НОВИНИ

«Юридична сотня» проаналізувала законопроекти щодо військових, за які Рада може голосувати цього тижня

За результатами аналізу пропонується прийняти в цілому два законопроекти, один – повернути на доопрацювання.

Правозахисна організація «Юридична Сотня» провела аналіз трьох винесених на голосування цього пленарного тижня у Верховній Раді законопроекти, які стосуються військових. Про це 10 липня повідомляє прес-служба організації.

 

За результатами аналізу пропонується прийняти в цілому два законопроекти, один – повернути на доопрацювання.

 

 

Дискримінація родин померлих (законопроект №6268-1)

 

Держава надає одноразову грошову допомогу (далі – ОГД) родинам загиблих військових у розмірі 1 321 500 грн. Однак якщо учасник бойових дій помирає після звільнення зі служби внаслідок поранення або захворювання, пов’язаного з виконанням обов’язків служби і вже не має статусу військовослужбовця, його родина не отримує допомоги. Законопроектом №6268-1 пропонується надати право на отримання одноразової грошової допомоги членам сімей померлих військових, смерть яких настала після звільнення зі служби. Законопроект №6268-1 передбачає можливість отримання ОГД, в разі якщо смерть настала протягом 1 року після звільнення з військової служби. Також законопроектом передбачається право на отримання одноразової грошової допомоги особі, звільненій з військової служби, яка частково втратила працездатність внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання, якщо така часткова втрата працездатності настала не пізніше ніж через 3 місяці після звільнення зі служби.

 

Законопроект було прийнято у першому читанні 27.02.18, наразі очікується розгляд у другому читанні. За результатами розгляду рекомендуємо прийняти законопроект за основу та в цілому.

 

Гендерна рівність в армії (законопроект №6109)

 

Кількість жінок в українській армії близько 17 тис., що становить 8,5% від загальної кількості військових і хоча ця цифра близька до показників країн-членів НАТО, права жінок в українській армії залишаються обмеженими. Так, наприклад, жінки можуть укладати контракт на проходження військової служби, якщо вони не досягли 40 років, а чоловіки – у 45-60 років (залежно від військового звання); для жінок існують численні обмеження на призначення у добовий наряд, відправлення у відрядження і проходження військових зборів.

 

Законопроектом №6109 пропонується закріпити принцип, за яким жінки проходять військову службу на рівних засадах із чоловіками, створюються рівні можливості для чоловіків і жінок при укладені контракту, скасовуються необґрунтовані обмеження щодо служби жінок у військовому запасі, а також встановлюються однакові засади призначення у наряд і проходження військових зборів чоловіками і жінками.

 

Законопроект було прийнято у першому читанні 05.12.17, наразі очікується розгляд у другому читанні. За результатами розгляду рекомендуємо прийняти законопроект в цілому.

 

Соціальна реклама (законопроект №7360)

 

Законопроектом пропонується віднести до соціальної реклами «розміщення на носіях зовнішньої реклами зображень (фотографії, інші художні твори) учасників бойових дій, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, осіб, які за участь в бойових діях отримали звання Герой України, Ордени України чи Медалі України, волонтерів, загиблих учасників антитерористичної операції». Також передбачається зобов’язати розповсюджувачів зовнішньої реклами незалежно від форм власності, розміщувати таку соціальну рекламу в обсязі не менше 2 відсотків загальної площі поверхонь рекламних засобів. Крім того, законопроектом пропонується віднести до повноважень органів місцевого самоврядування виготовлення за рахунок коштів місцевого бюджету соціальної реклами щодо військово-патріотичного виховання населення та забезпечення її розповсюдження.

 

Законопроект отримав ряд негативних висновків Головного науково-експертного управління (далі – ГНЕУ), зокрема ГНЕУ зазначає, що законопроект №2702-д який стосується поняття соціальної реклами є більш вдалим, у зв’язку із чим ГНЕУ було запропоновано положення законопроекту №7360 врахувати при доопрацюванні законопроекту №2702-д. Однак, 01.03.2018 проект закону №2702-д було відхилено та знято з розгляду.

 

За результатами розгляду пропонується повернути законопроект №7360 суб’єктам права законодавчої ініціативи на доопрацювання, врахувавши при цьому висновки ГНЕУ.

 

Як повідомлялося 19 червня, правозахисна організація «Юридична Сотня» провела аналіз дев’яти законопроектів, які стосуються військових. За результатами аналізу пропонується прийняти за основу та в цілому шість законопроектів, один – за результатами першого читання за основу.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.