НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

Невдалі вибори прем'єр-міністра Вірменії. Що відомо про ситуацію у країні на даний момент

Тиждень.ua зібрав усю інформацію щодо поточної ситуації у вірменському парламенті та нових протестів через необрання Ніколи Пашиняна на посаду прем'єра.

Парламент Вірменії не зміг обрати лідера опозиційного руху Нікола Пашиняна прем'єр-міністром країни. Так, під час голосування у вівторок, 1 травня, для його обрання не вистачило голосів. Керівник опозиційної парламентської фракції "Елк" Пашинян був єдиним кандидатом на крісло глави уряду. Одразу після невдалого голосування в Єревані та інших вірменських містах розпочалася хвиля масових протестів. Зокрема, вірмени оголосили тотальний страйк: блокування доріг, станцій метрополітену, головного аеропорту та залізничних колій. 

 

Тиждень.ua відслідкував і зібрав усю наявну інформацію щодо поточної ситуації у вірменському парламенті та нових протестів через необрання Ніколи Пашиняна на посаду прем'єр-міністра.

 

 

Ситуація в парламенті

 

У Вірменії вибори прем'єр-міністра проводяться поіменним голосуванням. Враховуючи, що у парламенті шостого скликання всього 105 депутатів, кандидату в прем'єр-міністри необхідно набрати як мінімум 53 голоси.

 

Так, найчисленніша фракція, правляча Республіканська партія Вірменії, володіє 58 мандатами, наступна за величиною фракція опозиційного блоку "Царукян" має 31 мандат. Інші дві фракції -  блок "Елк", куди входить 9 депутатів, і Вірменська революційна федерація "Дашнакцутюн" (ВРФД), у якій всього 7 народних обранців. Якщо три фракції - блоки "Царукян", "Елк" і ВРФД висунуть єдиного кандидата від опозиції, то він отримає 47 голосів і тоді, щоб стати прем'єр-міністром, йому знадобиться хоча б шість голосів республіканців.

 

 

Згідно з Конституцією Вірменії, у разі необрання прем'єр-міністра через сім днів після голосування проводяться нові вибори прем'єр-міністра. Право на участь у виборах мають кандидати в прем'єр-міністри, висунуті як мінімум однією третиною від загального числа депутатів. Якщо прем'єр-міністр не обирається більшістю голосів від загального числа депутатів, то Національні Збори розпускаються. Обраного ж депутатами прем'єр-міністра призначає президент.

 

 

 

Пашинян - єдиний кандидат

 

Опозиційна парламентська фракція "Елк" у понеділок, 30 квітня, прийняла рішення про висунення лідера протестного руху Нікола Пашиняна на посаду прем’єр-міністра Вірменії.

 

Так, "Елк" відповідно до частини 2-ї статті 149-ї Конституції Вірменії висунула Нікола Пашиняна як кандидата на пост прем'єр-міністра. 

 

Водночас глава партії "Процвітаюча Вірменії" і парламентського блоку "Царукян" Гагік Царукян заявив, що блок "Царукян" підтримає кандидатуру обранця народу на виборах прем'єр-міністра Вірменії.

 

Крім того, депутат блоку "Царукян" Наїра Зограбян також прокоментувала підтримку Пашиняна.

 

 

"Після 1-го травня необхідно готуватися до нових виборів. Сьогодні з'явилася можливість зламати систему, що сформувалася за довгі роки. Треба без всяких передумов і ультиматумів об'єднати наші зусилля заради виведення країни з цього стану. Ми всі повинні розуміти що організація позачергових виборів - не миттєвий питання ", - підкреслила вона.

 

Відзначається, що сам Пашинян також прокоментував підсумки зустрічі з депутатами блоку "Царукян".

 

"Ми констатували, що цей період створює можливості для прориву в розвитку Вірменії. Позачергові вибори є необхідністю, терміни будуть обговорюватися з політсилами. Ми повинні бути впевнені, що буде здійснена необхідна робота для організації справедливих і чесних виборів, легітимність яких не викличе питань. По усіх питаннях ми (з блоком "Царукян") порозумілися ", - сказав він.

 

 

У свою чергу, РРФ "Дашнакцутюн" також прийняла рішення підтримати кандидатуру Пашиняна.

 

Зокрема, глава фракції ВРФД Армен Рустамян під час виступу на Національних Зборах підтвердив рішення фракції підтримати кандидатуру Нікола Пашиняна на виборах прем'єр-міністра країни.

 

 

"Ми говорили з Пашиняном і погодили кілька серйозних питань. Зокрема, це мирне вирішення внутрішньополітичного конфлікту...Ми зійшлися на думці також в питанні виборчої системи, децентралізації влади, врегулювання вірмено-турецьких відносин без обмеження наших національних інтересів", - зауважив він.

 

 

Позиція президента Саркісяна

 

Президент Вірменії Армен Саркісян перед виборами заявив, що готовий підписати указ про призначення на посаду прем'єр-міністра кандидата, за якого проголосує парламент країни.

 

"Конституція говорить, що є тільки один спосіб для обрання прем'єр-міністра країни - голосування в парламенті. Той, хто буде обраний, згідно з конституцією, стане прем'єром, і я відразу ж підпишу відповідний указ", - зазначив глава вірменської держави.

