НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

"Солідарність з Тбілісі". Світ про десяту річницю початку війни Росії з Грузією

Тиждень.ua зібрав усі заяви та реакції міжнародної спільноти на річницю з початку збройної агресії РФ у Грузії.

У середу, 8 серпня, виповнюється десять років після початку прямої збройної агресії Росії проти Грузії у 2008 році. Москва вирішила втрутилась у конфлікт на стороні сепаратистських угрупувань Південної Осетії й Абхазії та ввела свої війська. Тодішній президент РФ Дмітрій Мєдвєдєв оголосив про початок операції з "примусу Грузії до миру". Утім, військові дії Кремля поширилися далеко за межі Південної Осетії. Згодом після окупації частини грузинської території військами РФ за участі міжнародних посередників була досягнута домовленість про припинення вогню.

 

Зокрема, російські війська повинні були покинути територію Грузії до 1 жовтня 2008 року. У травні 2017 року в Тбілісі Парламентська асамблея НАТО ухвалила декларацію, в якій звернулася до РФ із закликом вивести своїх військових з Абхазії і Південної Осетії і відкликати визнання цих республік незалежними державами. Крім того, ПА НАТО закликала країни-учасниці Альянсу поглибити процес інтеграції з Грузією для створення умов надання їй програми дій щодо членства в НАТООднак Кремль продовжує гібридну війну, й запевняє, що це Грузія, по суті, оголосила початок збройного конфлікту.

 

 

 

Тиждень.ua зібрав усі заяви та реакції міжнародної спільноти на десяту річницю війни між РФ та Грузією.

 

 

Україна

 
Тимчасовий повірений України при ООН Юрій Вітренко заявив, що міжнародні механізми впливу, у тому числі санкції проти РФ, мають посилюватися, поки Кремль не припинить агресію проти сусідніх країн та свої спроби підірвати міжнародне право.

 

"Міжнародна спільнота має поєднувати дипломатичні інструменти з набагато більш потужними цільовими санкціями, а також ізоляцією російських політичних лідерів та олігархів. Зрештою, всі ми знаємо, що Росія розуміє лише мову сили", - зауважив він.

 

Зокрема, він закликав ООН "бути більш активними" у розв'язанні конфліктів, ініційованих Росією в Грузії, Україні, Молдові й інших країнах.

 

 

"Першим кроком має стати деокупація грузинських і українських територій, скасування визнання так званої незалежності Абхазії й Південної Осетії та виконання всіх інших зобов'язань Росії за діючими угодами", - підкреслив він.

 

За його словами, Росія, як держава-окупант, має зобов'язання за міжнародним правом перед населенням Криму, Донбасу, Абхазії й Південної Осетії.

 

"Вона несе повну відповідальність за наслідки своїх міжнародно-протиправних дій і платитиме сповна за ту шкоду, яку заподіяла", - наголосив Вітренко.

 

У свою чергу, МЗС України заявило, що збройні сили РФ грубо порушили міжнародно визнані кордони та вторглися на суверенну територію Грузії, нехтуючи при цьому загальновизнаними нормами і принципами міжнародного права.

 

"Україна вкотре підтверджує свою послідовну і рішучу підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності Грузії в її міжнародно визнаних кордонах, а також відданість стратегічному партнерству між нашими державами", - зазначили в українському дипвідомстві.

 

Наголошується, що Україна закликає РФ виконати свої зобов’язання за Угодою про припинення вогню від 12 серпня 2008 року, вивести військові підрозділи з окупованих територій Грузії (Абхазія та Цхінвальський регіон) та здійснити інші заходи з демілітаризації та деокупації цих територій.

 

"Російська Федерація несе повну відповідальність за складну гуманітарну ситуацію на окупованих територіях і має негайно забезпечити безперешкодний доступ до них міжнародних гуманітарних і правозахисних організацій", - наголосили в МЗС України.

 

 

США

 

Сполучені Штати Америки також закликали Росію відвести озброєння з Грузії на довоєнні позиції.

 

 

"Сьогодні виповнюється 10 років із дня, коли Збройні сили Росії кинулися через міжнародний кордон із Грузією, намагаючись силою змінити його. Території Грузії все ще окуповані Росією. Ми знову закликаємо Росію відвести свої сили на довоєнні позиції, як це було погоджено в 2008 році" , - йдеться у повідомленні посольства США в Україні у Twitter.

 

 

Рада Європи

 

Голова Комітету міністрів Ради Європи Марії Пейчинович-Бурич зазначила, що у 10-ту річницю після війни між Росією та Грузією  Рада Європи беззастережно підтримує суверенітет та територіальну цілісність Грузії.

 

 

"Цього року минають 10 років від початку конфлікту в Грузії, який, на жаль, досі не врегульований. Як голова Комітету міністрів Ради Європи я хочу у зв'язку з цим знову заявити про свою беззастережну підтримку суверенітету та територіальної цілісності Грузії в межах її міжнародно визнаних кордонів", - зауважила вона.

 

"Мої думки звернені до постраждалих унаслідок конфлікту, особливо до численних переміщених осіб", - додала Пейчинович-Бурич.

 

 

Євросоюз

 

Європейський Союз також заявив про підтримку суверенітету і територіальної цілісності Грузії у межах її міжнародно визнаних кордонів та про прихильність до мирного вирішення конфлікту з Росією.

 

"На жаль, російська військова присутність як в Абхазії, так і в Південній Осетії продовжує порушувати міжнародне право і зобов'язання, взяті Росією відповідно до угоди від 12 серпня 2008 року за посередництва Євросоюзу", - йдеться у заяві високого представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Федеріки Могеріні.

