НОВИНИ

У Польщі заявили, що поховання в Грушовичах стосуються довоєнного періоду

Шельонг зазначила, що зараз готується детальний звіт з проведення розкопок, який буде передано українській стороні.

Заступник директора Бюро пошуку й ідентифікації Інституту національної пам'яті Польщі Анна Шельонг повідомила, що останки, виявлені на місці проведення археологічних робіт під зруйнованим пам'ятником воїнам УПА у Грушовичах, належать до передвоєнного періоду, тому не можуть належати членам УПА. Про це в середу, 30 травня, вона сказала в ефірі радіо Siodma9.

 

"На думку археологів і медика cудової медицини, який був присутній під час робіт, це — цивільні поховання, які походять з передвоєнного періоду. Там є скелети як чоловіків, так жінок і немовлят", – заявила Шельонг.

 

За її словами, про довоєнний характер поховань свідчить наявність біля останків монет довоєнного періоду, які за тогочасною традицією клали в долоні померлих.

 

Водночас представник ІНП Польщі зазначила, що зараз готується детальний звіт з проведення розкопок, який буде передано українській стороні. Відтак, це буде підставою до подальших дискусій з Україною.

 

"Наші висновки спираються на знаннях експертів, які мають значний досвід в пошукових та ексгумаційних роботах, і ми далекі від того, аби висувати теорії на основі якихось припущень, що не підтверджуються фактами і реальністю", – наголосила вона.

 

Крім того, Шельонг повідомила, що українська сторона, після виконання відповідних вимог, матиме змогу вести розкопки в місці поховань в Польщі, зокрема і в Грушовичах. Натомість польська сторона також хоче отримати дозвіл на розкопки в Україні.

 

Вона також додала, що 16 травня ІНП Польщі передало українській стороні перелік з 10 місць, де польська сторона хотіла б вести розкопки в Україні. Зокрема, йдеться про місця поблизу Львова, де поховані захисники Львова 1939 року, а також жертви Волинської трагедії.

 

Нагадаємо, 28 травня начальник відділу обліку та збереження місць пам'яті Українського інституту національної пам'яті Павло Подобєд після завершень археологічних робіт на місці зруйнованого пам'ятника воїнам УПА у Грушовичах заявив, що щонайменше три віднайдених останки можуть належати українським воякам. Зазначається, що в розкопі розміром 4х5 м виявлено 18 захоронень, з  них  - 3 жіночих та 2 дитячих.

 

27 травня Інституту національної пам'яті Польщі повідомив, що проведені дослідження судово-медичної експертизи не дають підстав визнати, що на місці демонтованого пам'ятника в честь УПА є колективні або одиночні могили членів цього українського формування.

 

 

Як повідомлялося, 26 квітня на кладовищі села Грушовичі активісти та представники польських націоналістичних організацій розібрали надгробний пам'ятник бійцям УПА. Як заявило українське МЗС, в Україні обурені демонстративними і зухвалими діями, пов'язаними з руйнуванням українського пам'ятника, Київ готує для МЗС Польщі дипломатичну ноту.

 

Згодом українська сторона заявила про призупинення процесу легалізації польських меморіальних об’єктів на території України і надання дозволів на проведення робіт з пошуку поховань та впорядкування польських місць пам’яті в Україні.

 

У свою чергу, ІНП Польщі заявив, що могила вояків УПА може бути впорядкована на кладовищі у Грушовичах після проведення археологічних досліджень.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.