НОВИНИ

  ▪   Ірина Рябоштан

Історичний саміт. Що відомо про зустріч Трампа та Кім Чен Ина

Зокрема, саміт проходив у кілька етапів, а саме – зустріч "тет-а-тет", двосторонні переговори та робочий обід.

У Сінгапурі у вівторок, 12 червня, відбулася історична зустріч президента Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа та лідера Північної Кореї Кім Чен Ина. Вони зустрілися в готелі Capella на острові Сентоса.

 

Зокрема, саміт проходив у кілька етапів, а саме – спочатку відбулися закриті переговори між Трампом та Кім Чен Ином, на яких були присутні лише перекладачі. Після зустрічі "тет-а-тет" розпочалися двосторонні переговори, на яких у складі делегації США були присутні державний секретар Майк Помпео, глава апарату Білого дому Джон Келлі та радник Трампа з національної безпеки Джон Болтон. Після цього відбувся робочий обід.

 

Тиждень.ua зібрав усю інформацію про зустріч та результати саміту лідерів США та КНДР, яка відомо на даний момент.

 

 

 


 

Підготовка до саміту

 

Президент США 10 травня повідомив, що зустрінеться з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у Сінгапурі 12 червня. Однак 24 травня Трамп скасував саміт з лідером КНДР. Зокрема, серед причин відповідного рішення були названі – відсутність перспектив позитивного результату саміту та  невиконання Пхеньяном низки обіцянок, зокрема КНДР не стримала обіцянку запросити міжнародних експертів та офіційних осіб, щоб підтвердити знищення ядерного полігону.

 

Попри це, США продовжили підготовку до зустрічі лідерів обох країн. Так, 29 травня стало відомо, що в Сінгапур прибули делегації із США та КНДР для підготовки до саміту. Згодом, 5 червня, Білий дім підтвердив, що зустріч відбудеться у Сінгапурі 12 червня.

 

У свою чергу, Сінгапур визначив спеціальну зону для зустрічі лідерів США та Північної Кореї, яка включає райони Танглін, Ньютон і Орчард, а також буде відгороджена з 10 по 14 червня. Місцем проведення переговорів визначили готель Capella на острові Сентоса.

 

 

Кім Чен Ин 10 червня прибув до Сінгапуру на саміт між Пхеньяном і Вашингтоном на найвищому рівні.

 

 

Згодом на авіабазу Пайя Лебар у Сінгапурі прибув і президент США.

 


 

Зустріч у Сінгапурі

 

Саміт Трампа та Кім Чен Ина розпочався о 9.00 (о 4.00 за київським часом) 12 червня. Так, глава Білого дому прибув на місце зустрічі першим, після привітання Трамп і Кім Чен Ин взяли участь у зустрічі "тет-а-тет", яка тривала близько 45 хвилин.

 

 

 

 

Водночас американський президент позитивно оцінив приватну зустріч з лідером КНДР. Він також висловив упевненість, що спільними з Пхеньяном зусиллями вдасться розв'язати "велику проблему, велику дилему". Одразу після приватних переговорів сторони приступили до розмови в розширеному форматі, після чого відбувся робочий обід.

 

 

Крім того, сторони підписали спільну угоду за підсумками переговорів.

 

 

"Ми підписуємо дуже важливий документ, доволі всеосяжний документ", – заявив глава Білого дому.

 

У свою чергу, Кім Чен Ин зазначив, що цей документ призведе до серйозних змін.

 


 

Результати перегорів лідерів США та Північної Кореї

 

Документ, який підписали Трамп та Кім Чен Ин, містить чотири ключові пункти. А саме:

 

  • Сполучені Штати та КНДР зобов'язуються встановити нові відносини США-КНДР відповідно до бажання народів обох країн досягти миру та процвітання.
  • Сполучені Штати та КНДР об'єднають свої зусилля із створенню тривалого та стабільного мирного режиму на Корейському півострові.
  • Знову підтверджуючи Декларацію від 27 квітня 2018 року, підписану у Панмунджоні (між лідерами КНДР та Південної Кореї), КНДР зобов'язується докласти зусиль для повної денуклеаризації Корейського півострова.
  • Сполучені Штати та КНДР зобов'язуються проводити роботи із пошуку останків військовополонених, включаючи негайну репатріацію тих, кого вже ідентифікували.

 

"Президент Трамп зобов'язався забезпечити гарантії безпеки КНДР, а голова Кім Чен Ин підтвердив свою тверду і непохитну прихильність до повної денуклеаризації Корейського півострова", – йдеться у документі.

 

Окрім цього, глава Білого дому також повідомив, що незабаром Корейська війна формально завершиться.

 

 

 

 

"У кривавому конфлікті на Корейському півострові загинула незліченна кількість людей, включаючи десятки тисяч бравих американців. Досі здавалося, що це ніколи не закінчиться, але сьогодні у всіх нас є надія на те, що це завершиться скоро. Минуле не має визначати майбутнє. Вчорашній конфлікт не має перетворитися на війну завтрашнього дня", – наголосив Трамп.

 

Водночас він оголосив про припинення спільних військових навчань з Південною Кореєю. За його словами, ці так звані "військові ігрища" були занадто провокаційними та дорогими.

 

Серед головних домовленостей президент США назвав звільнення з КНДР ув’язнених американських громадян, а також повернення на батьківщину близько шести тисяч решток американських солдат, які загинули під час Корейської війни у 1950-1953 роках.

 

Трамп також анонсував на наступному тижні зустріч Помпео із північнокорейськими високопосадовцями, що продовжить усі домовленості, яких було досягнуто на саміті у Сінгапурі.

 

Однак президент США заявив, що американські санкції проти Північної Кореї залишаються в силі. За його словами, їх буде скасовано лише після того, "коли ядерна зброя перестане бути проблемою".

 


 

Реакція на "історичну подію"

 

Президент України Петро Порошенко привітав результати зустрічі президента США з Кім Чен Ином.

 

"Вітаю результати історичної зустрічі президента США з лідером КНДР у Сінгапурі. Завдяки рішучому лідерству Президента Трампа шлях до встановлення миру на Корейському півострові нині вже не є таким неможливим", – зазначив він.

 

Водночас український президент висловив сподівання, що безпекові гарантії з боку США у зв’язку з денуклеаризацією півострова врахують недоліки Будапештського меморандуму.

 

"Сподіваюсь, що безпекові гарантії з боку США у зв’язку з денуклеаризацією півострова врахують недоліки Будапештського меморандуму щодо безпекових гарантій Україні", – наголосив він.

 

 

Високий представник Європейського союзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні повідомила, що в ЄС впевнені, що документ, підписаний лідерами США і КНДР, свідчить про досяжність денуклеаризації на Корейському півострові.

 

"Кінцевою метою, яку поділяє вся міжнародна спільнота та яка виражена у рішеннях Ради безпеки ООН, залишається повна, прозора і незворотна денуклеаризація Корейського півострова", - повідомила Могеріні.

 

За її словами, спільна заява дає чіткий сигнал про досяжність відповідної мети.

 

"Ця зустріч на вищому рівні була важливим і необхідним кроком на шляху до позитивних змін, досягнутих у міжкорейських відносинах і на півострові досі завдяки керівництву, мудрості і рішучості президента  Південної Кореї Мун Чже Іна",– йдеться у повідомленні.

 

Могеріні також підкреслила, що ЄС є рішучим прихильником міжнародного режиму ядерного роззброєння, тому готовий підтримувати наступні переговори та інші кроки, спрямовані на забезпечення довгострокового миру на Корейському півострові, вільного від ядерної зброї.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.