НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

"Це вбивство російського дисидента". Світ про замах на Бабченка

Тиждень.ua зібрав реакцію світу та України на вбивство російського журналіста-опозиціонера в Києві.

У Києві 29 травня невідомий скоїв замах на  російського журналіста Аркадія Бабченка, тричі вистріливши йому у спину. Це сталося в будинку, де мешкав Бабченко. Від отриманих поранень потерпілий помер дорогою до лікарні. 

 

Після анексії Криму і початку конфлікту на Донбасі Бабченко систематично критикував путінський режим і "русскій мір" у своїх публікаціях. 

 

Тиждень.ua зібрав усі реакції на вбивство російського журналіста-опозиціонера в Києві.

 

 

 

США

 

Майкл Карпентер - колишній заступник міністра оборони США з питань Росії, України та Євразії 

 

"Ще один росіянин, живучи у вигнанні, Аркадій Бабченко, сьогодні був вбитий. Він був відвертим критиком путінського режиму. Скільки подібних випадків ми можемо терпіти у той час, коли західні лідери, такі як Макрон, їдуть у Росію, аби віддати шану Путіну?", - написав він у Twitter.

 

 

 

Андерс Аслунд - старший науковий співробітник Інституту Петерсона з міжнародної економіки та головний експерт з української економіки в США

 

"Це – ніщо інше, ніж убивство російського дисидента в Україні. Жахливо!", - зазначив він у Twitter.

 

 

 

Швеція

 

Маргот Вальстрьом - міністр закордонних справ Швеції

 

"Ще один голос замовк. Нажахана вбивством російського журналіста Аркадія Бабченка у Києві – це лише один із останніх випадків серед убивств опозиційних журналістів у Росії та за кордоном. Важливо, щоб відповідальні були притягнуті до відповідальності", – наголосила вона у Twitter.

 

 

 

Литва

 

Лінас Лінкявічюс - міністр закордонних справ Литви

 

"Приголомшений звісткою про вбивство російського журналіста-опозиціонера Аркадія Бабченка в Києві сьогодні (29 травня – Ред.) ввечері. Глибокі співчуття його родині та друзям. Ті, хто несе відповідальність за цей жорстокий злочин, повинні бути притягнуті до відповідальності", - зауважив він.

 

 

 

Велика Британія

 

 

Борис Джонсон - міністр закордонних справ Великої Британії 

 

"Я був приголомшений, коли дізнався, що ще один помітний російський журналіст, Аркадій Бабченко, був убитий. Мої думки з його дружиною і донькою. Ми повинні захистити свободу слова і вкрай важливо, щоб винні були притягнуті до відповідальності", - написав глава британського МЗС.

 

 

 

Джудіт Гоф - посол Великої Британії в Україні

 

"Приголомшена вбивством російського журналіста Аркадія Бабченка минулої ночі в Києві. Мої думки разом з його родиною, друзями і колегами", - підкреслила посол.

 

 

 

ОБСЄ

 

Арлем Дезір - представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ

 

"Шокований звісткою про те, що відомий російський журналіст Аркадій Бабченко був застрелений у своєму домі в Києві. Я закликаю українську владу провести негайне і повне розслідування. Мої думки зараз із родиною журналіста", - заявив він у Twitter.

 

 

 
Крім того, представник ОБСЄ відбув до Києва, щоб висловити солідарність із журналістською спільнотою України у зв’язку з убивством журналіста-опозиціонера.
 
 

Рада Європи

 
Турбйорн Ягланд - генеральний секретар Ради Європи 

 

"Ми рішуче засуджуємо вбивство журналіста Бабченка в Києві. Це має бути повністю та оперативно розслідувано. Напади на журналістів та свободу слова на підйомі в Європі. Ми маємо зробити все, що можемо, аби зупинити цю тенденцію, яка є небезпечною загрозою демократії", - заявив він.

 

 

 

Даніель Хольтген - речник генсека Ради Європи 

 

"В Україні та Росії журналісти зазнають нападів і арештів з тривожною швидкістю. Убивство Аркадія Бабченка має бути розслідуване швидко і повною мірою" - наголосив він.

 

 

 

Євросоюз

 

Європейський Союз заявив, що розраховує на проведення швидкого та прозорого розслідування і притягнення до відповідальності винних у вбивстві російського опозиційного журналіста.

