НОВИНИ

  ▪   Дар'я Касьянова

"Молотом" по своїх. Що відомо про скандальний вітчизняний міномет

Розробка ціє зброї у 2015 році мала стати великим кроком в процесі імпортозаміщення артилерійського озброєння, проте від розривів "Молота" вже загинули кілька українських військових, десятки отримали поранення.

Уранці 6 липня під час бригадних тактичних навчань на Рівненському загальновійськовому полігоні  загинули три військовослужбовця та ще дев’ять отримали поранення. Причиною трагедії у прес-службі Озброєнні Командування Сухопутних військ Збройних Сил України назвали вибух міномету "Молот". Президент України Петро Порошенко  доручив військовому керівництву провести розслідування та  тимчасово заборонив використовувати такі міномети. 

 

Тиждень.ua зібрав згадки про трагічні випадки, коли причиною загибелі військовослужбовців ставали скандальні вітчизняні міномети. 

 

Міномет "Молот", новітню розробку заводу "Маяк", презентували під час XII Міжнародної спеціалізованої виставки "Зброя та безпека" наприкінці вересня 2015 року у Києві.

 

Тоді повідомлялось, що практично весь арсенал мінометів, що залишився в країні з часів Радянського Союзу, був знищений під час військових дій на сході України. Таким чином, розробка "Молота" у 2015 році мала стати великим кроком в процесі імпортозаміщення артилерійського озброєння.  Попри те, що виробництво міномету було налагоджене у стислі терміни, зазначалось, що "Молоти" виготовлені у відповідності до стандартів НАТО. Його скорострільність – 12 пострілів на хвилину, а дальність ураження цілей – понад 7 км.

 

Першу партію мінометів українського виробництва М120-15 «Молот» передали Міністерству оборони у березні 2016 року. 

 

                                               

 

Уже за кілька місяців, 25 липня 2016 року, стався перший вибух "Молота" - під час навчань на полігоні «Широкий лан» у Миколаївській області. Унаслідок розриву загинув один військовослужбовець, ще восьмеро отримали поранення. Згодом з'явилася інформація про 10 бійців, один з яких, 2 вересня 2016 року помер в одеській лікарні. Як повідомлялося, тоді снаряд застряг у каналі  і вибухнув.

 

Пори це, у вересні 2016 року близько 200 "Молотів" надійшли на озброєння української армії.

 

 

Наступний вибух прогримів у ніч з 1 на 2 листопада 2016 рокув каналі "Молота" розірвалась міна. Того разу жертвами стали двоє бійців  батальйону «Айдар».

 

30 березня 2017 року в районі проведення АТО стався вибух міномету «Молот», внаслідок чого загинули троє військовослужбовців.  Тоді з метою встановлення причини пошкодження міномету було створено робочу групу, до складу якої увійшли представники структурних підрозділів Генерального штабу Збройних Сил України.

 

Видання "Новинарня" опублікувало імена загиблих: вибух обірвав життя Дмитра Сумського,  Олега Новохатька та Олександр Педака.

 

"Новинарня" також повідомила, що за деякими даними, ще двоє військовслужбовців - Микола Яворський та Микола Грабарчук загинули 16 березня 2017 року не в результаті мінометного обстрілу, а саме через вибух міномету "Молот" та детонацію боєкомплекту у кузові автомобіля.

 

4 квітня слідчим військової прокуратури Донецького гарнізону до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 414 КК України “Порушення правил поводження зі зброєю, а також із речовинами і предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення”, за фактом необережного поводження з мінометом М 120-15 “Молот”.

 

 

Після цього у комісії з проведення державних випробувань запропонували провести доопрацювання на дослідному зразку, по завершенню яких державні випробування буде продовжено.

 

Уранці 6 липня 2018 року під час бригадних тактичних навчань на 233-му Рівненському загальновійськовому полігоні  загинули три військовослужбовця та дев’ять отримали поранення. Основною версією надзвичайної події на Рівненському полігоні, як і у квітні 2017 року, назвали порушення заходів безпеки під час проведення навчань

 

Президент Петро Порошенко тимчасово заборонив використовувати міномети "Молот" та  доручив міністру оборони Степану Полтораку та начальнику Генштабу Віктору Муженку терміново розібратися в причинах трагедії і вжити вичерпних заходів, для запобігання подібного в майбутньому.

 

Пізніше голова Укроборонпрому Павло Букін заявив, що альтернативи 120-мм мінометам "Молот" розробки ПАТ "Маяк" для поставок ЗСУ на сьогоднішній день у ОПК відсутні.