НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

"Лицемірство і корисливість". Чому США вийшли з Ради ООН з прав людини

Тиждень.ua зібрав усі заяви та реакції світових лідерів на рішення Вашингтона відмовитися від членства в Раді.

Сполучені Штати Америки у вівторок, 19 червня, відмовилися від членства в Раді ООН з прав людини, звинувативши організацію у "корисливості". Зокрема, постійний представник США при ООН Ніккі Хейлі відзначила, що Вашингтон більше не може "залишатися частиною організації, яка знущається над правами людини". Так. дане рішення було прийняте після того, як жодна з інших країн "не мала сміливості приєднатися до боротьби США", щоб провести реформи у Раді ООН з прав людини. Також  Штати  звинуватили організацію у "хронічній упередженості по відношенню до Ізраїлю".

 

Тиждень.ua зібрав усі заяви та реакції світових лідерів на рішення Вашингтона відмовитися від членства в Раді.

 

Рада ООН з прав людини

 

ООН створила Раду з прав людини, яка 15 березня 2006 року замінила Комісію з прав людини у зв'язку з критикою щодо членства країн із сумнівною репутацією у сфері прав людини.

 

Так, Рада складається з 47 країн, які обираються кожні три роки згідно регіонального представництва. Водночас інші держави мають статус спостерігача.

 

 

Наголошується, що Рада засідає  в Женеві і проводить три сесії на рік - у березні, червні та вересні. Крім того, Рада представляє щорічну доповідь до Генеральної Асамблеї ООН.

 

Зокрема, у роботі Ради мають право брати участь неурядові організації  та національні правозахисні установи. Їх акредитовані представники можуть бути присутніми на відкритих пленарних засіданнях і виступати за всіма пунктами порядку денного.

 

Також Рада надсилає своїх незалежних експертів у різні країни і створює слідчі комісії, які розглядають справи про порушення прав людини.

 

 

Заяви США

 

Зазначається, що постійний представник США при ООН Ніккі Хейлі назвала Раду з прав людини "лицемірною і корисливою" організацією, яка "перетворює права людини на насмішку".

 

Крім того, вона закликала до реформ Ради, відзначивши, що ця група повинна полегшити виключення держав з незадовільним станом прав людини.

 

 

 

 

Зокрема, держсекретар США Майк Помпео наголосив, що США не будуть слухати лекції лицемірних органів та установ.

 

 

 

 

"Ми не будемо зацікавлені, коли організації підривають наші національні інтереси та наших союзників. Коли вони прагнуть порушити наш національний суверенітет, ми не будемо мовчати", - заявив він.

 

 

 

 

У свою чергу, віце-президент Майк Пенс відзначив, що "сьогодні США виступили проти найгірших порушників прав людини у світі, вийшовши з Ради ООН з прав людини".

 

 

 

Реакції

 

ООН

 

В Організації Об'єднаних Націй повідомили, що розчаровані рішенням Трампа вийти зі складу Ради з прав людини.

 

"ООН з жалем відреагувала на рішення США відмовитися від членства в Раді ООН з прав людини, який є унікальним міжурядовим органом, що відповідає за дотримання прав людини по всьому світу. Вашингтон заявив, що приводом для такого рішення стали нещодавні резолюції Ради, які засуджують дії Ізраїлю на окупованих палестинських територіях", - зауважили в організації.

 

Зокрема, генсек ООН Антоніу Гутерріш заявив, що вважав за краще б, щоб Штати залишилися в складі Ради з прав людини.Так, він нагадав про важливу роль ООН в заохоченні та захисті прав людини в усьому світі.

 

 

У свою чергу, верховний комісар ООН з прав людини Зейд Раад аль-Хусейн повідомив, що розчарований рішенням Вашингтона, але не особливо здивований.

 

"На тлі нинішньої ситуації з правами людини в усьому світі, США повинні активізувати зусилля у цій галузі, а не самоусуватися", - зауважив він.

 

Водночас глава Генеральної Асамблеї Мирослав Лайчак закликав Сполучені Штати продовжувати співпрацю з  Радою з прав людини.

