НОВИНИ

Верховний суд Польщі призупинив дію скандального закону про вихід суддів на пенсію

Судді, яким наказано вийти на пенсію, зможуть залишитися на посаді до рішення суду ЄС.

Верховний суд Польщі у четвер, 2 серпня, призупинив дію нового закону щодо виходу на пенсію суддів, старших за 65 років, поки суд Європейського сюзу не ухвалить рішення про правомірність даної вимоги закону. Про це повідомляє Euractiv.

 

Так, до отримання відповіді суду влада Польщі не має права виконувати новий закон. 

 

Водночас судді, яким наказано вийти на пенсію, зможуть залишитися на посаді до рішення суду ЄС.

 

"Верховний суд має сумніви і повідомив про них зовнішньому незалежному органу, який був утворений у відповідності до договору ЄС для вирішення таких сумнівів", - відзначили у Верховному суді Польщі.

 

У свою чергу, адміністрація президента Польщі негайно відповіла, що призупинення "не має юридичних підстав і жодним чином не впливає на президента чи будь-які інші органи влади".

 

Очікується, що міністерство юстиції висловить зауваження щодо заяви Верховного Суду пізніше цього дня.

 

Нагадаємо, 25 липня Сенат Польщі  ухвалив поправку до закону про Верховний суд, яка передбачає, що голову суду зможуть обирати 2/3 суддів Верховного суду.

 

Як повідомлялося, 17 квітня польський Сейм та Сенат прийняли зміни до трьох законів про про Верховний суд, суди загальної юрисдикції та Національну раду судочинства. 

 

Також  3 липня голова Верховного суду Польщі Малгожата Герсдорф пішла у відставкучерез набуття чинності оновленого закону про Верховний суд.   Так, згідно з новим законодавством, судді повинні будуть піти у відставку після досягнення пенсійного віку у 65 років. Зазначається, що наразі у польському Верховному суді налічується 73 судді, з яких 27  мають 65 років. Декларації про бажання залишитися на посаді подали 16 суддів.  Зокрема, у штаті судів залишаться тільки ті, хто надасть медичну довідку про стан здоров'я і отримає згоду польського президента.

 

2 липня ЄС розпочав санкційну процедуру проти Польщі через польський суперечливий закон про Верховний суд. Своєю чергою, у Польщі відреагували на рішення Єврокомісії розпочати санкційну процедуру  Зокрема, міністр закордонних справ Яцек Чапутовіч заявив, що Польща доводитиме свою правоту у суді. У свою чергу, віце-міністр закордонних справ і міністр з європейських справ Конрад Шиманський заявив, що Польща в 30-денний термін відповість на поставлені перед нею питання з боку Єврокомісії.

 

Додамо, 1 березня депутати Європейського парламенту схвалили резолюцію, підтримавши рішення Європейської комісії розпочати процедуру санкцій проти Польщі через порушення верховенства права.

 

8 березня прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький під час зустрічі у Брюсселі з головою Європейської комісії Жаном-Клодом Юнкером і його заступником Франсом Тіммермансом представив так звану "Білу книгу", яка стосується верховенства права. Зазначається, що книга нараховує сто сторінок, де перераховуються причини запровадження нової реформи судової системи. Моравєцький під час зустрічі також заявив, що надмірний тиск Європейського Союзу на Польщу через рефому правосуддя може призвести до непередбачуваних наслідків. За його словами, такий тиск посилить в країні підтримку популістів, які мають антиєвропейські погляди.

 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.