НОВИНИ

The Economist: Європа готується потрапити під вторинні санкції США проти Ірану

Найбільше ЄС тривожить загроза вторинних обмежувальних заходів.

Європа готується потрапити під вторинні санкції США проти Ірану, що поділяються на первинні і вторинні та передбачають позбавлення Ірану фінансування в доларах, запровадження «значних» обмежень на його експорт газу й нафтопродуктів і заборону для американських компаній вести будь-які справи в цій країні. Про це пише британський тижневик The Economist.

 

Видання зауважує, що загроза вторинних санкцій найбільше тривожить Європу і зараз ЄС зважує різні способи допомогти своєму бізнесу й далі працювати в Ірані.

 

Так, фінанси можна забезпечити через експортні кредити в євро, позики від Європейського інвестиційного банку або двосторонні кредитні лінії на зразок такої (на €5 млрд), яку в січні підписала для проектів в Ірані Італія. Але багато компаній так чи інакше будуть вимушені виконувати вимоги санкцій. Наприклад, Airbus поставив лише три із сотні замовлених Іраном у 2016-му літаків на $19 млрд. Але через те, що компанія використовує американські компоненти, вона змушена підкорятися американським правилам.

 

«У ЄС навіть розглядають можливість відновити «правила блокування», запроваджені 1996 року у відповідь на американські санкції проти Ірану, Лівії та Куби, які вимагали від європейських компаній їх ігнорувати. Ще один дуже ризикований підхід — оспорити санкції у Всесвітній торговій організації. Проте все це жодним чином не вирішує ту велику проблему, що для більшості компаній Америка має набагато важливіше значення, ніж Іран: і в сенсі бізнес-можливостей, і в сенсі ризику. Два банки, HSBC і BNP Paribas, було оштрафовано в США на мільярди доларів відповідно у 2012-му та 2015-му через ділові зв’язки з Іраном», — йдеться в матеріалі.

 

Також видання повідомляє, що французький нафтовий гігант Total, який став першим великим європейським інвестором в енергетику Ірану (у газове родовище Південний Парс), заявив про намір домогтися від США для себе винятку й продовжити працювати. Проте контрольний пакет акцій Total, очевидно, викуплять китайські партнери компанії. На відміну від Європи Піднебесна не боїться кидати виклик Америці Трампа.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»