НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

Світ про Україну. Втручання Путіна у майбутні вибори, Javelin та морські загрози

Тиждень.ua зібрав найголовніші теми, про які пишуть іноземні ЗМІ щодо України.

Минулого тижня світові медіа найбільше говорили про ймовірність зміни ситуації на Донбасі через передачу в Україну протитанкових ракет Javelin, про наміри президента РФ Владіміра Путіна використовувати майбутні вибори в Україні для розпалювання хаосу, та про загрози російської військово-морської діяльності навколо України і Балтійського моря.

 

Тиждень.ua зібрав найголовніші теми, про які пишуть іноземні ЗМІ щодо України.

 

 

Atlantic Council

 

 

Американський центр у публікації "Джавеліни вже в Україні, що це змінить?" зібрали коментарі провідних експертів, щоб з'ясувати, чи зможе надання американського озброєння допомогти Україні змінити ситуацію на Донбасі.

 

Зазначається, що 30 квітня Державний департамент Сполучених Штатів Америки підтвердив передачу в Україну протитанкових ракет Javelin. Це питання давно було на порядку денному: адміністрація Обами відмовлялася відправляти зброю до Києва, а президент Дональд Трамп змінив курс.

 

Зокрема, деякі експерти застерігають, що надання Україні летального оборонного озброєння лише роздратує росіян та посилить війну, а інші наполягають, що озброєння України є найефективнішим способом змінити розклад карт та змусити Владіміра Путіна до переговорів.

 

Наголошується, що кількість фактично поставлених в Україну комплексів не називається, хоча ще у 2017 році Конгрес США схвалив пакет військової допомоги, який включав 37 пускових комплексів "Джавелін" та 210 протитанкових ракет до нього.

 

У 2017 році Конгрес США схвалив пакет військової допомоги на суму 47 мільйонів доларів США, який включав 210 протитанкових ракет та 37 пускових комплексів, але Держдеп США відмовляється називати фактичну кількість поставлених в Україну комплексів.

 

Ян Бжезінскі

 

Центр міжнародної безпеки Брента Скоукрофта Атлантичної ради, екс-заступник помічника міністра оборони США (2001-2005)

 

На думку аналітика, постачання Javelin – це оперативно і геополітично важлива демонстрація того, що США рішуче налаштовані підтримувати Україну.

 

Так, "Джавеліни" не зможуть дозволити Києву змусити РФ вийти з  Криму та Донбасу, але вони істотно підвищують здатність України нав'язувати витрати на російські сили.

 

Крім того, це може оживити серед російських генералів неприємні спогади про роль, яку відіграли в Афганістані американські "Стінгери", примусивши Радянський Союз  залишити країну наприкінці 1980-х років.

 

Таким чином "Джавеліни" допоможуть стримувати подальші російські захоплення території України.

 

Зазначається, що зараз для України потрібна додаткова військова підтримка, посилення позицій НАТО у Центральній Європі та більш агресивні економічні санкції проти РФ, які повинні тривати аж до припинення окупації Криму та Східної України.

 

Стівен Бланк

 

Старший науковий співробітник Американської Ради з питань зовнішньої політики

 

На думку експерта, надання озброєння для України не змінить хід гри, оскільки це не припинить російську агресію чи політику посилення загрози для України.

 

Зокрема, це слід розглядати як початок двосторонніх відносин, пов'язаних з торгівлею озброєннями та спільними навчаннями, а не як односторонню угоду.

 

Також постачання Javelin виражає політичну солідарність з Україною та США.

 

Джон Гербст

 

Директор Центру "Євразія" , колишній посол США в Україні (2003-2006)

 

Експерт стверджує, що надання Javelin є важливим кроком у зміцненні України та попередження Москви про те, що ціна її агресії зростає.

 

Те, що "Джавеліни" вже в Україні, означає, що РФ понесе більше втрат у тому разі, якщо вона спробує захопити більше української території.

 

Зокрема, угода про Javelin, яка була оголошена ще у грудні, не призвела до гострої російської ескалації, яку передбачали противники цієї міри.

 

"Якщо Москва продовжуватиме свою щоденну агресію в Україні, Сполучені Штати повинні доправити постраждалим більше Javelin, а також систем протиповітряного озброєння, а Захід повинен запровадити додаткові санкції", - вважає експерт.

 

За твердої підтримки України з боку Заходу Москві врешті-решт доведеться згорнути кампанію на Донбасі.

 

Стівен Пайфер 

 

Інститут Брукінгза, екс-посол США в Україні (1998-2000)

 

Дипломат відзначає, що постачання Javelin посилить здатність українських військовослужбовців захищати Україну.

 

Так, вплив американського озброєння вже не настільки критичний, як це було б три-чотири роки тому, адже українська армія стала значно сильнішою за ці роки.

