Він наголосив, що польсько-український діалог буде важчим, оскільки "рішення люблінського воєводи перенесли до кабінетів прокурорів та, можливо, судових залів".

 

Купріянович вважає "скандальною та неприпустимою" реакцію Чарнека, який назвав пам’ятні заходи у Сагрині "нахабством та провокацією". На його погляд, слова воєводи означають, що "від влади йде послання, що українець – це "націоналіст", що навіть участь у жалобних заходах за вбитими співвітчизниками може бути приводом для зарахування до "українських націоналістів".

 

Голова Українського товариства сповістив, що звернеться до прем’єр-міністра Матеуша Моравєцього із запитанням, чи слова люблінського воєводи "виражають офіційну позицію уряду" і чи дії Чарнека "є виразом реалізації політики Республіки Польщі щодо української меншини".

 

Читайте також: "Бандеризм" нині процвітає у Західній Україні - польський воєвода

 

Як повідомлялося, люблінський воєвода Пшемислав Чарнек назвав провокацією події 8 липня в селі Сагринь, де за участі президента України Петра Порошенка відбулося вшанування українців, які загинули від рук польських "селянських батальйонів" та підрозділів Армії Крайової у 1944 році. Зокрема, він пообіцяв подати до прокуратури скаргу на голову Українського товариства Польщі Григорія Купріяновича.

 

Згодом посольство України в Польщі відреагувало на заяви люблінського воєводи. У посольстві заявили, що українців, які піднімають на офіційних заходах національні прапори, ніяким чином не можна називати націоналістами і провокаторами.

 

Крім того, голова Українського інституту нацпам’яті Володимир В'ятрович відреагував на заяви Чарнека про бажання  покарати історика Григорія Купріяновича за те, що той згадав у Сагрині про вбитих вояками Армії Крайової українців. Зокрема, глава УІНП  порівняв це з методами Радянського Союзу.

 

Нагадаємо, польський закон про Інститут національної пам’яті, що передбачає покарання за заперечення злочинів українських націоналістів, а також штрафи і тюремні терміни за публічні заяви про причетність поляків до Голокосту, набрав чинності 1 березня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.