НОВИНИ

Суд Парижа зменшив штраф для українки, яка критикувала проросійського режисера

Зокрема, українку засудили до сплати семи тисяч євро штрафу та публікації спростувань у пресі.

Паризький апеляційний суд 4 квітня залишив у силі вердикт у справі української журналістки Анни Чесановської, яка критикувала режисера Пола Морейри, автора фільму "Україна: маски революції", однак зменшив суму штрафу. Про це повідомив кореспондент Тижня.

 

Так, українку засудили до сплати семи тисяч євро штрафу та публікації спростувань у пресі.

 

Зазначимо, після перегляду фільму Чесановська написала колонку на сайті часопису Libération, у якій розповіла, що її переклад було скорочено в "маніпулятивний спосіб". За її словами, це спотворило висловлені думки. Водночас Морейра заперечив маніпуляцію, звернувшись до суду.

 

У червні минулого року суд першої інстанції не прийняв до уваги аргументи захисту Чесановської щодо права на оціночні судження та на власне бачення результату праці, у якій було взято участь. Суд лише зменшив виплати на користь Морейри з 15 до 13 тисяч євро. Згодом Чесановська оскаржила відповідне рішення в апеляційному суді.

 

Попри те, що контраверсійний фільм Морейри критикували в пресі, крім Чесановської, два десятки французьких журналістів та стільки ж українських, також численні фактологічні помилки та перекручення були констатовані в газетних статтях університетськими викладачами та дипломатами, які працювали в Україні, Морейра позивався лише до українки.

 

Водночас він відмовився надати суду оригінали відеозаписів інтерв'ю з Ігорем Мосійчуком та Олександром Білецьким, що їх перекладала українська журналістка. Відтак суд визначався, відштовхуючись виключно від слів кожного з учасників судового процесу, не маючи можливості здійснити експертизу записів.

 

Чесановська вже здійснює необхідні кроки, аби оскаржити рішення у Касаційному суді.

 

Нагадаємо, що Поль Морейра у фільмі "Україна: маски революції" висловив думку, ніби події на Сході України викликані "забороною російської мови". У цьому доробку він відстоює версію, згідно з якою Майдан був здійснений крайніми правими угрупуваннями, а 2 травня 2014 року в Одесі прихильники Майдану свідомо спалили живими своїх опонентів. У новому документальному фільмі, присвяченому російській пропаганді, Морейра знов епізодично повернувся до української теми, – заради того, щоб згадати "фашистів на Майдані".

 

Фільм Морейри "Україна: маски революції" був блискавично перекладений на російську мову. Він вийшов на французькі екрани в лютому 2016 року, а вже в травні Союз журналістів Росії нагородив цю стрічку премією імені Олеся Бузини. В той же день, 22 квітня, премії РСЖ отримали російський письменник "Павел Губарев" за книгу "Факел Новоросії", "медіа експерт" Анатолій Шарій та адміністрація сайту "Антифашист".

 

Як повідомлялося, 29 червня 2017 року паризький суд зобов’язав українську перекладачку Анну Чесановську сплатити штраф та компенсацію, які можуть перевищити 13,6 тисяч євро, через критику на адресу режисера Пола Морейри, автора фільму "Україна, маски революції".