 

Однак ракети зміцнюють можливості армії боротися з великою кількістю танків та інших бронемашин, які РФ "вилила" на Східну Україну з моменту виникнення конфлікту у Донбасі  2014 року.

 

У свою чергу, Москві це рішення не сподобається, але, ймовірно, воно допоможе схилити Кремль до пошуку справжнього миру на Донбасі,  а не продовжувати там бурхливий конфлікт.

 

Майкл Карпентер

 

Старший директор Центру Байдена, непостійний старший науковий співробітник при Атлантичній раді, колишній заступник помічника міністра оборони США

 

"Я схвалюю рішення про надання Україні протитанкових ракет Javelin. На моральному, політичному, тактичному та стратегічному рівнях це правильне рішення, яке допоможе українським воїнам захистити себе від невпинної російської агресивної війни, яка забрала понад 10 тисяч життів", - стверджує екс-заступник помічника глави Пентагону.

 

На думку експерта, не варто обманювати себе, думаючи, що ракети "Джавелін" змінять правила гри в українсько-російському конфлікті.

 

"Джавеліни" – корисна стримуюча зброя, але вони не змінять бойові можливості українських військових.

 

Так, набагато важливішою для цього є командна структура українських військовослужбовців, яка потребує реформування за західними стандартами.

 

"Було б набагато краще, якби Україна реформувала свою оборонну промисловість, щоб вона могла сама виготовляти та продавати протитанкові зброї, а не купувати їх у західних країн", - йдеться у коментарі.

 

 

Аріель Коен 

 

Центр Євразії, Global Energy Center у Атлантичній раді

 

На думку експерта, постачання протитанкової зброї Javelin – це добра новина, та це мало статися вже давно, і може послати Москві неправильний сигнал.

 

Зазначається, що ці ракети надійшли майже через чотири роки після того, як Україна про них запитала, і в невеликій кількості.

 

"Російська загроза Україні - це не тільки Донбас, а й потенційне масштабне вторгнення Росії з метою окупувати всю Україну", - стверджує експерт.

 

Водночас адміністрація Обами не спромоглася надати Україні летальну зброю тоді, коли це було необхідно.

 

Крім того, в Україні є свій ВПК, здатний випускати протитанкові ракети. Тож Сполученим Штатам варто поділитися деякими своїми військовими технологіями та допомогти модернізувати і збільшити військове виробництво в Україні.

 

Александр Вершбоу

 

Центр Скоукрофта, американський дипломат, заступник генсека НАТО у 2012-2016 роках

 

Експерт стверджує, що рішення США надати Україні протитанкові ракети "Джавелін" перешкоджатиме подальшим нападам з боку РФ на українські сили.

 

"Це оборонне озброєння, тож немає підстав для того, щоб Росія скаржилась, якщо вона не розглядає нову агресію проти України, використовуючи їхню значну кількість танків, незаконно розміщених на окупованому Донбасі, а також ще більшу кількість танків, розміщену вздовж західного кордону Росії", - йдеться у коментарі.

 

Наголошується, що постачання "Джавелінів", а також посилення санкцій проти Росії, дає важливі аргументи послу Курту Волкеру у його зусиллях щодо врегулювання конфлікту на Східній Україні шляхом переговорів.

 

 

The Washington Post

 

 

Екс-посол США в Росії Майкл Макфол у своїй статті зазначає, що Владімір Путін веде глобальну ідеологічну війну проти західних ліберальних та демократичних цінностей, а "лінією фронту" між путінізмом і демократією залишається Україна.
 

На його думку, українське громадянське суспільство залишається надійним і незалежним, яке здатне стримувати державу та формувати результати публічної політики.

 

"У бесіді з українськими урядовцями, бізнесменами та журналістами я також зіткнувся з різноманітними оцінками темпів економічних та політичних реформ під час президентства Петра Порошенка та його уряду. Деякі аплодували новому імпульсу до децентралізації; інші відкинули його значення. Деякі висвітлили реальні нові зусилля у боротьбі з корупцією; інші скаржилися на повільний прогрес. Деякі високо оцінили обумовленість Міжнародного валютного фонду як позитивну силу для реформ; інші засудили неоліберальну ортодоксію МВФ як стрибок економічного зростання. Але найяскравішою була сама дискусія. Різні групи з протилежними поглядами брали участь у активних дебатах про основні проблеми державної політики. Це також часто більше не відбувається в Росії", - йдеться у статті.

 

"Ось ще одна цікава річ: ніхто не знає, хто виграє. Саме тому, як передбачається, працюватимуть демократії - і саме це не відбулося на президентських виборах цього року. Давним-давно кожен знав, що Путін стане переможцем", - додає автора.

