НОВИНИ

  ▪   Ірина Рябоштан

"Абсолютна нісенітниця". Реакція України на інформацію щодо ідеї Путіна про "референдум" на Донбасі

Київ вже офіційно звернулася до Вашингтона з проханням підтвердити або спростувати цю інформацію.

У фінській столиці Гельсінкі 16 липня відбувся саміт лідера Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа та президента Росії Владіміра Путіна. У ході зустрічі, за даними Bloomberg, господар Кремля запропонував Трампу провести "референдум" серед місцевих жителів окупованого Донбасу щодо статусу регіону.

 

У США наразі не прокоментували відповідне повідомлення. Своєю чергою, українська сторона вже офіційно звернулася до Вашингтона з проханням підтвердити або спростувати цю інформацію.

 

Тиждень.ua зібрав реакції представників України на інформацію щодо ідеї Путіна про "референдум".

 


 

Ніяких "референдумів", організованих маріонетками Кремля 

 

 

Перший заступник голови Верховної Ради Ірина Геращенко повідомила, що проведення референдуму, організованого "зовнішніми силами на Донбасі, як і в березні 2014 в Криму", є антиконституційним.

 

"Ніяких референдумів під дулами автоматів, й розміщеними під школами й дитсадками окупованого Донецьку й Луганську російськими танками; ніяких референдумів, організованих на територіях, де 4 роки мізки громадянам промиває російська пропаганда й лайфньюси (LifeNews, російський пропагандистський портал – Ред.), що залякують людей "фашистами і хунтою"; ніяких референдумів, організованих маріонетками Кремля на окупованих Кремлем землях не буде", – наголосила вона.

 

Так, Геращенко, яка є учасницею переговорів Тристоронньої контактної групи в Мінську, заявила, що в мінських угодах немає ніякого референдуму, а є місцеві, регіональні вибори, проведення яких передбачається за українським законодавством. Крім того, вона назвала "явкою з повинною" заяву президента РФ щодо "референдуму" в окупованому Криму.

 

"Путін зізнався, що це він і його військові вже організували "референдум" в Криму, й я наполягаю, що це зізнання, цю явку з повинною наші дипломати мають використати в позовах проти РФ і крадіжки Криму, в усіх наших зусиллях для посилення санкцій проти РФ", – повідомила вона.

 


 

Реалізація ідеї Путіна лежить поза Конституцією України

 

 

Заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Георгій Тука наголосив, що проведення "референдуму" на Донбасі не передбачено Конституцією України.

 

"Хтось десь комусь щось можливо сказав…Що тут коментувати не знаю – жодних офіційних підтверджень не було. Що взагалі стосується самої ідеї цієї... З моєї точки зору, то існує Конституція України, змінити її може тільки народ України, але ані Путін, ані Трамп не здатні цього зробити. Реалізація ідеї референдуму лежить поза Конституцією нашої держави", – підкреслив Тука.


 

Ідея "референдуму" є абсолютною "нісенітницею"

 

 

Голова постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї НАТО Ірина Фріз повідомила, що ідея проведення "референдуму" на Донбасі в питанні статусу регіону може бути черговою провокацією з боку Кремля. Зокрема, вона зазначила, що наразі Росія не виконує мінські домовленості, тому ідея "референдуму" є абсолютною "нісенітницею".

 

"Можу зазначити, що в нас є чітке законодавство, яке передбачає послідовність наших дій. Є мінські домовленості, які не виконуються Російською Федерацією. Тому говорити про будь-які референдуми на сході України, де тривають активні бойові дії, з моєї точки зору, є м’яко кажучи провокацією. А якщо серйозно – це абсолютна нісенітниця", – наголосила Фріз.

 

Водночас вона також не виключила, що поширена у ЗМІ інформація є недостовірною.

 

"Я думаю, що США самі здатні коментувати подібні джерела Bloomberg  і мають свою точку зору стосовно цієї ситуації. Я не можу коментувати джерела, маю застереження, і не впевнена в достовірності джерел", – додала вона.


 

Росія хоче створити в Україні заморожений конфлікт і не піддаватися за це санкціям

 

 

Заступник керівника постійної делегації в Парламентській асамблеї Ради Європи Георгій Логвинський заявив, що Росія використовує ідею "референдуму" на Донбасі, щоб привернути увагу світової громадськості та змінити свій статус на світовій арені.

 

"Цю інформацію не можна підтвердити, що вона достовірна. Однак вона має право на існування. Однак РФ вже неодноразово висловлювала цю ідею. Їй це треба, щоб поміняти свій статус. Все, що стосується Росії, у Європі має певну токсичність. Але нічого не роблячи , вони (РФ – Ред.) свій статус не поміняють. Тому вони хочуть якихось підстав, щоб поміняти свій статус", – наголосив Логвинський.

 

За його словами, будь-які форми волевиявлення, як і референдум, можуть бути тільки за умови свободи громадян.

 

"Якщо ми хочемо обговорювати питання волевиявлення, то тільки за умови свободи громадян Донбасу. Будь ласка – тільки виведіть війська. Якщо Росія готова вивести, то будь ласка, то ми готові. Але, де-факто, це буде фейк. Він не призведе до зміни статусу відносин. Території залишаться за фактом окупованими територіями", – зазначив він.

 

Крім того, заступник глави ПАРЄ підкреслив, що законодавство України не передбачає проведення референдуму на окремій території.

