НОВИНИ

  ▪   Христина Вовчук

Замах на екс-агента РФ Скріпаля. Усе, що відомо на даний момент

Тиждень.ua зібрав інформацію щодо ходу розслідування навколо отруєння екс-агента РФ та його доньки.

У Великій Британії триває розслідування щодо отруєння "невідомою" речовиною колишнього шпигуна Росії Сєргєя Скріпаля та його доньки, які потрапили 5 березня до лікарні через  критичний стан. Зокрема, уся територія та ресторан Zizzi, який був поруч з місцем, де був знайдений на лавці екс-полковник та  його донька, досі закриті через розслідування. Іноземні ЗМІ стверджують, що отруєння пов'язане з тим, що влада Кремля досі "не пробачила" екс-агенту так звану зраду й роботу на британські спецслужби.

 

 

Тиждень.ua зібрав найновішу інформацію щодо ходу розслідування навколо отруєння екс-агента РФ та його доньки.

 

Хід розслідування

 

В урядовому комітеті з надзвичайних ситуацій Cobra відбулося засідання щодо ходу розслідування навкого отруєння екс-шпигуна РФ Сєргєя Скріпаля, яке провів віце-прем'єр Ембер Радд.

 

За його словами, британська поліція має більше інформації про речовину, що спричинила захворювання Скріпаля та його доньки.

 

Зокрема, після засідання він наголосив, що розслідування буде "тривалим та продовжуючим" і відповідатиме на докази, а не на "чутки".

 

За словами заступника комісара Марка Роулі, слідство щодо замаху на екс-полковника РФ знаходить на ранніх стадіях.

 

"Слідство знаходиться на ранніх стадіях, і будь-які спекуляції не є корисними. Ми хотіли б переконати громадськість, що цей інцидент сприймається нами надзвичайно серйозно, але в даний час ми не вважаємо, що існує безпосередній ризик для широкої громадськості", - зауважив він.

 

"Невідома" речовина

 

Експерти, які займаються токсикологічними тестами щодо "невідомої" речовини, якою було отруєно екс-агента Скріпаля та його доньку, заявили, що фентаніл, рицин і зарин є серед можливих токсинів, які використовувалися в очевидній спробі замаху на екс-полковника.

 

Зазначається, що майже до десяти людей у відділенні лікарні A & E стали також хворими після їхнього прибуття, що призвело до тимчасового карантину.

 

Так, директор дослідницького центру Королівського інституту міжнародних відносин Чатем-Хаус Патрисія Льюїс наголосила, що симптоми утрудненого дихання, блювоти та подразнення очей є спільними для кількох токсинів, які можна вводити різними шляхами з різними термінами впливу.

 

За словами дослідниці, рицин, смертоносна отрута, яка "може бути зроблена навіть у спальні", є однією з можливих отрут поруч з органофосфатами, такими як зарин, яку можна перекласти на одяг людини.

 

"Заборонені речовини, такі як VX, надзвичайно важко утримувати та перевозити в країну, але щось подібне до фентанілу могло бути кимось легко зроблене, якщо  знає, що він робить. Його можна вводити багатьма способами - впав у їжу або напій, чи ін’єкціями", - повідомили у Королівському інституті об'єднаних служб з досліджень оборони та безпеки.

 

Водночас професор університету Лідса Аластер Хей наголосив, що результати тесту можуть зайняти кілька днів.

 

Заяви МЗС Британії

 

Міністр закордонних справ Великої Британії Борис Джонсон заявив про можливі санкції проти Росії, якщо буде доведено, що за отруєнням колишнього російського шпигуна Сєргєя Скріпаля стоїть Кремль. 

 

Зазначається, що на даному етапі глава МЗС не хотів би "ні на кого вказувати пальцем", проте винні не уникнуть відповідальності.

 

"Я кажу урядам по всьому світу, що жодна спроба забрати невинне життя на території Британії не уникне санкцій і не залишиться непокараною" , -  зауважив британський міністр.

 

 

 

 

Джонсон заявив, що англійська збірна може не взяти участі у Чемпіонаті світу з футболу в Росії, якщо встановиться причетність Москви до отруєння колишнього шпигуна Сєргєя Скріпаля. Проте у МЗС Британії пояснили, що очільник відомства мав на увазі російських політиків та дипломатів, а не футбольні команди.

 

Реакція Росії

 

У Росії заявили, що не мають жодної інформації з приводу того, чим займався екс-шпигун Скріпаль, та з чим може бути пов'язаний даний інцидент.

 

"Ви знаєте, як він опинився на заході, в результаті яких дій і рішень. Я не буду повторювати", - прокоментував прес-секретар президента РФ Дмітрій Пєсков.

 

У свою чергу,  посольство РФ  охарактеризувало реакцію на захворювання екс-агента  як "новий етап антиросійської кампанії" у Великій Британії та заперечило причетність російських спецслужб до даного інциденту.

 

"Поліція чи інша британська влада не надала посольству жодної офіційної інформації щодо цього інциденту", - зауважили у прес-службі дипвідомства.

 

"Повідомлення  ЗМІ створюють враження запланованої операції російських спецслужб, що абсолютно не відповідає дійсності", - додали у посольстві Росії.