НОВИНИ

У християн Страсна п'ятниця - найскорботніший день у році

Усі християни, відзначають Велику, або Страсну п'ятницю - найскорботніший день богослужбового року, коли Церква згадує про страждання Ісуса Христа на хресті за людський рід.

У цей день Месія був знехтуваний Своїм народом, підданий страшним знущанням, несправедливо засуджений і відданий болісній страті.

Розп'яття на хресті було найганебнішою, найболіснішою і найжорстокішою стратою. Такою смертю страчували в ті часи лише найбільш затятих лиходіїв: розбійників, убивць, бунтівників і злочинних рабів.

Муки розп'ятої людини неможливо описати. Смерть була настільки повільна, що дехто мучився на хресті по декілька днів.

Навіть виконавці страти не могли холоднокровно дивитися на страждання розп'ятих. Вони готували напій, яким намагалися або вгамувати нестерпну спрагу страждаючих, або ж домішками різних речовин намагалися тимчасово затьмарити свідомість і полегшити муки.

За єврейським законом, повішений на реве вважався проклятим. Іудейські начальники хотіли навіки зганьбити Ісуса Христа, засудивши Його до такої смерті.

Коли привели Ісуса Христа на Голгофу, то воїни подали Йому пити кислого вина, змішаного з гіркими речовинами, щоб полегшити страждання. Але Господь, спробувавши, не захотів пити його.

При хресті Ісуса стояли Його Матір, апостол Іоанн, Марія Магдалина і ще декілька жінок, які вшановували його.

Під час страждань Спасителя на Голгофі сталося велике знамення. З тієї години, як Ісус був розп'ятий, - за нашим рахунком з дванадцятої години дня,-сонце затьмарилося і настала темрява всією землею, і тривала до самої смерті Ісуса.

У Велику п'ятницю християни східного обряду правлять Божественну літургію, натомість читається Євангеліє про Страсті Христові. У середині дня відправляється вечірня з чином виносу Плащаниці.

Ввечері у Велику п'ятницю в храмах правиться утреня Великої суботи з чином поховання Плащаниці.

Утреня Великої суботи має заупокійних характер, будучи спогадом про поховання Христа. На початку утреньої читається 17-я кафізма - частина Псалтиру, яку зазвичай читають при відспівування померлих або на панахиді. Потім прочитується канон Великої суботи. Євангеліє ж читається вже недільне - про об'явлення ангелів на місці поховання розіп'ятого Христа.

Утреня завершується хресною ходою навколо храму, що символізує поховання Спасителя. Духовенство на чолі хресного ходу несе Плащаницю, віруючі йдуть слідом з запаленими свічками.

Велика П'ятниця - день особливо суворого посту. Існує традиція не їсти у Велику п'ятницю до закінчення чину виносу плащаниці, а потім вживати лише хліб та воду.

Вже у Велику суботу, згідно з ученням Церкви, тіло Христа «перебувало в гробі». Після ранішнього богослужіння в суботу віруючі освячують паски і яйця та іншу великодню поживу. А увечері збираються в храмах на урочисте богослужіння, щоб зустріти Воскресіння Христове.

Цьогоріч християни східної та латинської традиції святкують Великдень 24 квітня.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.