НОВИНИ

Столтенберг закликав Україну та Угорщину вирішити суперечку про мовний закон

Зокрема, через суперечності не відбулася Комісія Україна-НАТО на міністерському рівні.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг наполіг на тому, що  Україна і Угорщина мають вирішити суперечку щодо мовної статті українського освітнього закону у найкоротші терміни. Про це він заявив напередодні зустрічі глав МЗС країн НАТО у Брюсселі.

 

За його словами, Угорщина є цінним членом Альянсу, який робить важливий внесок у колективну безпеку.

 

"Водночас Україна є важливим партнером НАТО, і Альянс демонструє свою підтримку Україні не лише через російську агресію проти неї" - заявив Столтенберг.

 

Зокрема, він нагадав про "мовний закон", що став причиною суперечностей.

 

"Ми не змогли скликати Комісію Україна-НАТО на рівні міністрів, тому що Угорщина блокує її через мовний закон. Угорщина і Україна повинні якомога скоріше вирішити суперечності навколо цього закону" - наголосив генсек.

 

Він нагадав про проведене засідання Комісії Україна-НАТО на рівні послів, однак, підкреслив, що потрібне вирішення суперечностей задля того, щоб провести таке засідання на міністерському рівні.

 

Як повідомлялось, засідання Комісії Україна-НАТО у Брюсселі на рівні міністрів закордонних справ цього тижня не відбудеться через вето Будапешта. Відомо, що Будапешт уже втретє блокує проведення засідання Комісії України з Альянсом на міністерському рівні, висловлюючи таким чином претензії щодо мовної статті українського закону про освіту.

 

Нагадаємо, раніше міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто повідомив про намір блокувати участь президента Петра Порошенка у саміті НАТО, який призначений на липень 2018 року, якщо Україна не змінить закон про освіту.

 

Як повідомлялося, 9 лютого Угорщина заблокувала засідання комісії НАТО-Україна на рівні глав Міноборони. Попри прохання України та згоду найвпливовіших членів Північноатлантичного альянсу, в Брюсселі так і не підтвердили дату засідання комісії Україна-НАТО

 

Нагадаємо, 28 грудня глава Місії України при НАТО Вадим Пристайко заявив, що Угорщина продовжує блокувати євроатлантичну інтеграцію Києва незважаючи на позитивні для України висновки Венеційської комісії щодо відповідності мовної статті закону про освіту міжнародним зобов’язанням.

 

Додамо, 11 грудня Венеціанська комісія опублікувала рішення щодо мовних положень закону України "Про освіту". Він містить низку рекомендації для України, але водночас – вважає, що права угорськомовної меншини та інших меншин країн-членів ЄС можуть бути дотримані без внесення змін до сьомої статті закону, тобто тієї, якою встановлюється мова навчання.

 

Зазначимо, 28 вересня в Україні набув чинності закон "Про освіту", який, серед іншого, запроваджує в Україні 12-річну повну загальну середню освіту. Законом передбачено, що представникам національних меншин України гарантується право на навчання в комунальних закладах для отримання освіти поряд із державною мовою відповідної національної меншини. Це право реалізується через класи (групи) з навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою.

 

Згодом Угорщина вирішила блокувати будь-яке подальше зближення України та ЄС через підписання президентом України Петром Порошенком закону "Про освіту", а також попередила Україну про можливі санкції в разі невідкликання закону про освіту.

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.