НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

"Справа БелТа". Усе, що відомо про затримання журналістів в Білорусі

Тиждень.ua зібрав усю інформацію щодо обшуків в редакціях незалежних ЗМІ.

У вівторок, 7 серпня, Слідчий комітет (СК) Білорусі прийшов з обшуками до незалежних ЗМІ - інтернет-порталів Tut.by, Realt.by, інформаційного агентства "БелаПАН" , а також до квартир журналістів провідних видань. Зокрема, упродовж двох днів правоохоронці затримали щонайменше 10 працівників зазначених ЗМІ. Декого з них вже відпустили, декого - затримали на три доби. За офіційною версією, обшуки пройшли у рамках боротьби з нелегальним доступом до платної інформації державного інформагентства "БелТа". Утім, на думку багатьох експертів, дана "операція" СК є політичним жестом.

 

По-перше, навіть якщо припустити, що причини затримань відповідають дійсності, і журналісти порталів дійсно "крали" контент "БелТа", то виникає питання: чому так легко зламати сайт головного державного інформагентства країни. У будь-якому разі, дії силовиків не можна назвати адекватними щодо масштабу злочину. 

 

Тиждень.ua зібрав усю інформацію щодо обшуків в редакціях незалежних ЗМІ.

 

 

Обшуки і затримання

 

Tut.by

 

Засновник інтернет-порталу Юрій Зіссер повідомив, що правоохоронці вдень 7 серпня заблокували два поверхи біля редакції, тому видання було змушено працювати з дому.
 

"У даний час закачують з офісних серверів всю внутрішню інформацію компанії, включаючи корпоративну пошту, корпоративний портал, бухгалтерію, причому не тільки ТОВ "Тут.Бай Медіа", але заодно і всіх компаній, які мають до мене відношення. Так що якщо мені хтось із вас писав листи по роботі, нашу переписку прочитають ", - зауважив Зіссер.

 

 

Так, за підозрою у здійсненні злочину було затримано редакторів порталу Марину Золотову, Анну Колтигіну, журналістів Уляну Бобоєд, Галину Власик, екс-редактора відділу "Суспільство" Євгену Березюк, Дмитра Бобрика та Анну Ермаченок. 

 

 

Згодом слідчий комітет опублікував телефонну розмову затриманих редакторів порталу Золотової та Колтигіної.

 

 

Наголошується, що підтвердження, що це запис реальної бесіди між працівниками видання, наразі немає.

 

 

БелаПАН

 

У свою чергу, обшук в офісі "БелаПАН"  розпочався зранку 7 серпня.

 

Так, працівники Слідчого комітету прийшли у редакцію з постановою на проведення "огляду приміщення". Головний редактор Ірина Левшина повідомила, що під час обшуку вилучили 6 жорстких дисків.

 

Зокрема, після проведення обшуку було затримано журналістку видання Тетяну Коровєнкову.

 

За словами Левшини, затримана журналістка - міжнародний оглядач. 

 

"Абсолютно незрозумілі претензії до Тетяни і "БелаПАН". Ми брали абсолютно відкриту інформацію "БелТа" і завжди передавали її з гіперпосиланням на державне агентство у безкоштовному доступі. Тому стверджувати, що ми мали корисливу вигоду, особливо Тетяна Коровєнкова, просто смішно", - сказала вона.

 

Крім того, був викликаний та відвезений на допит журналіст Андрій Середа, з якого згодом  взяли підписку про нерозголошення.

 

 

"Білорусь і ринок"

 

У Білорусі вранці 8 серпня силовики затримали журналіста Алєксєя Жукова і його дружини Аріни Сємичкіної. 

 

Зазначається, що працівники Слідчого комітету забрали подружжя з дому у селі Боровляни (Борисовський район Мінської області).

 

Зокрема, раніше Алєксєй Жуков був головним редактором журналу "Белорусское сельское хозяйство" та працював у "Белорусы и рынок".