 

"Щось має змінитися. Тому це псевдоідея, статус не зміниться, зміниться просто ставлення світової спільноти до Росії... За законодавством України не може бути референдум окремої території. З точки зору демократії, це гарна ідея. Путін ніколи не піде на такі дії. Методом пропаганди люди можуть відчувати себе проросійськими, але це фейк. Я вважаю, що це їх (РФ – Ред.) план. Проходить, наприклад, потім цей псевдореферендум, але потім вони кажуть, мовляв ми отримали багато голосів "за", і ряд країн можуть сприйняти це. Але є ряд країн, які ніколи не сприймуть його. Ці всі методи відкриті і зрозумілі", – заявив він.

 

Логвинський також додав, що Росія хоче створити в Україні заморожений конфлікт і не піддаватися за це санкціям.

 

"Заморожений конфлікт вони хочуть, щоб тиснути на Україну. Але у них не виходить зараз це. Сьогодні вони знаходяться під санкціями за ці дії. Шляхом подібних схем вони йдуть на реалізацію свого плану", – резюмував він.

 


 

У РФ триває пошук рішення проблем за рахунок України

 

 

Колишній міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко наголосив, що США не погодяться з ідеєю президента Путіна про проведення "референдуму" в окуповану Донбасі. За його словами, незгода Вашингтона на проведення референдуму може пояснюватися тим, що зараз в США багато критикують переговорні позиції президента Дональда Трампа на зустрічі з лідером РФ у Гельсінкі.

 

"По-перше, ніхто не підтримає. А якщо погодитися особисто Трамп, то це може підштовхнути Конгрес до резолюції двох палат заблокувати такого роду рішення", – зазначив Грищенко.

 

Він переконаний, що Путін пропонує провести референдум на Донбасі, щоб виправдати дії Росії.

 

"Я думаю, що це цілком можливо (пропозиція Путіна – Ред.), оскільки лінія виправдання ситуації анексії Криму була в тому, що був проведений референдум. І цю тезу в Москві намагаються поширити також на Донбас", – підкреслив екс-міністр.

 

Водночас він заявив, що "триває пошук рішення проблем за рахунок України". На його думку, якщо з проведенням "референдуму" погодиться Вашингтон, то "це буде додатковий і дуже негативний прецедент для багатьох країн, Європи зокрема".

 

Так, Грищенко повідомив, що невідомо, які питання вирішуватимуть на референдумі, але їх формувати будуть не на непідконтрольних Україні територіях, а в Москві.

 


 

Пропозиція Путіна могла бути провокацією, щоб спантеличити Трампа

 

 

Учасник Тристоронньої контактної групи в Мінську в 2015-2017 роках Роман Безсмертний заявив, що "референдум" на Донбасі неможливий, оскільки не передбачений українським і міжнародним правом.

 

"Ні міжнародне право, ні національне право не передбачає жодного плебісциту, референдуму, прямого волевиявлення, що стосується відторгнення, поділу території лише тією частиною, про яку йде мова. Сувереном є український народ і тільки весь український народ може приймати рішення щодо якоїсь частини його території. Ні найбільша, ні найменша територіальна громада, місто чи регіон не можуть диктувати волю українському народу як суверену, навіть якщо вони там мріють щось, бажають і т. д. Територія України є недоторканна, сувереном є український народ, і тільки він весь, а не його частина, може приймати рішення", – наголосив він.

 

Водночас Безсмертний зазначив, що пропозиція Путіна могла бути провокаційним інформаційним вкиданням, щоб спантеличити Трампа і підготувати ґрунт для подальших маніпуляцій.

 

"Спроба використати, як аргумент у розмові з тим же самим Трампом, який в силу обставин, які склалися, міг і не знати правової відповіді на це питання. І на цьому будується інформаційний ланцюг тиску на ту чи іншу сторону з одного боку, а з іншого боку цим інструментом збурюється політична активність груп в Україні або у Росії", – додав він.

 

Крім того, Безсмертний підкреслив, що "референдум" на Донбасі з проукраїнським результатом, який, дасть росіянам привід піти зі Східної України, може бути спробою легалізації незаконного "референдуму" 2014 року в Криму, але жоден із таких заходів не може бути визнаний законним.

 


 

"Референдумом" на Донбасі Путін хоче вбити двох зайців

 

 

Колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко зазначив, що пропозицію про "референдум" на Донбасі, найімовірніше, пов'язана з бажанням Москви легалізувати незаконний референдум у Криму в 2014 році.

 

"Припустімо, що така пропозиція дійсно прозвучала. Якщо говорити по суті, то така ініціатива нічого, крім обурення, викликати не може. Думаю, референдумом на Донбасі Путін хоче вбити двох зайців – легалізувати бандитів на сході України і "голосування", яке було у Криму. Адже про який референдум можна говорити, якщо люди там живуть під дулами автоматів? Хіба в таких умовах можна вільно проголосувати? Звичайно, ні. Нічого спільного з демократією це не має", – наголосив Огризко.

 

Водночас він підкреслив, що інформація видання Bloomberg потребує офіційного підтвердження з боку держструктур США.

 

"Передусім потрібно розуміти, що повідомлення у ЗМІ – це не офіційна інформація. Нам невідомо про джерела, на які посилається Bloomberg. Тому поки ми не дістанемо офіційного роз'яснення з боку США, я б до цієї інформації ставився скептично. Тобто поспішати не варто. Висновки можна робити тільки після заяв державних структур. Але нашій дипломатії треба одразу відкинути всі варіанти, які йдуть усупереч із міжнародним правом і здоровим глуздом. На мій погляд, така інформація з'явилася у пресі навмисно. Ви ж бачили, як у США відреагували на підсумки зустрічі Трампа з Путіним! Тепер, найімовірніше, будуть відповідні запити від зацікавлених сторін із вимогами роз'яснити ситуацію. І Вашингтону доведеться на них відповісти. Думаю, незабаром ми дістанемо відповіді на всі запитання", – додав екс-глава МЗС.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.