НОВИНИ

Доповідач ООН заявив, що в Україні поменшало випадків нелюдського ставлення та катувань

Спецдоповідач ООН розповів, що для катування використовують електрошокери, людей підвішують у наручниках.

Спеціальний доповідач ООН щодо запобігання тортурам Нільс Мельцер заявив, що в Україні після 2016 року значно поменшало випадків нелюдського ставлення та катувань. Про це він розповів в інтерв'ю "Дзеркалу тижня" .

 

"Мушу сказати, що після 2016 року випадків нелюдського ставлення, катувань на території, контрольованій владою України, значно поменшало" - сказав Мельцер.

 

За його словами, в 2014-2016 роках "була досить поширена практика незаконних тримань під вартою, нелюдського ставлення, але відтоді ситуація з цим поліпшилася, а в ІТТ ситуація вже більш-менш нормальна".

 

За словами Мельцера, заяви про неналежне ставлення стосуються саме затримання - до того, як людину офіційно беруть під варту і реєструють її в журналі.

 

"А це може тривати три дні й більше. Коли людину тримають не офіційно в камері у відділку поліції, а десь у підвалі або навіть у кабінетах слідчих, оперативників. Там можуть застосовувати серйозні побиття та катування", - сказав він.

 

Спецдоповідач ООН також  розповів, що для катування використовують електрошокери, людей підвішують у наручниках.

 

"Навіть 14-літні чітко описали, як виконувалася щодо них ця процедура. Розповідали й про те, що на голову вдягали поліетиленові пакети, замотували липкою стрічкою на шиї, аби зробити придушення. Крім того, бували ще й усні погрози: насильства, побиття, сексуального насильства", - зазначив він.

 

Відповідаючи на питання про наявність так званих "таємних в'язниць СБУ", спецдоповідач ООН сказав: "Ми зустрічалися з керівництвом СБУ, саме вони й заявили, що таких місць уже немає".

 

Але за словами Мельцера, основним джерелом інформації для нього були особи, які звільнилися або яких перевели в офіційні місця тримання з неофіційних.

 

"Ніхто нам не заявляв, що після 2016 року когось десь тримали в якихось місцях тримання СБУ. Говорили, що якісь невідомі десь тримали декілька днів, поки вони не погоджувалися визнати вину. Потім цих людей висаджували десь на вулиці, а вже через кілька хвилин їх забирала СБУ й офіційно везла на допит. Чи це збіг? Не думаю. Тобто методи в них еволюціонують. Заяв про такі порушення стає все менше. На мою особисту думку, цю проблему вже більш-менш вирішено", - сказав він.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.