НОВИНИ

Ексгумація останків з Грушович може розв'язати польсько-українську суперечку - Дещиця

Додаткові дослідження допоможуть з'ясувати чи належать останки воякам УПА.
Посол України в Польщі Андрій Дещиця заявив, що проведення ексгумації останків, виявлених на місці проведення археологічних робіт під зруйнованим пам'ятником воїнам УПА у Грушовичах , може розв'язати суперечку між українськими та польськими експертами щодо того, чи останки належать воякам українського підпілля. Про це повідомляє Укрінформ.

 

“Якщо зараз є різні інтерпретації українських і польських експертів щодо побаченого, значить потрібно продовжувати дослідження, зокрема, провести ексгумацію віднайдених решток (проведено лише археологічне і судово-медичне дослідження, - Ред.), щоб у жодної зі сторін не виникало сумнівів. У цій царині різні оцінки побаченого є небажаними, оскільки дають поле для різного роду спекуляцій”,- зауважив він.

 

За його словами, запрошення українських експертів показало  готовність польської стори до співпраці. На думку посла, це “крок в доброму напрямку”.

 

Крім того, Дещиця наголосив, що якщо після додаткових досліджень будуть достатні підстави ствердити наявність останків бійців УПА, тоді їх "бездискусійно слід поховати і поставити могилу, яка була б відповідно кваліфікована за польським законодавством".

 

"Вірю, що обидві сторони проявлять добру волю, аби це питання було врегульовано без зайвих непотрібних емоцій",- додав посол.

 

Нагадаємо, 28 травня начальник відділу обліку та збереження місць пам'яті Українського інституту національної пам'яті Павло Подобєд після завершень археологічних робіт на місці зруйнованого пам'ятника воїнам УПА у Грушовичах заявив, що щонайменше три віднайдених останки можуть належати українським воякам. Зазначається, що в розкопі розміром 4х5 м виявлено 18 захоронень, з  них  - 3 жіночих та 2 дитячих.

 

27 травня Інституту національної пам'яті Польщі повідомив, що проведені дослідження судово-медичної експертизи не дають підстав визнати, що на місці демонтованого пам'ятника в честь УПА є колективні або одиночні могили членів цього українського формування.

 

Дивитись також: Більше фото з розкопок в Грушевичах

 

Як повідомлялося, 26 квітня на кладовищі села Грушовичі активісти та представники польських націоналістичних організацій розібрали надгробний пам'ятник бійцям УПА. Як заявило українське МЗС, в Україні обурені демонстративними і зухвалими діями, пов'язаними з руйнуванням українського пам'ятника, Київ готує для МЗС Польщі дипломатичну ноту.

 

Згодом українська сторона заявила про призупинення процесу легалізації польських меморіальних об’єктів на території України і надання дозволів на проведення робіт з пошуку поховань та впорядкування польських місць пам’яті в Україні.

 

У свою чергу, ІНП Польщі заявив, що могила вояків УПА може бути впорядкована на кладовищі у Грушовичах після проведення археологічних досліджень.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.