НОВИНИ

Берлін та Брюссель пообіцяли зберегти транзит через Україну після запуску «Північного потоку – 2»

За словами Шефчовича, позиція ЄК щодо газопроводу полягає в тому, щоб його споруджували за тими ж правилами, що і всі інші в ЄС.

Берлін та Брюссель обіцяють гарантувати транзит газу через Україну після закінчення будівництва газопроводу «Північний потік – 2». Про це у понеділок, 16 березня, після переговорів заявили міністр економіки і енергетики ФРН Петер Альтмайєр і віце-президент Єврокомісії у справах енергетичного союзу Марош Шефчович.

 

"Маю сказати, що Україна попри складні умови в останні роки, останні зими змогла надійним чином прокачати 97 млрд кубометрів газу, що стало новим рекордом. Це підтверджує, що транзит працює добре, що він має стратегічне значення для забезпечення газом не лише такої великої країни, як Україна, а й Центральної та Східної Європи. І наш пріоритет - зробити так, щоб і надалі транзит було збережено", - заявив Шефчович.

 

Він також розповів, що в  Європейській комісії "дуже схвально" сприйняли нещодавню заяву канцлера ФРН Ангели Меркель в цьому контексті. Єврокомісар подякував главі німецького уряду за те, що вона протягом кількох років завжди надавала допомогу в ситуаціях, коли необхідно було щось обговорити на тристоронньому рівні – між Україною, Росією і Європою, особливо коли доводилося домовлятися, щоб транзит газу в зимовий період був безперебійним, коли були проблеми.

 

За словами Шефчовича, позиція ЄК щодо «Північного потоку – 2» полягає в тому, щоб трубопровід споруджувався за тими ж правилами, що і всі інші в ЄС.

 

 "Найкращий спосіб врегулювати всі правові і політичні чутливі моменти - переговори, в ході яких ми зможемо знайти рішення всіх проблем", - вважає Шефчович.

 

Він також зазначив, що 2019 рік, коли закінчується українсько-російський газовий контракт, наближається, і треба надати політичний імпульс, зокрема, за допомогою зустрічей на високому рівні, щоб простимулювати всіх – українців, росіян, ЄК – почати дуже інтенсивну роботу над тим, щоб подолати всі неузгодженості.

 

Водночас Альтмайєр зі свого боку визнав, що "Північний потік-2" є "проектом з високим політичним контекстом". Він запевнив, що Німеччина зробила все можливе за допомогою Єврокомісії і під керівництвом ЄС, щоб Україна в останні роки була забезпечена газом, причому йшлося не тільки про транзит, а й реверс.

 

Коментуючи заяву Меркель після переговорів у Берліні з Президентом України Петром Порошенком, глава Мінекономіки ФРН зазначив, що бажання німецького уряду, щоб обидва моменти були пов'язані: "з одного боку, можливість і необхідність такого інфраструктурного проекту, з іншого - забезпечення законних інтересів України у сфері безпеки і забезпечення". За словами Альтмайєра, тут лежить європейська відповідальність.

 

"Наша мета – щоб державний суверенітет України, звичайно ж, був збережений і в майбутньому. До цього належить у тому числі і безпечне і достатнє енергозабезпечення", - підкреслив Альтмайєр.

 

Нагадаємо, напередодні міністр економіки Німеччини Петер Альтмаєр заявив, що підтримує будівництво "Північного потоку-2", однак з врахуванням інтересів України. 

 

Раніше, 10 квітня, канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що будівництво газопроводу "Північний потік-2" неможливе без ясності щодо транзитної ролі України. Крім того, вона зазначила, що "Північний потік-2" "це не просто економічна проблема, тут є і політична складова".

 

Як повідомлялося 9 квітня, президент України Петро Порошенко застеріг Німеччину через будівництво газопроводу "Північний потік-2", а також запропонував альтернативне рішенням, а саме – модернізацію чинного транзитного газопроводу, який проходить через Україну. 

 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.