НОВИНИ

  ▪   Ірина Рябоштан

"Мистецький спротив". Фільм, п'єси та концерт на підтримку політв'язня Сенцова

Актори, митці та відомі особистості, щоб підтримати політв'язня, влаштовують читання п'єс, зокрема, "Номери" та "Заручини".

У п'ятницю, 13 липня, незаконно засуджений РФ український режисер Олег Сенцов відзначає свій 42-й день народження. Український політичний в'язень, який голодує вже 61 день, зараз перебуває в російській колонії міста Лабитнангі. Голодування режисер оголосив 14 травня з вимогою до Москви відпустити всіх українців, утримуваних у Росії та окупованому Криму.

 

Україна та світ неодноразово закликали Кремль звільнити всіх незаконно утримуваних українців, зокрема і Сенцова. Водночас на підтримку політв'язня по всьому світу проводяться акції з вимогами до Москви звільнити режисера та інших незаконно утримуваних українців. Зокрема, за час незаконного утримання Сенцова, у Львові поставили виставу за його п'єсою "Номери". Окрім цього, актори, митці та відомі особистості влаштовують читання п'єс, щоб підтримати політв'язня. 

 

А нещодавно стало відомо, що в 2014 році Сенцов виступав за "мистецький", а не насильницький спротив російським окупантам у Криму. Саме тому Тиждень.ua зібрав інформацію про "мистецький спротив" щодо незаконного засудження РФ українського режисера.

 

 


 

"Номери"

 

У Львові в рамках Міжнародного конгресу PEN-клубу 19 вересня 2017 року поставили виставу за п'єсою Сенцова "Номери".  Відповідну п'єсу режисер написав ще до ув'язнення, але її зміст виявився пророчим – йдеться про людей, яких називають не іменами, а цифрами; за командою вони їдять, п'ють, виконують безглузді накази, бо "так заповів великий Нуль".

 

Так, львівський режисер Олексій Кравчук разом із командою акторів театру ім. Лесі Українки та студентів здійснив постановку першої дії п'єси. Художником виступив Олексій Хорошко, переклад українською мовою підготувала Надія Крат.

 

"П'єса унікальна. Тому що я спочатку знав постать Сенцова, що це людина заарештована. Але коли почав читати його драматургію, вона неймовірно сучасна і стосується будь-якої країни, де людина перестає бути людиною, де давлять якісь механізми політичні, влади і людина, як така, зникає, вона перетворюється просто на номер", – зазначив режисер Кравчук.

 

 

 

 

У залі Одеського театру юного глядача актори театрів Одеси 18 червня 2018 року влаштували читання п'єси політв'язня "Номери".

 

"Після спроби режисери вирішують, чи ставити п'єсу на сцені. Але цього разу - це позапланові читання, які показують спеціально на підтримку українського режисера", – йдеться в повідомленні.

 

 

У Києві 7 червня 2018 року в Центрі Леся Курбаса відбулося читання п'єси Олега Сенцова "Номери".

 


 

"Собака"

 

Ведучий телеканалу "СТБ" Григорій Решетник 12 липня 2018 року зачитав уривок з твору Сенцова "Собака".

 

 

Польські актори Даніель Ольбрихський, Анджей Северин та інші діячі Польщі на знак солідарності з політв'язнем Сенцовим зачитали його оповідання польською мовою.

 

"Не буду приховувати, мною рухало бажання розповісти іншим про неймовірному людину – Олега Сенцова, щось зробити для нього. Олег – приклад твердої людини з якостями, про які ми в XXI столітті, в нашому так званому цивілізованому світі забули. З розповідей видно, що Сенцов – добра людина. Його твори – прекрасна література", – заявив Ольбрихський, який читав фрагменти оповідання "Собака".

 

Так, у записі оповідань "Собака" і "Бабуся" брали участь актори різних поколінь.

 

"Найголовніше для мене в житті – це свобода і повага до іншої людини. За ці цінності варто боротися. Моя участь в проекті – реакція на те, що сьогодні відбувається з Сенцовим", – наголосила Едіта Ольшувка, яка прочитала фрагменти оповідання "Бабуся".

 

Найближчим часом польські актори прочитають тексти Сенцова російською та англійською мовами.

 


 

"Заручини"

 

У Києві 18 травня 2018 року біля будівлі посольства Російської Федерації в Україні відбулася акція на підтримку політв'язня Сенцова, у ході якої актори прочитали п’єсу Єлени Гремін "Заручини".

 

Так, документальна п’єса розповідає про судовий процес над Олегом Сенцовим, Олександром Кольченком, Геннадієм Афанасьєвим та Олексієм Чірнієм.

 

У читанні п'єси взяли участь актори, які знімалися в фільми "Кіборги", а саме – В'ячеслав Довженко, Роман Ясинівський, Андрій Ісаєнко, Олександр Фоменко.

 

 

У Запоріжжі 26 травня 2018 року епериментальний театр "Запорізька нова драма" та активісти Amnesty International влаштували читку п’єси "Заручини".

 

 

Крім того, відповідну п'єсу протягом травня-липня 2018 року зачитали в Чернівцях, Полтаві, Львові, Херсоні та Хмельницькому.


 

 

Фільм "Процес"

 

 

Документальний фільм "Процес: російська держава проти Олега Сенцова" розповідає про суд над українським режисером і спроби родини, друзів та адвокатів звільнити його з в'язниці. Назва стрічки – "Процес" – відсилає до кафкіанського абсурду, показуючи, як у тоталітарній державі жертвою бюрократичної машини може стати будь-яка людина.

 

Зйомки стрічки розпочались в липні 2014 року одночасно в Москві та в Києві. Режисера Аскольда Курова за допомогою документального фільму вирішив показати обставини справи Сенцова. Водночас Андрій Литвиненко почав досліджувати тему для документального фільму в Україні. Всередині літа 2014 року два режисери зустрілися та вирішили об'єднати зусилля в роботі над проектом.

 

"Ми вирішили розповісти історію Олега через інтерв'ю з близькими йому людьми, через його тексти, іноді за допомогою анімації, а також через події, які відбувались за цей рік, через історії героїв, які включились у цю справу та змінили своє життя", – йдеться в повідомленні.

 

 


 

Концерт в Москві 

 

У Москві в залі товариства "Меморіал" 6 липня 2018 року відбувся концерт на підтримку українського режисера. Зокрема, на заході виступили музикант Андрєй Макарєвіч, актриса Лія Ахєджакова, письменник Віктор Шєндєровіч та інші діячі культури і мистецтв. Водночас ті, хто не зміг бути присутнім на концерті, надіслали відеозаписи своїх звернень на захист Сенцова. Серед них –режисери Аскольд Куров і Віталій Манській; кінокритики Антон Долін і Андрєй Плахов; музиканти і виконавці Андрій Хливнюк та Олексій Паперний; учасниця групи Pussy Riot Марія Альохіна.

 

Крім того, уривки зі своїх творів читали журналіст Вікторія Івлєва і поет Лєв Рубінштейн. Артисти "Театру. Doc" виконували пісні, читали уривки з п'єси драматурга Єлени Гремін, з розповідей Олега Сенцова.

 

"Кіно і театральне співтовариство, журналісти Росії, України, і багатьох країн Європи неодноразово зверталися з підтримкою вимог Олега і проханням до влади Росії припинити його переслідування", – йдеться в повідомленні.

 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.