 

 

Realt.by

 

У середу, 8 серпня, СК затримав трьох журналістів і головного редактора порталу Realt.by.

 

Наголошується, що серед затриманих - журналіст Ігорь Хмара, Марія Сарока, Альона Масловська і головний редактор Владіслав Кулєцкий.

 

Так, Realt.by працює з 2005 року. На порталі публікується актуальна інформація про агентства нерухомості, забудовників і приватних осіб, продаж та оренду квартир.

 

 

Deutsche Welle

 

Білоруські силовики у середу, 8 серпня, прийшли з обшуком також до журналіста російської редакції Deutsche Welle Павлюка Биковського. 

 

Зокрема, про це журналіст повідомив у Facebook.

 

"До мене прийшов Слідчий комітет", - написав він.

 

 

У чому підозрюють працівників ЗМІ?

 

У СК пояснили, що підставою для порушення кримінального провадження стало повідомлення державного інформагентства "БелТа" про збої під час здійснення доступів до платної підписки послуг, які давалися зазначеним підприємством одному з його замовників.

 

Зазначається, що протягом двох років (2017-2018 рр.) без відома і згоди "БелТа" здійснено більше 15 тисяч несанкціонованих підключень до інформації, що зберігається у комп'ютерній системі підприємства.

 

 

Також директор інформагентства Ірина Акуловіч заявила, що "мова йде про елементарний несанкціонований доступ".

 

"У БелТа є підписка на інформаційну стрічку - люди платять за неї гроші і першими отримують інформацію, якої ще немає на сайті. Зазначені особи грошей не платили, але під чужими паролями підключалися до цієї стрічки і використовували цю інформацію, ось і все", - відзначила вона.

 

Водночас підписка на інформаційну стрічку"БелТа" на місяць коштує 612 рублів з ПДВ.

 

 

Світові реакції

 

 

Євросоюз

 

Верховний представник ЄС з питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні закликала Мінськ звільнити затриманих журналістів. Про це йдеться у листі прес-секретаря високого представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріки Могеріні.

 

Зазначається, що Брюссель отримав повідомлення про обшуки та арешти журналістів у ряді незалежних ЗМІ в Білорусі.

 

"Такі дії суперечать заявленій Білоруссю політиці демократизації і її міжнародним зобов'язанням. Повага основних прав і свобод, включаючи свободу вираження і свободу ЗМІ, повинна бути збережена. Ми приєднуємося до закликів звільнити затриманих", - йдеться у заяві..

 

Наголошується, що ЄС продовжуватиме стежити за розвитком даної ситуації, у тому числі через представництва ЄС в Мінську.

 

"Євросоюз хоче стабільного, демократичного і щасливого майбутнього для Білорусі, на користь її народу, і буде продовжувати свою роботу з усіма зацікавленими сторонами, маючи цю мету на увазі. У зв'язку з цим продовження підтримки незалежних ЗМІ залишатиметься істотним завданням", - наголошується в заяві.

 

 

Рада Європи

 

У Раді Європи закликали владу Білорусі звільнити затриманих за підозрою у несанкціонованому доступі до комп'ютерної інформації журналістів. 

 

"Ми були поінформовані про обшуки та арешти у низці найбільш видатних білоруських ЗМІ. Ця інформація викликає серйозне занепокоєння Ради Європи", - йдеться у повідомленні.

 

У РЄ  вважають, що розслідування не завжди потребують арештів.

 

"Більш того, дехто із причетних - наші давні партнери, відомі як професіонали високого рівня. Законодавства необхідно дотримуватися, проте розслідування не завжди потребують арештів, які повинні використовуватися як остаточний інструмент. Тому ми закликаємо білоруські слідчі органи забезпечити швидке і прозоре розслідування. Ми також закликаємо звільнити всіх заарештованих журналістів. Свобода засобів масової інформації є одним із найважливіших прав людини в демократичному суспільстві. Його слід поважати скрізь у Європі", - підкреслюється у заяві.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.