НОВИНИ

СБУ попередила про можливість масштабної кібератаки напередодні фіналу Ліги Чемпіонів

У зв’язку з виявленням загрози фахівці спецслужби надали користувачам рекомендації.

Служба безпеки України попередила про виявлення шкідливого програмного забезпечення під умовною назвою VPNFilter, яке хакери можуть використати для масштабної кібератаки на мережеві пристрої українських державних структур і приватних компаній напередодні фіналу Ліги Чемпіонів. Про це у середу, 23 травня, повідомляє прес-служба СБУ.

 

«VPNFilter — багаторівневе модульне шкідливе програмне забезпечення з універсальними можливостями, які забезпечують проведення як кіберрозвідки та і деструктивних кібероперацій», - йдеться в повідомленні.За даними спецслужби, дане вірусне програмне забезпечення дозволяє зловмисникам перехоплювати весь трафік, що проходить через уражений пристрій (включаючи дані авторизації та персональні дані платіжних систем), збирати та вивантажувати інформацію, віддалено керувати інфікованим пристроєм та навіть виводити його з ладу.

 

 

Наголошується, що особливу небезпеку VPNFilter несе для автоматизованих систем управління технологічними процесами (SCADA), оскільки через ідентифікацію специфічних протоколів обміну технологічними даними зловмисники отримують можливість обрати такі об’єкти першочерговими цілями. Виявлені ознаки свідчать про готування кібердиверсій на об’єктах національної критичної інфраструктури, що викликає особливе занепокоєння.

 

Фахівці СБУ вважають, що інфікування обладнання саме на території України ‒ підготовка до чергового акту кіберагресії з боку РФ, спрямованого на дестабілізацію ситуації під час проведення фіналу Ліги Чемпіонів. Про це свідчить й те, що запланований механізм кібератаки збігається з техніками, які використовувались у 2015-2016 роках в ході кібератаки BlackEnergy.

 

У спецслужбі зауважили, що правоохоронці вже задіяні для нейтралізації прихованої мережевої інфраструктури зловмисників, але без ліквідації власниками вразливостей кінцевого обладнання неможливо запобігти новим хвилям подібних кібератак.

 

Наразі фахівцям відомо про уразливість наступних мережевих пристроїв:

 

  • Linksys Devices: E1200, E2500, WRVS4400N;
  • Mikrotik RouterOS Versions for Cloud Core Routers: 1016, 1036, 1072; 
  • Netgear Devices: DGN2200, R6400, R7000, R8000, WNR1000, WNR2000;
  • QNAP Devices: TS251, TS439 Pro, Other QNAP NAS devices running QTS software;
  • TP-Link Devices R600VPN.

 

Щоб запобігти втраті інформації, попередити втручання в роботу мережевих пристроїв та не допустити настання негативних наслідків ураження вищенаведених мережевих пристроїв шкідливим програмним забезпеченням фахівці СБ України з кібербезпеки наполегливо рекомендують невідкладно вжити такі заходи:


- користувачам та власникам домашніх роутерів, бездротових маршрутизаторів малих офісів та мережевих файлових сховищ необхідно невідкладно здійснити їх перезавантаження з метою видалення потенційно небезпечних шкідливих програмних модулів з оперативної пам’яті пристроїв;


- у випадку, коли мережеві маршрутизатори клієнтів контролюються провайдерами Інтернет-послуг, здійснити їх віддалене перезавантаження;


- якщо є підстави вважати будь-який пристрій в локальній мережі ураженим зазначеним видом шкідливого програмного забезпечення, то невідкладно оновити його програмну прошивку до останньої актуальної версії;

 
- у випадку, коли в операційній системі мережевого пристрою є функція доступу до його файлової системи, то перевірити наявність файлів у директоріях «/var/run/vpnfilterw», «var/run/tor», «var/run/torrc», «var/run/tord» та видалити їх вміст.

 

Нагадаємо, фінал Ліги Чемпіонів відбудеться в Києві 26 травня.

 

Як повідомлялося, 21 березні СБУ спільно з Генпрокуратурою викрили у Києві діяльність офісу прокремлівських хакерів.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.