НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

"Хоче зміцнити незаконне захоплення". Реакція світу на відкриття РФ Керченського мосту в окупованому Криму

Тиждень.ua зібрав усі коментарі та реакції світових лідерів на зазначені дії Кремля.

У окупованому Криму російська окупаційна влада офіційно відкрила автомобільну частину Кереченського мосту. Зокрема, проїзд для легкового транспорту та пасажирських автобусів відкриють одночасно з двох берегів Керченської протоки – по дві смуги в кожну сторону. Водночас рух поїздів окупанти планують запустити в 2019 році.

 

Відповідні дії Кремля на анексованому півострові викликали негативну реакцію міжнародної спільноти.

 

Так, відкриття мосту вже засудили в Євросоюзі, НАТО, США, Британії, Франції, Латвії, Польщі та Канаді.

 

Тиждень.ua зібрав усі коментарі та реакції світових лідерів на зазначені дії РФ.

 

 

Польща

 
Міністерство закордонних справ Польщі повідомило, що відкриття Росією мосту через Керченську протоку до Криму всупереч волі України та міжнародних організацій є черговим порушенням міжнародного права. 

 

“Будівництво Російською Федерацією так званого кримського мосту без згоди української сторони і всупереч позиції Генеральної Асамблеї ООН є черговим очевидним порушенням принципів міжнародного права”, - йдеться у повідомленні.

 

 

Так,  дії РФ призводять до того, що мирне розв’язання конфлікту в Україні стає складніше реалізувати.

 

“Ці дії також суперечать багаторазовим запевненням з боку представників російської адміністрації, що вони прагнуть мирного розв'язання конфлікту з Україною”, - йдеться у заяві.

 

Зокрема, польське дипвідомтсво закликало російську сторону утриматися від подальшого порушення територіальної цілісності і незалежності України.

 

 

Канада

 

Міністр закордонних справ Канади Христя Фріланд заявила, що Оттава засуджує побудову мосту через Керченську протоку до Криму, розцінюючи це як посягання на суверенітет України.

 

"Канада засуджує побудову та часткове відкриття мосту через Керченську протоку. Цей міст, що сполучає Росію із незаконно окупованим Кримом, є черговим порушенням суверенітету й територіальної цілісності України Російською Федерацією", - зауважила вона.

 

 

За її словами, побудова мосту має на меті "зміцнити незаконне захоплення Росією півострова та примусово ізолювати його від решти України".

 

"Ми закликаємо Російську Федерацію припинити порушувати ці основні принципи заснованого на правилах міжнародного порядку", - підкреслила вона.

 

 

США

 

Сполучені Штати Америки також засудили  відкриття мосту через Керченську протоку між Росією і окупованим Кримом, здійснене без дозволу уряду України. 

 

Зазначається, що півострів Крим є частиною України, а будівництво мосту  є нагадуванням про готовність РФ перешкоджати міжнародному праву.

 

"Міст являє собою не тільки спробу Росії зміцнити незаконне захоплення і окупацію Криму, але і перешкоджає судноплавству, обмежуючи розміри кораблів, які можуть пройти через Керченську протоку - єдиний шлях до територіальних вод України в Азовському морі", - йдеться у заяві.

 

 

Зокрема, США закликають Росію не перешкоджати даному судноплавству.

 

Крім того, у Держдепі нагадали, що США ввели санкції щодо численних осіб і організацій, які беруть участь у цьому проекті, і ці, й інші пов'язані з Кримом санкції будуть зберігатися доти, доки Росія не поверне контроль над півостровом Україні.

 

"Ми ще раз підтверджуємо нашу прихильність суверенітету і територіальній цілісності України і нагадуємо про висловлення міжнародним співтовариством цієї прихильності в резолюції 68/262 Генеральної Асамблеї ООН", - додається у заяві.

 

 

Британія

 

Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії виступило із засудженням відкриття мосту через Керченську протоку.

 

"Крим – це частина України, і його анексія Росією є порушенням міжнародного права", - зауважив міністр у справах Європи та Америки Алан Дункан.

 

За його словами, відкриття мосту є ще одним прикладом зухвалої поведінки РФ.

 

"Відкриття цього мосту являє собою ще одне порушення суверенітету України та є ще одним прикладом зухвалої поведінки Росії. Ми продовжуємо співпрацювати з партнерами, щоб чинити спротив анексії, включаючи збереження жорсткого пакету санкцій", - підкреслив британський очільник.

 

 

Крім того, Дункан наголосив, що Лондон залишається глибоко стурбованим ситуацією з правами людини в окупованому Криму, де спостерігається систематичне переслідування груп меншин та тих осіб, які виступають проти анексії Росією Криму.

 

"Ми знову закликаємо Росію звільнити усіх українських політичних бранців, які утримуються в Криму та в Росії, і дозволити необмежений доступ на півострів для міжнародних організацій зі спостереження за правами людини", - додав він.

 

 

Латвія

 

Спікер парламенту Латвії Інара Мурнієце оголосила, що будівництво РФ Керченського мосту в окупованому Криму не може бути затверджене "жодними цивілізованими нормами".

 

 

"Побудова Керченського мосту в Криму не може бути затверджена жодними цивілізованими нормами. Наша думка незмінна: зберігати тверді санкції проти Росії через анексію Криму", – йдеться в повідомленні.

 

 

Франція

 

Міністерсво закордонних справ Франції повідомило, що присутність французьких політиків на відкритті кримського мосту є їх особистою ініціативою, яка не відображає позицію офіційного Парижа.

 

За словами представника МЗС, угода, підписана муніципалітетом міста Мариньян з владою Євпаторії, не відображає позицію французького уряду.

 

"Подібно до цього і участь французьких депутатів у церемонії відкриття (кримського мосту, - Ред.) є їхньою особистою ініціативою, про яку ми шкодуємо: це суперечить міжнародному праву і не є відповідальністю французької влади", - йдеться у заяві.

 

Так, Франція засуджує будівництво Керченського мосту, який допомагає позбавити Україну повного доступу та використання своїх міжнародно визнаних територіальних вод.

 

"Наша країна твердо віддана відновленню суверенітету та територіальної цілісності України. Зміна кордонів силою суперечить міжнародному праву і в тому числі зобов’язанням РФ", - підкресили у МЗС Франції.

 

 

Євросоюз

 

У Європейському союзі офіційно оголосили, що будівництво так званого Керченського мосту в окупованому Криму є черговим порушенням з боку Кремля суверенітету і територіальної цілісності України. 

 

"Російська Федерація побудувала Керченський міст на Кримському півострові без згоди України. Це означає чергове порушення суверенітету і територіальної цілісності України з боку Росії", – йдеться в повідомленні.

 

 

Як зазначається, будівництво мосту є фактом подальшої інтеграції протиправно анексованого Криму до РФ та ізоляції півострова від України, що є частиною території держави.

 

"Євросоюз продовжує засуджувати нелегальну анексію Криму і Севастополя Росією та не визнає її, оскільки це є порушенням міжнародного права", – наголосили в Євросоюзі.

 

 

НАТО

 

У Північноатлантичному альянсі заявили, що будівництво Росією Керченського мосту до анексованого Криму порушує суверенітет України. 

 

"НАТО засуджує будівництво та часткове відкриття Керченського мосту між Росією та Кримом", - заявив заступник речника Альянсу Пірс Казалет.

 

"Крим є частиною України, і цей міст являє собою ще одне порушення суверенітету та територіальної цілісності України", - наголосив він.

 

Наголошується, що Росія продовжує демонструвати чітке нехтування міжнародним правом.