 

"Я шкодую про рішення США вийти з Ради з прав людини. З огляду на сьогоднішні глобальні виклики, наша колективна робота по забезпеченню кращого світу виграє від більшого діалогу та співпраці", - написав він у Twitter.

 

 

 

Євросоюз

 

Верховний представник Європейського союзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні висловила стурбованість щодо рішення Білого дому відмовитися від членства в Раді з прав людини.

 

"США завжди були піонером в області захисту прав людини в усьому світі. Протягом багатьох років були сильним партнером для ЄС в Раді з прав людини. Сьогоднішнє рішення ризикує підірвати роль США як захисника та прихильника демократії на світовій арені", - йдеться у заяві.

 

Наголошується, що Євросоюз продовжуватиме захищати права та основних свобод людини, як на багатосторонніх форумах, так і в усьому світі, співпрацюючи з США.

 

Крім того, ЄС вважає, що  необхідно підвищити ефективність Ради з прав людини.

 

 

Ізраїль

 

Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаніяху подякував Трампу та іншим американським очільникам за рішення покинути Раду ООН з прав людини.

 

"Ізраїль дякує президенту Трампу, держсекретарю Помпео і постпреду Хейлі за їхнє мужнє рішення, прийняте проти лицемірства і брехні так званої Ради ООН з прав людини", - написав він у Twitter.

 

 

Зазначається, що "рішення США залишити цю упереджену установу - однозначне твердження, якого достатньо".Так, Ізраїль привітав американську заяву.

 

 

"Протягом багатьох років Рада ООН з прав людини виявилася упередженою, ворожою, антиізраїльською організацією, яка зрадила свою місію з захисту прав людини", - додається у заяві.

 

 

 

Велика Британія

 

Глава МЗС Британії Борис Джонсон з жалем відреагував на рішення США щодо виходу з Ради з прав людини.

 

"Ми не приховували той факт, що Британія хоче бачити реформу Ради з прав людини, але ми прагнемо працювати над зміцненням Ради зсередини", - написав він в офіційній заяві.

 

 

За його словами, британська підтримка Ради з прав людини залишається незмінною.

 

"Це найкращий інструмент, з яким міжнародна спільнота має боротися з безкарністю в недосконалому світі та просувати багато наших міжнародних цілей.Ось чому ми і надалі будемо підтримувати та захищати його", - наголосив він.

 

 

Словенія

 

Люблана висловила жаль з приводу рішення США вийти з Ради ООН з прав людини.

 

Так, в МЗС Словенії сподіваються, що США будуть заохочувати до захисту прав людини в міжнародній спільноті та продовжуватимуть таким чином підтримувати роль Ради ООН з прав людини та її фундаментальні принципи.

 

 

"Словенія виступає за ефективне функціонування Ради та її позитивний внесок у зміцнення прав людини у світі.. Міжнародна спільнота має прагнути до того, щоб забезпечити більшу легітимність Ради та її кращу ефективність", - йдеться в офіційній заяві дипвідомства.

 

Наголошується, що Словенія прагнутиме до прийняття всіх рішень, ухвалених одностайно усіма державами-учасниками, і буде підтримувати всі рішення, що посилюють ефективність Ради.

 

 

Словаччина

 

Братислава також розчарована виходом США з Ради ООН з прав людини.

 

"Міністерство закордонних справ Словацької Республіки визнає значний внесок США в захист прав людини у всьому світі", - йдеться у заяві.

 

 

Зокрема, Словаччина твердо вірить у ефективність Ради з прав людини, яка ґрунтується на міцних підвалинах Статуту ООН та її принципівю

 

"Словацька Республіка продовжуватиме співпрацювати з усіма державами-членами ООН, щоб забезпечити покращення ефективності Ради з прав людини в усьому світі, одночасно захищаючи її досягнення", - додається у заяві.

 

 

Бельгія

 

Крім того,  вихід Вашингтону з Ради з прав людини прокоментував міністр закордонних справ Бельгії Дідьє Рейндерс.

 

"Я розчарований рішенням США щодо виходу з Ради ООН з прав людини. Бельгія буде надалі зберігати прихильність, щоб ця організація могла продовжувати виконувати свою головну роль", - написав він у Twitter.

 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.