 

Зазначається, що дана демократична діяльність на кордоні з Росією загрожує Путіну та його системі влади.Зокрема, якщо українці зможуть працювати на демократію, вони можуть надихнути росіян на те ж саме, тому Путін прагне підірвати нестабільний демократичний проект в Україні.

 

Так, пропагандистські зусилля Кремля, спрямовані на те, щоб зобразити Україну як провалену, корумповану державу, займають місце як в Україні, так і на Заході.

 

Наголошується, що наступна битва у рамках даної міжнародної "ідейної війни" відбудеться під час наступних президентських виборів в Україні.

 

"Неоднозначність щодо легітимності виборчого процесу може змусити деяких сумніватися у результатах, потенційно викликаючи вуличні демонстрації, поляризацію та, можливо, навіть насильницькі зіткнення.На цьому тижні багато українців сказали мені, що ці вибори є найважливішими та найнебезпечнішими в українській пострадянській історії. Путін прагне використати ці вибори для того, щоб зіткнутися з хаосом, розладом та сумнівом щодо демократії", - йдеться у публікації.

 

Крім того, автор вважає, що Сполучені Штати та їхні демократичні союзники повинні прагнути до мирних, законних, вільних та справедливих виборів.

 

"Ми не можемо сидіти поруч і просто сподіватися на цей результат. Путін займається своєю антидемократичною програмою; ми повинні поглибити наше зобов'язання зараз, а не лише за тиждень до виборів просувати причину демократії", - йдеться у статті.

 

Зокрема, автор підкреслює, що варто посилити фінансування проектів, спрямованих на боротьбу з дезінформацією, ініціативи щодо прозорості кампанії та програми моніторингу виборів в Україні

 

Також G7 повинна публічно та заздалегідь застосувати санкції та інші засоби для покарання російського втручання у вибори в Україні.

 

"Західні лідери повинні однозначно заявити, що вони не підтримують жодного окремого кандидата на цих виборах, а лише процес...Західноєвропейські демократичні лідери повинні зараз розпочати створення нового пакету економічної, військової та політичної допомоги, яка буде доставлена ​​негайно після виборів", - підсумував автор.

 

 

The Atlantic Council 

 

 

Стівен Бланк у статті "Морські загрози Москви для України та Заходу" стверджує, що нещодавня російська військово-морська діяльність навколо України та Балтійського моря є не просто небезпекою для країн регіону.

 

"Фактично це представляє собою виклик міжнародному порядку", - йдеться у публікації.

 

Як зазначає автора, з моменту вторгнення України у 2014 році Москва стала значно сміливішою.

 

Так, Росія розширилася у виключну морську економічну зону України, водойму в радіусі 200 миль від узбережжя країни, яке визнано на міжнародному рівні як легальна територія.

 

Крім того, Москва обмежила розміри суден, які можуть пройти через Керченський міст, намагаючись скоротити український комерційний трафік.

 

Також РФ незаконно захопила вісім морських газових родовищ у Азовському та Чорному морях, що належать Україні.

 

Водночас зовсім недавно "Рада міністрів Республіки Крим" вручила Росії 6500 квадратних метрів землі під замовлення московського підрядника, яке дозволить "відрізати" Україну від торгівлі.

 

"Очевидно, що, крім постійних актів агресії на сході України, Москва демонструє неповагу до суверенітету інших держав та міжнародних договорів, зокрема Конвенції ООН з морського права (ЮНКЛОС)", - йдеться у публікації.

 

У свою чергу, Росія вирішила провести військово-морські та повітряні навчання усередині морських економічних зонах Швеції, Польщі та Латвії. Так, комерційний трафік у Балтійському морі був по суті закритий протягом декількох днів. Хоча дії Росії були технічно законними, їх важливість та потенційна загроза є значними.

 

Водночас в Арктиці РФ також виходить за рамки, встановленими ЮНКЛОС і власним договором 2010 року з Норвегією.

 

З 2015 року Москва створює монополії на рибний промисел, вуглеводневі ресурси та корисні копалини.

 

"Коли ми не помічаємо збитки Москви проти України, ми підриваємо фундаментальні принципи будь-якого міцного міжнародного порядку, і не тільки в Європі", - йдеться у публікації.

 

Прикладом можуть слугувати такі країни, яка Іран та Китай. Їхня діяльність свідчить про те, що держави можуть порушувати міжнародне право та встановлені норми без будь-яких реальних наслідків.

 

Дані російські порушення підкреслюють необхідність західної підтримки щодо відновлення потужного українського флоту.

 

"Загрози Росії принципам суверенітету, територіальної цілісності та свободи моря кидають виклик загальному міжнародному порядку", - йдеться у публікації.

 

Наголошується, що Захід повинен привернути увагу до військово-морської оборони країн-членів НАТО та Європи в цілому.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.