НОВИНИ

Санкції проти Росії, реформи й Антикорупційний суд. Ключові заяви країн "Великої сімки" за підсумками саміту

Тиждень.ua зібрав основні твердження очільників МЗС країн G7.

Днями у Торонто відбулася зустріч міністрів закордонних справ країн "Великої сімки", на яку вперше було запрошено очільника МЗС України Павла Клімкіна.

 

Український посол у Канаді Андрій Шевченко розповів, що Клімкін отримав запрошення на зустріч від своєї колеги, канадського міністра Христі Фріланд.

 

"Прийшов час серйозних, стратегічних рішень щодо України, Росії і щодо того, як розвернути світ до миру і міжнародного порядку. Ми раді, що Україна зможе приєднатися до цієї важкої, але критично необхідної розмови, і розраховуємо зробити цінний внесок у майбутні спільні рішення", – сказав Шевченко.

 

Напередодні зустрічі Клімкін анонсував теми, які планує обговорити зі своїми колегами та висловив сподівання на "суперову дискусію".

 

 

 

 

 

Тиждень.ua зібрав основні заяви країн "Великої сімки" за результатами зустрічі.

 

Заява Канади

 

Однією з перших стала заява про санкції щодо Росії. Так, прес-служба Міністерства закордонних справ Канади повідомила, що країни «Великої сімки» вирішили, що санкційна політика проти Російської Федерації у зв'язку з її неприйнятними діями в Україні має бути продовжена. 

 

"Міністр Христя Фріланд і голови МЗС G7 знову підтвердили нашу загальну повагу до міжнародного порядку, заснованого на правилах, зокрема територіальному суверенітеті. Санкції, накладені на Росію у зв'язку з її неприйнятними діями в Україні, будуть продовжуватися", - йдеться в повідомленні.

 

Заява Німеччини

 

Міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас на полях зустрічі з колегами за G7 заявив, що не бачить у найближчому майбутньому можливості повернення до "Великої сімки"  Росії, яку вигнали з об’єднання у 2014 році після анексії Криму.

 

"На даний момент це взагалі не питання", - прокоментував ймовірне повернення Росії до клубу.

 

Заява Великої Британії

 

Міністр закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон за підсумками саміту заявив, що країни "Великої сімки" вирішили утворити спеціальну робочу групу з вивчення агресивної поведінки Росії. 

 

"Ми збираємося створити групу у рамках G7, яка аналізуватиме російську зловмисну поведінку у всіх її проявах: кібервійна, дезінформація, спроби вбивства - будь що, щоб колективно знайти відповіді", - сказав Джонсон.

 

Спільні заяви країн G7

 

 

Після зустрічі глав МЗС країн "Великої сімки" було ухвалено спільне комюніке, у якому міністри зробили декілька заяв щодо України. Зокрема, повідомляється, що країни  G7 готові розглянути питання про посилення санкцій щодо Росії у зв'язку з її діями на південному сході України.

 

Так, міністри  заявили про "незмінну підтримку суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів".

 

"Це включає в себе наше невизнання порушення Росією суверенітету і територіальної цілісності України. Ми засуджуємо деградуючу ситуацію з правами людини на півострові, а також порушення і зловживання з боку Росії в Криму. Ми повністю підтримуємо зусилля у форматі Нормандії і Організації з безпеки і співробітництва в Європі з метою врегулювання конфлікту на сході України", - йдеться у заяві.

 

У документі наголошується, що єдиний спосіб забезпечити стійке врегулювання конфлікту - це повне здійснення мінських угод.

 

"Враховуючи відповідальність Росії в конфлікті, ми закликаємо Росію негайно стабілізувати ситуацію з безпекою на Донбасі. Нагадаємо, що тривалість економічних санкцій, пов'язаних з Донеччиною, явно пов'язана з повним і безповоротним виконанням Росією Мінських угод. Ці санкції можуть бути скасовані тільки в тому випадку, якщо Росія дійсно виконає свої зобов'язання, але ми також готові прийняти додаткові обмежувальні заходи, якщо цього вимагатимуть дії Росії", - наголосили міністри.

 

Окрім цього, у заяві країни "Великої сімки" назвали дії Російської Федерації в Сирії та Україні неприйнятними. 

 

"Глави МЗС G7 обговорили загальну стурбованість з питань миру і безпеки, включаючи Сирію, Україну і КНДР.  Під час обговорення спільних викликів міжнародного порядку, міністри підняли тему російської дестабілізуючої поведінки, включаючи неприйнятні дії Росії в Сирії, Україні і в інших сусідніх державах", - йдеться в комюніке.

 

Окрім цього, країни-члени "Великої сімки" закликали Україну до створення Антикорупційного суду відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії.

 

"Ми підтверджуємо нашу підтримку реформ в Україні та заохочуємо кроки, здійснені на сьогоднішній день, особливо у сферах децентралізації та економічного зростання. Ми наполегливо закликаємо уряд України продовжувати прогрес на шляху в напрямку реформ", - йдеться у заяві.

 

Міністри також закликали до прогресу у проведенні реформ виборчого законодавства та ухваленнi Закону про національну безпеку.

 

"Ми знову підтверджуємо нашу повну довіру до Групи послів країн "Великої сімки" в Україні та визнаємо роль цієї групи в моніторингу та підтримці здійснення реформ", - зазначається в заяві.

 

Заяви Клімкіна

 

Міністр закордонних справ України за підсумками зустрічі заявив, що члени "Великої сімки" погодилися працювати разом, аби допомоги Україні у протистоянні російській агресії.

 

"Головним підсумком я вбачаю те, що агресію проти України вони розцінюють як агресію проти усього цивілізованого світу. Це було дуже чітко сказано усіма учасниками, а не прозвучало окремою реплікою. Ми також домовилися працювати разом, аби цю агресію відбивати", - сказав Клімкін та додав, що міністри розуміють, що Росія буде продовжувати дестабілізувати Україну, тож "допомога нашій державі критично важлива для всієї Сімки".

 

Клімкін  заявив, що під час зустрічі йшлося також про сприяння Великої сімки у реформуванні України.

 

"Ми домовилися поміркувати над деякими форматами, як збільшити роль Сімки і щодо відбиття цих загроз, і щодо подальшого сприяння у реформах. Там лунали деякі ідеї, які я поки не можу озвучити, бо вони перебувають на розгляді у головування, але за пару місяців, коли їх опрацюють, мало б бути просування", - зазначив глава української дипломатії.

 

Підсумував Павло Клімкін зустріч у Торонто, подякувавши Христі Фріланд за дружню атмосферу. 

 

 

"Глибоко вдячний Христі Фріланд за щиру розмову та дружню атмосферу під час зустрічі з міністрам закордонних справ «великої сімки».Було відчуття, що Україна є частиною цієї спільноти і ті виклики, які стоять перед нами сьогодні, є викликами нашим спільним цінностям. Говорили про все: від окупованих Криму і Донбасу до українських заручників, яких незаконно утримує РФ", - написав Клімкін на своїй сторінці у Facebook.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.