НОВИНИ

В Україні вшановують День пам'яті жертв депортації кримських татар

За офіційними даними радянської влади, були депортовані понад 183 тис. кримських татар, за татарським джерелами – понад 228 тис.

В Україні в п'ятницю, 18 травня, вшановують День пам'яті жертв депортації кримських татар.

 

Зазначимо, депортація кримських татар з півострова під час Другої світової війни почалася 18 травня 1944 року і тривала до початку червня. Підставою для цього стали претензії в нібито "масовій зраді та колабораціонізмі" під час окупації фашистськими військами.

 

За офіційними даними радянської влади, були депортовані понад 183 тис. кримських татар, за татарським джерелами – понад 228 тис., з яких протягом першого півтора року померли близько 110 тис. осіб.

 

Президент України Петро Порошенко вшанував пам'ять про загиблих під час депортації кримських татар.

 

"Сьогодні весь світ згадує жахливі події 1944-го року, коли за вказівкою вождів тоталітарного режиму кримських татар, а з ними й представників інших національних меншин, примусово депортували у віддалені регіони Радянського Союзу. Біль кримськотатарського народу – це наш спільний біль. Біль десятків тисяч кримських татар, які ніколи так і не повернулися до рідного Криму", – написав він.

 

Водночас президент додав, що "сучасні злочинці" понесуть покарання за окупацію Кримського півострова, а український Крим знову стане вільним.

 

 

Пам'ять про депортованих кримських татар вшанував і прем'єр-міністр Украйни Володимир Гройсман.

 

"Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар. Протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тисяч людей. Всього було примусово виселено з домівок близько 191 тисячі кримських татар. Тільки замисліться, життя 191 тисячі людей зруйнувала жорстока радянська система. Пам’ятаємо трагедію кримсько-татарського народу", – наголосив він.

 

 

Речник Міністерства закордонних справ Мар'яна Беца заявила, що сьогодні "гібридна депортація" – це реальність в окупованому Криму.

 

"Ми оплакуємо жертв депортації кримських татар у 1944 році. Сьогодні гібридна депортація – це реальність в окупованому Криму", – підкреслила вона.

 

 

 

 

Як відомо, 18 травня в Україні вшановують як День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Цього дня 1944 року сталінський режим розпочав масову депортацію із Криму близько 200 тисяч корінних мешканців. Майже половина кримських татар загинула в дорозі чи на місцях вигнання. В Україні ця депортація визнана геноцидом. Після незаконної окупації Криму Росією навесні 2014 року 18 травня відзначають також як День боротьби за права кримськотатарського народу.

 

Нагадаємо, у листопаді 2015 року український парламент визнав геноцидом депортацію кримських татар. Верховна Рада також закликала світову спільноту визнати геноцидом депортацію кримських татар. Окрім того, прокуратура почала розслідування геноциду кримських татар.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.