НОВИНИ

У деяких регіонах Росії спостерігається дефіцит бензину

У десяти районах Росії виник дефіцит бензину. На заправках найбільших операторів регіону видають по 20 л бензину на авто і тільки для корпоративних клієнтів. А 300 незалежних АЗС не продають паливо вже два дні.

Оптовий дефіцит бензину був вперше відзначений в Алтайському краї на минулих вихідних, а потім він виявився щонайменше в 10 регіонах Росії. В Алтайському краї та Воронежі спостерігалися перебої із заправкою приватних автомобілів, з чергами на АЗС і обмеженням продажу бензину «в одні руки».

«Протягом чотирьох днів в Алтайському краї припинила роботу половина АЗС, люди стоять в чергах по три години», - розповідає президент Алтайського паливного союзу Юрій Матвейко.

Ситуація у Воронежі аналогічна: незалежні АЗС закриваються, на заправках нафтових компаній черги, каже віце-президент Воронезької паливної асоціації Павло Парінов.

«У Новосибірську ситуація драматична. Запасів палива вистачить максимум до кінця тижня», - зазначив власник місцевої мережі АЗС «Беркут» (п'ять заправок) Михайло Сенчук.

Представники «Роснефти», «Газпром нефти», «Лукойлу», ТНК-ВР наявність черг на заправках або обмеження щодо продажу бензину «в одні руки» заперечують.

Управління Федеральної антимонопольної служби в Алтайському краю порушило стосовно «дочок» «Роснефти» і «Газпром нефти» справу за ознаками картельної змови. У Бєлгородській області почалося розслідування.

Причина кризи в тому, що незалежні АЗС фактично залишилися без доступу до оптового ринку, говорить заступник директора ІАЦ «Кортес» з розвитку Павло Строков.

Раніше незалежні АЗС купували оптові партії палива в основному за прямими договорами у нафтових компаній, розповідає Матвейко. Але в лютому Путін доручив знизити ціни на бензин і в роздрібі, і на оптовому ринку. Нафтовики це зробили, але істотно обмежили продажу за прямими договорами. За словами Матвейка, заявки незалежних учасників ринку просто не приймаються.

«Ми можемо купувати бензин на біржі, але на ній ціни злетіли», - зазначає Матвейко.

Куплений на біржі Аі-92 доведеться в роздріб продавати не дешевше, ніж 28 руб за літр при поточній середньоросійській ціні у нафтовиків 23,6 руб, додає Парінов: «Зрозуміло, що ми не витримуємо конкуренцію».

Іншу версію подій висунуло Міненерго. У роздрібі і на оптовому ринку домінують незалежні учасники ринку (70% АЗС і 28 з 40 нафтобаз). Але незалежні оператори знизили або призупинили закупівлю палива з нафтобаз, так як оптові ціни перевищують роздрібні ціни на АЗС нафтових компаній («Роснефти» і «Газпром нефти» – Ред.), відзначено в повідомленні Міненерго.

За словами Строкова, рішення ситуації залежить від дій влади. Є два шляхи. Перший - повернутися до ринкового регулювання цін на паливо, але це загрожує подорожчанням бензину в роздробі, таким чином, влада визнає неефективність прийнятих раніше заходів. Другий - змусити нафтовиків наростити обсяги поставок у свої роздрібні мережі в проблемних регіонах. Дефіцит буде ліквідовано, але разом з ним помруть і незалежні АЗС. А чи довго нафтовики зможуть торгувати бензином по замороженим роздрібними цінами - теж незрозуміло, резюмує Строков. 

Нагадаємо, Президент України Віктор Янукович схвалив зниження акцизів на бензини моторні на 27,47% з 182 євро до 132 євро за тонну до серпня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.