НОВИНИ

"Руки геть від Верховного суду!". У Польщі проходить акція протесту проти нового закону

Близько 1500 осіб зібралися біля будівлі суду, вигукуючи "Вільні суди!" та "Конституція".

У Варшаві у середу, 4 липня, прозодять протести проти оновленого закону про Верховний суд, згідно з яким значна частина суддів повинні піти на пенсію. Про це повідомляє польський телеканал  TVN 24.

 

Зазначається, що демонстранти зібрались біля будівлі Верховного суду, вигукуючи "Вільні суди!" та "Конституція".

 

 

Так, 65-річна Малгожата Герсдорф 3 липня вимушена була піти у відставку з посади глави Верховного суду.

 

У свою чергу, відповідно до минулого законодавства вона мала вийти на пенсію у 70 років.

 

Так, під час акції Герсдорф заявила, що буде захищати верховенство права.

 

"Я сподіваюся, що правовий порядок буде відновлено", - зауважила вона.

 

 

Наголошується, що близько 1500 осіб зібралися біля будівлі суду із червоно-білими прапорами Польщі та банерами "Руки геть від Верховного суду".

 

Зокрема, протестувальники вручили Герсдорф білі троянди.

 

Крім того, серед демонстрантів були також депутати з опозиційних партій "Сучасна" та "Громаднська платформа".

 

 

Додається, що пізніше протестувальники перемістилися до президентського палацу.

 

Нагадаємо, 3 липня голова Верховного суду Польщі Малгожата Герсдорф пішла у відставку через набуття чинності оновленого закону про Верховний суд.   Так, згідно з новим законодавством, судді повинні будуть піти у відставку після досягнення пенсійного віку у 65 років. Зазначається, що наразі у польському Верховному суді налічується 73 судді, з яких 27  мають 65 років. Декларації про бажання залишитися на посаді подали 16 суддів.  Зокрема, у штаті судів залишаться тільки ті, хто надасть медичну довідку про стан здоров'я і отримає згоду польського президента.

 

2 липня ЄС розпочав санкційну процедуру проти Польщі через польський суперечливий закон про Верховний суд. 

 

Згодом у Польщі відреагували на рішення Єврокомісії розпочати санкційну процедуру  Зокрема, міністр закордонних справ Яцек Чапутовіч заявив, що Польща доводитиме свою правоту у суді. У свою чергу, віце-міністр закордонних справ і міністр з європейських справ Конрад Шиманський заявив, що Польща в 30-денний термін відповість на поставлені перед нею питання з боку Єврокомісії.

 

Раніше ЄС повідомив, що Польща має ще шість тижнів для внесення змін до судової реформи.

 

Як повідомлялося, 17 квітня польський Сейм та Сенат прийняли зміни до трьох законів про про Верховний суд, суди загальної юрисдикції та Національну раду судочинства. 

 

8 березня прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький під час зустрічі у Брюсселі з головою Європейської комісії Жаном-Клодом Юнкером і його заступником Франсом Тіммермансом представив так звану "Білу книгу", яка стосується верховенства права. Зазначається, що книга нараховує сто сторінок, де перераховуються причини запровадження нової реформи судової системи.

 

Додамо, Моравєцький під час зустрічі з головою Європейської Комісії Жаном-Клодом Юнкером у Брюсселі  заявив, що надмірний тиск Європейського Союзу на Польщу через рефому правосуддя може призвести до непередбачуваних наслідків. За його словами, такий тиск посилить в країні підтримку популістів, які мають антиєвропейські погляди.

 

1 березня депутати Європейського парламенту схвалили резолюцію, підтримавши рішення Європейської комісії розпочати процедуру санкцій проти Польщі через порушення верховенства права.

 

29 січня  Моравецький заявив, що Варшава не розглядатиме варіант припинити членство в Європейському Союзі, незважаючи на серйозні суперечки щодо реформи судочинства з Європейською комісією. Прем’єр підкреслив, що Рада ЄС вимагає від польської сторони змінити пункти нової реформи судочинства, а саме випустила четверту рекомендацію, визначивши перелік кроків, які польська влада повинна виконати, щоб виправити ситуацію у найближчі три місяці й не допустити запуск санкцій.

 

Також 10 січня президент Європейської Ради Дональд Туск дорікнув націонал-консерваторам з польської урядової партії "Право і Справедливість", що вони мають меркантильне ставлення до Європейського Союзу.

 

Наприкінці грудня минулого року Єврокомісія почала процедуру запровадження санкцій щодо Польщі через судову реформу. Однак польський уряд аргументує, що хоче зламати структуру влади, яка залишилася ще з комуністичних часів. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцький, який очолив уряд країни з 11 грудня 2017 року, виступив на захист судової реформи.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.