НОВИНИ

  ▪   Андрій Голуб

Справи Майдану. Суд відклав питання про запобіжний захід звільненому «судді Майдану» через брак доказів його звільнення

Вища рада правосуддя оголосила про звільнення судді Олександра Дзюби понад півроку тому – 16 січня 2018-го

У засіданні про обрання запобіжного заходу екс-судді Дніпровського районного суду Києва Олександрові Дзюбі оголошено перерву до 16:40 понеділка, 6 серпня. Таке рішення сьогодні, 3 серпня, оголосила суддя Печерського райсуду Києва Ірина Кирилюк.

Підставою перенесення засідання стала відсутність у матеріалах клопотання ГПУ документів, на підтвердження звільнення Дзюби з посади судді. У матеріалах надали посилання на документи Вищої ради правосуддя про його звільнення, однак там немає наказу про виключення Дзюби зі складу суддів, виданого безпосередньо Дніпровським райсудом (наказу про звільнення з суду – Ред.). Для Кирилюк це стало вагомим аргументом на підтвердження сумніву. «Процедура оголошення підозри діючому судді відрізняється від процедури оголошення підозри звільненому судді», - зазначила вона.

Після цього прокурор Микола Майорко вніс клопотання про перерву у засіданні для отримання необхідних документів. Сторона захисту не заперечувала проти цього.

При цьому сам Дзюба не відкидає, що є звільненим. «Був визначений законодавством порядок (звільнення – Ред.) і його було виконано, чого не зробила Генеральна прокуратура», - зазначив він після завершення засідання. «У даному випадку це говорить про її (Кирилюк - Ред.) професійну дотошність. Вона хоче, щоб було максимально наповнено документами. Не більше, не менше», - зауважив адвокат Дзюби.

Екс-суддя Олександр Дзюба стоїть праворуч

Генпрокуратура підозрює Дзюбу у винесенні завідомо неправосудного рішення та перешкоджанні проведенню масових демонстрацій під час подій лютого 2014-го року. Слід зауважити, що рішення ВРП і відповідні документи про звільнення Дзюби оприлюднили ще 16 січня на веб-сайті організації.

«З огляду на зазначене Вища рада правосуддя ухвалила звільнити Дзюбу Олександра Анатолійовича з посади судді Дніпровського районного суду міста Києва на підставі пункту 3 частини шостої статті 126 Конституції України», - йдеться у повідомленні.

Олександр Дзюба є одним із когорти так званих «суддів Майдану». Зокрема, 19 лютого 2014-го він виніс рішення про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою щодо двох активістів Євромайдану. Власне, ці рішення і стали підставою для Дисциплінарного провадження, а згодом і звільнення Дзюби з посади судді. Зокрема, Друга дисциплінарна палата ВРП встановила, що у вказаних ухвалах «не наведені належні і достатні мотиви та підстави їх постановлення, що викликає сумнів у об’єктивності та справедливості судді». Окрім того, Дзюба не звернув уваги на очевидні порушення з боку правоохоронців – допити у нічний час, не вказано точний час затримання, відсутність документів, які підтверджують право адвоката на захист активістів.

Водночас сторона захисту не визнає самого факту винесення підозри, оскільки Дзюбі було вручено копію, а не оригінал документу.

Позиція Печерського суду із цього питання наразі незрозуміла. Під час оголошення рішення про перерву суддя Кирилюк зазначила таке: «… щодо підозрюваного чи не підозрюваного… поки що просто Дзюби Олександра Анатолійовича».

Читайте також: «Судді Майдану» поза зоною досяжності

Прокуратура наполягає на особистому зобов’язанні стосовно Дзюби. Підставою для клопотання стало те, що Дзюба залишив межі України та відбув до Білорусі 24 липня. За словами прокурора Миколи Майорка, Дзюбі не було вручено оригінал підозри, оскільки в день його складання встановили, що він перебував за межами України і, на думку прокуратури, переховувався. Тому за нормами Кримінального процесуального кодексу і було вручено копію.

Разом із тим, за словами адвоката Дзюби, прокурори під час спілкування зі Дзюбою відмовляли тому у праві не давати сідчень. Сам Дзюба повідомив, що 24 липня дійсно залишав межі України з метою поїздки до друзів у Литву, але вже 29 липня повернувся.

Це друге перенесення засідання у справі. Вона мала розпочатися о 16:30 2 серпня, однак через завантаженість судді Кирилюк засідання стартувало лише близько 21:00. О 21:40 Крилиюк ухвалила рішення перенести справу на 3 серпня.

Слід зазначити, що під час засідання виникла словесна суперечка між Кирилюк та представником прокуратури Майорком. Кирилюк вимагала надати документи про визначення підслідності, оскільки Департамент спец розслідувань Сергія Горбатюка, який вів справу, ліквідовано наказом Юрія Луценка. На це прокурор повідомив, що це не передбачено КПК, а група слідчих та прокурорів не змінилася. Ця суперечка тривала кілька хвилин. «Прокурор, збавте тон відносно власного судді», - зазначила Кирилюк після завершення засідання. Майорко відповів, що поводив себе коректно та не перевищував голосу.

Нагадаємо, 24 липня ГПУ скерувала до суду обвинувачення щодо підозрюваного у викраденні активістів Майдану Луценка і Вербицького.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.