НОВИНИ

Greenpeace розкритикував міжнародну спільноту за фінансування будівництва саркофагу над ЧАЕС

Новий саркофаг над зруйнованим реактором ЧАЕС може захищати довкілля від радіоактивного пилу лише упродовж кількох десятиліть, потрібне рішення на тривалу перспективу. Про це йдеться у новому дослідженні, проведеному на замовлення міжнародної природозахисної організації Greenpeace.

Згідно з експертними оцінками, донині в будівлі зруйнованого енергоблоку зберігаються до 95 відсотків ядерного палива. Greenpeace закликає міжнародну спільноту розробити план з вилучення небезпечних речовин. Як наголошує експерт організації Тобіас Мюнхмаєр, майбутня фінансова допомога має бути прив'язаною до виконання умов: «розробки концепції з вилучення і збереження високорадіоактивного палива з реактора, а також відмови від подальшої розбудови атомної енергетики в Україні».

За словами Мюнхмаєра, плани зі спорудження нового саркофагу є лише тимчасовим рішенням. Крім того, він піддав критиці політику міжнародної спільноти.

«Держави надають багато грошей своїх платників податків для подолання наслідків Чорнобильської катастрофи і водночас вони дають нові імпульси для розбудови атомної енергетики в Україні. Це абсурд», - зазначив експерт.

Він додав, що замість того, аби підтримати перебудову застарілої української енергетичної системи, міжнародні інституції фінансують спорудження нових ліній електропередач, щоб у майбутньому експортувати до ЄС одержану від реакторів радянського типу електроенергію.

Нагадаємо, 19 квітня в Українському домі у Києві пройшла конференція "Двадцять п'ять років чорнобильської катастрофи. Безпека майбутнього"​​. У ході конференції було зібрано 550 млн євро, які підуть на фінансування чорнобильських проектів, насамперед - на добудову саркофага на Чорнобильській АЕС.

Водночас, джерела в адміністрації президента заявили, що незважаючи на запевнення в безпрецедентність зібраної на конференції суми, Україна розраховувала отримати набагато більшу суму - 690 млн євро.

Раніше глава МНС Віктор Балога повідомив, що під час конференції Україна розраховує зібрати кошти, які б покрили дефіцит у 740 млн євро, необхідних для перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему.

У середу, 20 квітня, генеральний секретар ООН Пан Гі Мун, відвідуючи Чорнобиль, закликав до більш жорстких норм атомної безпеки у світі. Потрібно винести урок з катастроф на ЧАЕС та Фукусімі, наголосив генсек ООН, перебуваючи разом з українським президентом Віктором Януковичем та гендиректором МАГАТЕ Юкіа Амано на відстані кількох сотень метрів від саркофагу на ЧАЕС.