НОВИНИ

Любомир Шавалюк: Перешкоди на шляху розвитку України мають ментальне коріння

Деструктивні суспільні норми так укорінені, що українці їх просто не помічають.

Перешкоди на шляху розвитку України та національної економіки мають ментальне коріння. Як спосіб життя людини, її побут є відображенням її особистої ментальності, так економіка є лише проекцією ментальності народу. Про це пише економічний експерт Тижня Любомир Шавалюк.

 

«Понад чверть століття економічного занепаду (а колись ми були країною першого світу) — це результат деструктивних суспільних норм, ментальних проблем народу, успадкованих від радянських часів чи набутих уже після проголошення незалежності під впливом обставин», — пише він.

 

Так, за словами Шавалюка, чимало українців звикло працювати по мінімуму, не викладаючись, мовляв, працюємо «як платять». Наслідок — низька продуктивність країни, відображена в мізерних зарплатах. Ті, хто з цим не згоден, трудяться не покладаючи рук і досягають успіху. Але то винятки.

 

Також мати «лівак» на роботі, украсти в працедавця, тим більше в держави, — суспільна норма. Результат — бідність країни, бо коли більшість думає, як украсти, то немає кому думати, як створювати й виробляти. Винятки, звісно, є, але їх замало.

 

«Ще одна деструктивна норма — важко працювати, докладати титанічних, героїчних зусиль, щоб виконувати осточортілу роботу, мовляв, без цього ніяк, інакше не вижити. Тому ми й виживаємо. Бо в багатих країнах люди займаються тим, від чого дістають задоволення. І їм живеться легко, вони розвиваються, зростає як особиста, так і суспільна продуктивність. Це фундамент їхнього добробуту», — йдеться в матеріалі.

 

Крім того, констатує експерт, чимало українців хоче бути багатими за будь-яку ціну. Заради цього вони готові переступити через суспільні норми, відшліфовані тисячоліттями існування цивілізації, мовляв, «таке життя».

 

 

«Деструктивні суспільні норми так укорінені, що ми їх просто не помічаємо. Розруха в головах — розруха в економіці, бідність країни. Прикладів безліч. Описувати механізми перетворення проблем у ментальності на явища економічного занепаду можна дуже довго», — пише Шавалюк.

 

Саме тому, наголошує він, в Україні ніколи не існувало потужного запиту на реформи, навіть після Помаранчевої революції.

 

За словами експерта, поштовх змінам у ментальності, які дуже швидко позначилися на способі життя людей, дала Революція гідності. З’явився запит на реформи, які зробили б реальність відповідною змінам у ментальності. Тому перетворення стартували широким фронтом, і за кілька років українці пройшли шлях, який ніколи не проходили.

 

Але біда в тому, зауважує Шавалюк, що зміни в ментальності зачепили лише 5–20% українців. Тому головне питання на сьогодні — завершити зміни в ментальності, що збіглися з революцією та війною на Донбасі.

 

Детальніше читайте в черговому номері журналу «Український тиждень»

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.