 

"Європейський Союз висловлює щирі співчуття родині, друзям та колегам журналіста Аркадія Бабченка, якого вбили в його домі в Києві 29 травня" - йдеться у заяві.

 

"Кожного разу, коли голос свободи насильно придушують, зростає загроза послаблення наших суспільств, підриву наших демократій. Найкращий шлях вшанувати пам’ять Аркадія Бабченка, його роботу та рішуче протидіяти будь-яким спробам поставити під загрозу наші спільні основні права - це швидке та прозоре розслідування, яке притягне винних у цьому злочині, до відповідальності" - відзначили у ЄС.

 

Крім того, в Євросоюзі також висловили солідарність з журналістами і пообіцяли надалі працювати над тим, щоб захистити їх та їхню роботу.

 

 

Чехія

 

У МВС Чехії повідомили, що загиблий Аркадій Бабченко не просив політичного притулку у чеської влади. Раніше чеські ЗМІ поширили інформацію, що російський опозиційний журналіст шукав політичного притулку у Празі.

 

"Міністерство внутрішніх справ чітко заявляє, що Бабченко в минулому не просив про тимчасове або постійне місце проживання або притулок в Чеській Республіці. Ми шкодуємо про смерть журналіста, який був застрелений в Україні", - йдеться у заяві.

 

 

Україна

 

Прем'єр-міністр Володимир Гройсман

 

"Це - останній пост Аркадія Бабченка. 10 годин тому він написав про свій другий день народження. І от його вбили. Переконаний, російська тоталітарна машина не вибачила йому чесності та принциповості. Справжній друг України, який розповідав світові правду про російську агресію. Вбивці повинні бути покарані!", - написав глава українського уряду.

 

 

 

Міністр закордонних справ Павло Клімкін

 

Глава МЗС під час засідання Радбезу ООН заявив, що політичні вбивства є однією з тактик, яку застосовує Росія для дестабілізації України, однак ще рано говорити про те, хто стоїть за вбивством  Бабченка в Києві. 

 

"Є ще одна річ, яку я повинен просто згадати, тому що російська делегація теж згадала її. Тому, що ми щойно отримали трагічні звістки з Києва. Аркадій Бабченко, російський журналіст і добре відомий опонент російського режиму, був убитий поруч з його будинком в Києві. Ще рано говорити, хто стоїть за цим, але розуміючи схожі випадки, ми маємо вагомі підстави говорити, що Росія сміє застосовувати також інші тактики для дестабілізації України. Це проведення терактів, диверсій і політичних вбивств. Він продовжив боротися за демократичну Росію з України. І, звісно, Москва завжди розглядала його як ворога", - зауважив він.

 

 

Нардеп Антон Геращенко

 

"Путінський режим мітить в тих, кого не можна зламати або залякати...Очевидно, що однією з версій буде дії російських спецслужб щодо усунення осіб, що заважають і далі отруювати свідомість росіян правдою про те, що насправді відбувається в Росії і в Україні...Ти став ще одним мучеником за свободу Росії і за мир в Україні", - написав він у Facebook.

 

 

 

Перший віце-спікер Верховної ради Ірина Геращенко

 

"Господи, навіщо я відкрила комп . Це не може бути правдою! Господи, це просто жах, в який не хочеться вірити. Аркадій...Співчуття Твоій родині. Вічная Тобі пам‘ять. І Дякуємо, що Ти був і за те, що Ти робив і зробив. Для мене, для нас Ти і є - Росія , справжня, яка колись обов‘язково знову відродиться", - наголосила вона.

 

 

 

Омбудсмен Людмила Денісова

 

За словами Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, вбивство  Бабченка - це черговий випадок зухвалої розправи над журналістами.

 

"Суспільство чекає ефективних дій від влади щодо розслідування вбивства Аркадія Бабченка та інших резонансних справ щодо порушення прав журналістів. Це виклик як для всієї правоохоронної системи, так і для громадянського суспільства Сьогодні ми маємо довести, що наша держава зможе вистояти у боротьбі за свободу слова. Світла пам’ять справді вольовому та неупередженому журналісту Аркадію Бабченку та мої співчуття його родині", - відзначила вона.

 

 

Речниця МЗС Мар'яна Беца

 

"Коли війна поруч... Аркадій Бабченко. Світла пам'ять! Щирі співчуття рідним та близьким", - написала представниця дипвідомства у Twitter.