НОВИНИ

  ▪   Ірина Рябоштан

"Шлях у нікуди". Реакція України на відкриття Керченського мосту в окупованому Криму

Відкриття шляхопроводу вже засудили, зокрема, президент та прем'єр-міністр України.

У окупованому Криму у вівторок, 15 травня, офіційно відкрили автомобільну частину Керченського мосту. На відкриття приїхав і президент Росії Владімір Путін.

 

 

Як зазначається, безпосередньо автомобільний рух по мосту стартує 16 травня. Так, проїзд для легкового транспорту та пасажирських автобусів відкриють одночасно з двох берегів Керченської протоки – по дві смуги в кожну сторону. Водночас рух поїздів окупанти планують запустити в 2019 році.

 

Відповідні дії російської окупаційної влади на анексованому півострові викликали негативну реакцію Україну.

 

Зокрема, відкриття мосту вже засудили президент та прем'єр-міністр України.

 

Тиждень.ua зібрав реакція українських високопосадовців на зазначені дії Кремля.

 


 

"Міст обов'язково знадобиться окупантам, коли вони будуть терміново покидати наш Крим"

 

 

Президент України Петро Порошенко заявив, що незаконне будівництво Керченського мосту є черговим свідченням нехтування міжнародним правом з боку Кремля.

 

"Особливо цинічним є той факт, що його відкриття відбувається напередодні чергової річниці депортації кримськотатарського народу сталінським режимом. Однак, попри марні спроби Москви легітимізувати тимчасову окупацію Кримського півострова, послідовні рішення цілої низки міжнародних судових інстанцій підтверджують – тягар вчиненого міжнародного злочину для Росії лише зростатиме", – заявив він.

 

Водночас глава держави наголосив, що Україна і надалі послідовно захищатиме свої позиції.

 

"Нагадаю, на моє доручення до Арбітражного Трибуналу Конвенції ООН з морського права було подано клопотання про захист суверенних інтересів України, зокрема, у зв’язку із протиправним зведенням Керченського моста", – зазначив він.

 

Крім того, Порошенко додав, що російська влада намагається втягнути у "свої інфраструктурні авантюри і окремих представників європейського бізнесу, прагнучи тим самим відкупитися від міжнародно-правової відповідальності".

 

" Упевнений, агресору це не вдасться, він нестиме відповідальність сповна. А міст обов'язково знадобиться окупантам, коли вони будуть терміново покидати наш Крим", – підкреслив український президент.

 


 

"Кремль діє так, ніби безкарність і вседозволеність триватимуть вічно"

 

 

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман також заявив, що Росія продовжує діяти поза межами міжнародного права.

 

"Російська окупаційна влада продовжує діяти поза межами міжнародного права та здорового глузду. Вони відкривають Керченський міст: об’єкт, який побудований на нашій, суверенній території – без будь-яких погоджень, з прямою загрозою нашим безпековим, економічним та екологічним інтересам", – наголосив прем'єр.

 

За його словами, Кремль діє так, ніби "безкарність і вседозволеність триватимуть вічно".

 

"Зараз ми готуємо відповідь: ми навчилися захищати свої інтереси, в тому числі в міжнародних судах. Будемо вживати всі заходів і доб’ємося справедливості і верховенства закону", – підсумував глава уряду.

 

 


 

"Обидва кінці мосту – це шлях в нікуди"

 

 

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявив, що Керенський міст в окупованому Криму "це шлях в нікуди".

 

"Насправді міст через Керченську протоку – це міст між окупованим Кримом, де люди залякані та зникають, і Росією, де можуть за один день заарештувати 1600 людей за мирний протест. Обидва кінці мосту – це шлях в нікуди", – зазначив він.

 

Водночас українське зовнішньополітичне відомство висловило рішучий протест у зв’язку із відкриттям мосту, а також вчергове наголосило на протиправності будівництва Росією цього інфраструктурного об’єкта без згоди України.

 

"Такі дії Москви фундаментально суперечать загальновизнаним нормам і принципам міжнародного права, грубо порушують Конвенцію ООН з морського права 1982 року та двосторонні договірні зобов’язання перед Україною. В умовах російської збройної агресії проти України та тимчасової окупації Кримського півострова це фактично є спробою легітимізувати анексію частини суверенної території України", – наголосили в МЗС.

 

Крім того, як зазначається, РФ як держава-окупант несе повну відповідальність за наслідки своїх міжнародно-протиправних діянь та відшкодовуватиме заподіяну шкоду.

 

"Будівництво мосту, як і будь-які інші дії кремлівської окупаційної влади, жодним чином не можуть змінити статус Автономної Республіки Крим та міста Севастополь як невід’ємної частини території України в її міжнародно визнаних кордонах", – йдеться в повідомленні.

 

Крім того, у МЗС додали, що Україна послідовно працюватиме над розширенням національних та міжнародних санкцій до фізичних та юридичних осіб, причетних до незаконного будівництва мостового переходу через Керченську протоку.

 


 

"Жодна рекламна картинка не змінює факту протиправної окупації півострова"

 

 

Заступник міністра закордонних справ України з питань європейської інтеграції Олена Зеркаль наголосила, що Керченський міст побудовано у порушення суверенних прав України.

 

"Керченський міст веде з країни окупанта до окупованих українських територій. Жодна рекламна картинка не змінює факту протиправної окупації півострова. Острів Тузла, Керченська протока, Керч-Єнікальский канал, Крим – це наша територія і міст всупереч нашій волі побудовано на нашій території", – заявила вона.

 

Водночас Зеркаль підкреслила, що негативний вплив на довкілля, судноплавство і рибальство лише "додаток до головного" – без згоди України цей міст не можна було будувати взагалі.

 

"Позов проти РФ про порушення цих прав ми подали ще 2016 року. У лютому ми подали Меморандум у цій справі – головний документ у процесі з усіма потрібними доказами. Будівництво моста порушує, щонайменше, статті 2, 43, 44, 123,192, 194, 204, 205, 206 Конвенції ООН з морського права. Зрештою це порушення багатьох двосторонніх угод між Україною та РФ, яка зобов’язалась поважати нашу територіальну цілісність і суверенітет, а також непорушність нашого кордону", – нагадала заступник голови МЗС.