НОВИНИ

  ▪   Ганна Чабарай

Правозахисники закликали депутатів оскаржити призначення омбудсмена в Конституційному суді

Призначення Людмили Денісової відбулося в порушення закону про Уповноваженого з прав людини, який передбачає таємну процедуру голосування.

Правозахисники з неурядових організацій закликали народних депутатів України подати звернення до Конституційного суду щодо скасування рішення парламенту про призначення народного депутата з фракції "Народний фронт" Людмили Денісової на посаду Уповноваженої з прав людини. Про таке вони заявили під час брифінгу в Києві 11 квітня, передає кореспондент Тижня.

 

Людмила Денісова, фото із Facebook

 

Михайло Каменєв, виконавчий директор ГО «Правозахисна ініціатива», заявив, що призначення Денісової відбулося в незаконний спосіб, і є два шляхи для виправлення ситуації: скасування цього призначення в Конституційному суді і внесення змін до законодавства.

 

«Ми як представники громадянського суспільства звертаємося до парламентарів для того, щоб ця ситуація була виправлена, бо для нас важливий незалежний інститут Уповноваженого. На нашу думку, є реальних два способи. Перший – внесення змін до законодавства, це робота на майбутнє. Тобто для наступного обрання через п’ять років. Друге питання – це можливість внесення конституційного подання до Конституційного суду, а саме щодо неконституційності норм, які встановили відкрите голосування, і неконституційності самого обрання чинного Уповноваженого. Суб’єктами для конституційного подання є народні депутати, не менше 45, власне Уповноважений з прав людини, але цього дивно очікувати, президент України, який також зацікавленості до цієї теми не демонстрував. Тож нашими адресатами в даному випадку є народні депутати України, і ми до них звертаємося, щоб вони скористалися правом, наданим Конституцією, і внесли відповідне подання», – сказав він.

 

Альона Луньова, експертка Центру інформації про права людини, зазначила, що з травня 2017 року правозахисні громадські організації зверталися до голови парламенту з пропозицією залучити громадськість до обрання омбудсмена, але їх вимоги не врахували. «Так само не були почуті вимоги щодо того, щоб ті три кандидати, які були висунуті від політичних партій, і особливо кандидати, що були явно політично заангажованими, не брали участі в цьому конкурсі. Оскільки офіс омбудсмена повинен бути незалежний. А яка може бути гарантія незалежності, коли його очільником є представник політичної партії? І це вкрай важливо зараз, щоб Конституційний суд поставив крапку в цьому питанні, щоб ми точно знали, і ми сподіваємося, що суд визначить, що процедура обрання чинного омбудсмена була неконституційною», – пояснила експертка.

 

Читайте також: Битва за права

 

Марія Гур'єва, речниця Amnesty International в Україні, заявила, що їхня організація також підтримуватиме таке подання до КСУ. «Є певні суперечності в законодавстві, які фактично роблять нелегітимною будь-яку людину, яку беруть на цю посаду. Відповідно, для початку ці розбіжності необхідно ліквідувати. Далі, під час обрання омбудсмена важливо долучити громадянське суспільство до процесу обговорення, зокрема, як громадянські організації, захисників прав людини, групи, вразливі до порушень прав людини, щоб вони могли поставити свої запитання, винести на обговорення важливі для них проблеми, переконатися, наскільки кандидатури на омбудсмена відповідають потребам вразливих груп», – сказала вона.

 

Крім того, ініціативу підтримує благодійний фонд Восток-SOS. «Ми як організація будемо підтримувати ініціативу з конституційного подання і контролювати зовні діяльність офісу омбудсмена, який обраний в неконституційний спосіб, але все ж таки обраний, пропонуємо іншим громадським організаціям приєднуватися до цього. У нашого парламенту вже є традиція порушувати регламент, процедури нібито задля високої цілі призначення омбудсмена чи прокурора чи ще когось. Але ця неповага до процедур призводить до системних проблем, які виникають потім», – сказала Олександра Дворецька, голова правління фонду.

 

Зазначимо, 16 березня народний депутат Мустафа Найєм заявляв журналістам, що у Верховній Раді готують звернення до Конституційного суду щодо скасування рішення про призначення Денісової омбудсменом.

 

Нагадаємо, 15 березня Верховна Рада проголосувала за призначення Людмили Денісової на посаду Уповноваженої з прав людини. Повноваження попереднього омбудсмена, Валерії Лутковської, закінчилися у квітні 2017 року. У липні 2017-го під час голосування за законопроект про Конституційний суд депутати через плутанину внесли зміни в закон про Регламент і запровадили відкрите голосування за кандидатуру омбудсмена. В той час як закон про Уповноваженого передбачає таємну процедуру голосування, зокрема, щоб убезпечити цю посаду від політичного впливу. Тому призначення Денісової правозахисники називають незаконним і вимагають скасувати відповідну постанову. Детальніше читайте в матеріалі «(Не)легітимний омбудсмен».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.