НОВИНИ

Газпрому значно обмежили кредитування - Reuters

Програма запозичень зупинена через ризик заморожування коштів, що перераховуються російському монополісту.

Арешт активів російського "Газпрому" у Великій Британії у рамках суперечки з українським "Нафтогазом" обмежує російський концерн в залученні кредитів в іноземних банків. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на три джерела.

 

"Програма запозичень "Гапрому" зупинена через ризик заморожування коштів, що перераховуються російському концерну", - повідомило джерело.

 

Зокрема, після арешту активів у Британії один з банків заморозив кредитну угоду до прояснення ситуації. Втім, банк джерело не назвало.

 

Зазначається, що раніше "Нафтогаз" ініціював процес арешту активів "Газпрому" у Голландії, Швейцарії та Великої Британії. Лондонський суд у червні ухвалив заморозити активи "Газпрому" у Британії в рамках виконання рішення Стокгольмського арбітражу, за результатами якого російський газовий монополіст має виплатити Києву $2,56 мільярда. "Газпром" з рішенням Стокгольмського арбітражу не згоден і намагається його оскаржити.

 

"Британський вердикт, швидше за все, налякав банкірів, які традиційно працюють з "Газпромом" на міжнародному ринку. У моєму розумінні, під дію підпадають розрахунки іноземних банків, які йдуть через Лондон, але комплаєнс банків, зареєстрованих в інших юрисдикціях, може зайняти обережну позицію і теж блокувати операції навіть без прямої заборони", - сказало ще одне джерело.

 

Водночас "Газпром" не відповів на запит Reuters.
 

Так, у березні "Газпром" схвалив залучення у 2018 році двосторонніх і клубних кредитів на суму до 4 млрд євро.

 

"Якщо "Газпром" не знайде рішення для зняття арешту активів, то програму позик на зовнішньому ринку йому навряд чи вдасться виконати в повному обсязі", - стверджує інше джерело.
 

"Газпром", який цьогоріч має профінансувати рекордну інвестпрограму у 1,3 трильйона рублів, планував залучити на зовнішньому ринку 417 мільярдів рублів (близько $6,6 мільярда). У червні заступник голови "Газпрому" Андрєй Круглов заявляв, що "Газпром" планує виконати програму запозичень, яка на той момент була вибрана наполовину, повністю, але допустив її скорочення на тлі зростання експортних доходів.

 

"У червні перед арештом активів в Лондоні "Газпром" скасував розміщення євробондів у фунтах стерлінгів - угоді завадила "складна геополітична ситуація" між Москвою і Заходом і "загострення відносин" з Великобританією", - повідомило джерело в російському банку.
 

У свою чергу, два інших джерела називають серед факторів, що вплинули на угоду, загострення судового спору з "Нафтогазом".

 

"У "Газпрому" на осінь були намічені євробонди в євро та японських єнах, вони тепер під питанням", - зауважило інше джерело.

 

На його думку, як варіант "Газпром" може попросити суд врахувати депозит на суму Стокгольмського рішення, і відновити програму запозичень.

 

"Якщо сторони будуть підходити до процесу врегулювання формально, тобто чекати апеляції або нового арбітражу, ситуація може подвиснуть - і на рік, і два, і більше", - наголосив директор групи з природних ресурсів рейтингового агентства Fitch Дмитро Маринченко.

 

Нагадаємо, 4 липня Вищий суд швейцарського кантону Цуг відновив арешт акцій Nord Stream AG та Nord Stream 2 AG, що належать російській компанії "Газпром".

 

18 червня Нафтогаз направив подання до апеляційного суду Швеції щодо оскарження рішення арбітражу.

 

5 червня суд арештував голландські активи російської компанії “Газпром” для виплати НАК "Нафтогаз України" 2,6 мільярдів доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу. 

 

Як повідомлялося, 6 квітня генеральний директор Директорату з питань енергетики Єврокомісії Домінік Рісторі заявив, що Єврокомісія допоможе Україні в переговорах з російською корпорацією «Газпром» після завершення терміну дії контракту на транзит газу.

 

28 лютого Нафтогаз отримав остаточне рішення Стокгольмського арбітражу щодо транзиту, відповідно до якого суд зобов`язав Газпром виплатити Нафтогазу 4,63 млрд дол. За результатами розгляду двох справ Газпром винен українській компанії 2,56 млрд дол.

 

У російській компанії не погодилися з рішенням арбітражу і заявили, що оскаржуватимуть його. 1 березня Газпром відмовився від своїх зобов`язань щодо постачання в березні в Україну газу і повернув Нафтогазу передоплату за це паливо. Тому "Нафтогаз України" уклав контракт на поставку 60 млн куб. м газу з польською державною нафтогазовою компанією PGNiG ("Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo"). Також відзначається, що поставки почалися 2 березня о 6:00 через вузол "Германовичи", який з`єднує українську та польську газотранспортні системи.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.