 

 

"Усі повинні поважати конституцію країни, в іншому випадку ми відкриємо ящик Пандори. Якщо ми одного разу порушимо Конституцію, то будемо порушувати і надалі", - додав Саркісян.

 

Він підкреслив, що "прем'єра обирають тільки в будівлі парламенту з урахуванням чинного законодавства, а не на мітингах і демонстраціях".

 

 

Республіканська партія

 

Лідер опозиції Нікол Пашинян заявив, що за наявними у нього відомості Республіканська партія Вірменії (РПА) має намір провалити вибори прем'єр-міністра в парламенті країни.

 

"Як відомо, в останні дні представники Республіканської партії Вірменії оголошували, що мають намір не заважати виборам обранця народу на пост прем'єр-міністр країни. І ці заяви прозвучали також і сьогодні під час моєї зустрічі з фракцією РПА. Однак нещодавно ми отримали інформацію про те, що під час нічних зборів на чолі з Сержем Саргсяном республіканці вирішили провалити завтрашні вибори прем'єр-міністра", - повідомив Пашинян.

 

 

"Його план полягає в тому, щоб провалити вибори прем'єр-міністра, а на наступному етапі спробувати відновити владу РПА", - додав він.

 

Результати виборів

 

Національні збори Вірменії у вівторок, 1 травня, не підтримали кандидатуру лідера опозиції Нікола Пашиняна на посаду прем'єр-міністра країни. 

 

Так, за кандидатуру Пашиняна проголосували 45 депутатів, проти – 55.

 

Зазначається, що Національні збори Вірменії зберуться для повторного голосування 8 травня.

 

 

Знову масові протести

 

"Завтра будуть заблоковані всі дороги, магістралі, в тому числі, міждержавні, метрополітен, аеропорти, залізниці - вся комунікація, все, що може бути заблоковано", - заявив Пашинян на мітингу в Єревані після результатів виборів.

 

Зокрема, він закликав також оголосити тотальний страйк в освітніх установах та в інших відомствах.

 

"Ніякого відступу не буде. Ми будемо продовжувати звільнення Вірменії сантиметр за сантиметром ... Наша перемога зафіксувала народження нової Вірменії, де вся влада належить народу", - підкреслив він.

 

"Сьогодні фракція Республіканської партії Вірменії проявила свою провокаційну сутність. Вони хотіли, щоб кандидат від народу пішов на провокації і вийшов з себе. Але не вийшло", - сказав Пашинян, заявивши, що правляча партія буде змушена визнати вибір єдиного кандидата від народу.

 

Так, 2 травня у столиці Вірменії активісти почали блокувати основні дороги та під'їзд до аеропорту "Звартноц". 

 

 

Згодом в Єревані працівники головного міжнародного аеропорту "Звартноц" приєдналися до акцій протесту опозиційного руху країни.

 

Зазначається, що співробітники вийшли з будівлі аеропорту і приєдналися  до демонстрантів, які заблокували рух неподалік терміналу.

 

Опісля активісти розпочали блокаду входів до низки станцій метро, а також рух поїздів.  

 

Зазначається, що були закриті входи до станцій метро "Дружба", "Марашл Баграмян" і "Площа Республіки".

 

Зокрема, на станції "Дружба" мітингувальники заблокували не тільки вхід до станції, але й поїзд, який під'їхав до платформи.

 

У свою чергу, у вірменському місті Ґюмрі мітингувальники перекрили залізничні колії.

 

Відзначається, що активісти перекрили міждержавну трасу, що зв'язує Вірменію з Грузією, а також всі вулиці в Ґюмрі.

 

"Близько 300 працівників локомотивного депо Ґюмрі оголосили страйк і приєдналися до протестувальників. Протестуючі перекрили всі вулиці в Ґюмрі", – йдеться у повідомленні.

 

 

Позиція ЄС

 

Європейський Союз заявив про підтримку Вірменії в її зусиллях із створення нового демократичного уряду і закликав всі сторони до діалогу. 

 

Зокрема, Євросоюз заявив про підтримку Вірменії в її зусиллях щодо створення демократичного суспільства.

 

"Вкрай важливо, щоб всі залучені сторони, включаючи правоохоронні органи і тих, хто здійснює своє право на свободу зібрань та вираження думок, уникали конфронтації і демонстрували стриманість і відповідальність, як це було в останні дні", - йдеться у повідомленні.

 

"ЄС закликає всі зацікавлені сторони, включаючи громадянське суспільство, до всебічного діалогу для демократичного формування нового уряду відповідно до Конституції і інтересів всіх вірмен", - додається у заяві.

 

 

Наступна спроба

 

Голова Національних зборів Вірменії Ара Баблоян заявив, що парламент обговорить питання обрання прем'єр-міністра країни вже 8 травня 2018 року.

 

 

Наголошується, що питання обрання прем'єра Вірменії буде розглянуто під час спеціального засідання парламенту країни.

 

"Відповідно до ч. 3 ст.140 конституційного закону РА "Регламент НЗ", заявляю, що питання обрання прем'єр-міністра буде обговорено 8 травня, в 12:00, на яке скликаному силою закону спеціальному засіданні НЗ", - йдеться у повідомленні.
 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.