 

 

Зокрема, ЄС знову підтвердив своє зобов'язання  брати участь у зусиллях зі стабілізації і врегулювання конфлікту в Грузії, зокрема, шляхом співголовування у Женевських дискусіях, у межах зусиль Спеціального представника ЄС та постійної присутності на місцях Місії спостерігачів ЄС.

 

Крім того, Євросоюз привітав пакет пропозицій "Крок до кращого майбутнього" уряду Грузії, який може допомогти громадянам, які проживають по обидва боки адміністративних кордонів, шляхом сприяння торгівлі, освіті та мобільності.

 

Наголошується, що за десять років Грузія зміцнила свої демократичні інститути і провела реформи в області верховенства закону.

 

"Грузія розвинула процвітаючу економіку і стала важливим напрямком прямих іноземних інвестицій і туризму. Зараз вона є моделлю демократичної стабільності в регіоні", - додається у заяві.

 

 

Польща

 

МЗС Польщі відзначило, що Варшава засуджує дії, спрямовані на фактичне об'єднання сепаратистів в Абхазії та Південній Осетії з Російською Федерацією у політичній, економічній, військовій, інфраструктурній та соціальній сферах.

 

 

"Ми дуже стурбовані погіршенням гуманітарної ситуації та випадками порушень прав людини на окупованих територіях Грузії...Ми висловлюємо нашу повну солідарність з владою Тбілісі щодо своєї політики неприйняття сепаратистських режимів Абхазії та Південної Осетії.", - йдеться у заяві польського МЗС.

 

Так, Польща знову закликає РФ відмовитися від "своєї агресивної та провокаційної політики стосовно грузинської держави та виконання зобов'язань".

 

 

Латвія

 

Міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс заявив. що світу потрібно нагадати, що "10 років тому у Грузії були порушені міжнародне право і порядок".

 

За його словами, сьогодні Грузія та Україна борються не тільки за свою територіальну цілісність та незалежність, але також незалежність та безпеку Європи.

 

 

"Те, що сталося в Грузії в 2008 році і потім в Україні, переконує нас у тому, що ми мусимо робити все, аби це не повторилося", - підкреслив він.

 

Зокрема, він вважає, що через російську агресію проти Грузії 10 років тому Європейський Союз зробив "велику помилку".

 

 

Литва

 

Глава МЗС  Литви Лінас Лінкявічюс заявив, що солідарність з Грузією  потрібна "у зв’язку з уроками, які не були вивчені".

 

"Ми не будемо там (в Тбілісі, – Ред.) святкувати війну, будемо святкувати солідарність, буде підтримувати і пам’ятати", - сказав він.

 

 

Водночас Лінкявічюс наголосив, що, на жаль, війна в Грузії в 2008 році "не сколихнула світ".

 

"Тому ми хочемо нагадати про те, що сталося. Ми повинні підтримувати фундаментальну позицію, щоб агресор виконував міжнародні зобов’язання", - додав він.

 

 

Естонія

 

Міністр закордонних справ Естонії Свен Міксер відзначає, що Абхазія та Південна Осетія є невід'ємною частиною Грузії.

 

За його словами, Росія  порушила міжнародне право та підірвала регіональну безпеку та стабільність Грузії.

 

 

"Тяжкі порушення міжнародного права в Грузії продовжуються і донині. Через десять років вирішення конфлікту не було досягнуто, і Росія продовжує свою незаконну окупацію територій Грузії. Абхазія та Південна Осетія є невід'ємними частинами Грузії, суверенітет і територіальна цілісність яких повинні повністю поважатися. Триваюча військова підготовка на окупованих територіях, обмеження кордону, обмеження свободи пересування та права на освіту є неприйнятними і серйозно посягають на будь-які зусилля, спрямовані на пошук мирного врегулювання конфлікту", - сказав глава естонського дипвімоства.

 

Водночас Естонія нагадує Росії про своє зобов'язання дотримуватися Угоду про припинення вогню від 12 серпня 2008 року, яка передбачає виведення військ та створення міжнародних миротворчих сил.

 

 

Норвегія

 

Міністр закордонних справ Еріксен Серейде закликає Росію виконати угоду про припинення вогню у серпні 2008 року і вивести свої сили з Грузії.

 

"Договір про припинення вогню, досягнутий 12 серпня 2008 року, включав вимогу про вихід російських військ до тих напрямків, яких вони дотримувалися до початку бойових дій. Ця вимога невиконана. Навпаки, Росія розширила і зміцнила свою військову присутність у двох відокремлених регіонах Абхазії та Південної Осетії. Вона визнала два регіони незалежними державами та підписала "договори" з цими двома частинами Грузії", - йдеться у заяві міністра.

 

 

Зазначається, що Грузія є важливим та цінним партнером для Норвегії.

 

"Ми з нетерпінням чекаємо на подальші зусилля Грузії щодо реформ. Норвегія продовжуватиме підтримувати інтеграцію Грузії в європейські та євроатлантичні структури співпраці ", - додала Серейде.

 

 

Чехія

 

У МЗС Чехії стверджують, що конфлікт між Грузією та Росією поставив під загрозу регіональну стабільність та безпеку.

 

"Ми глибоко засуджуємо те, що Росія нелегально використовувала сили проти Грузії десять років тому. Ми підтримуємо мирне врегулювання конфліктів як єдиний спосіб забезпечити справедливе та тривале вирішення конфлікту, який повинен базуватися на повній повазі принципів незалежності, суверенітету Грузії та територіальної цілісності, визнаних міжнародним правом", - йдеться у заяві.

 

 

Крім того, Чеська Республіка також підтверджує свою прихильність допомозі Грузії в її євроатлантичних зусиллях.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.