НОВИНИ

У S&P розповіли про ризики для Газпрому через розірвання угод з Україною

У агентстві заявили, що будуть розглядати будь-які перерви поставок або затримки в отриманні дозволів від регулюючих органів як поганий сигнал про кредитоспроможність Газпрому.

Міжнародне рейтингове агентство Standard & Рoor's повідомило, що відсутність угоди з Україною щодо транзиту газу несе фундаментальний ризик для експортних поставок та ринкової позиції російського "Газпрому", який заявив про розірвання угод з НАК "Нафтогаз Україна". Про це йдеться в звіті агентства, передає Reuters.
 

Як зазначається, відповідні дії російського газового регулятора можуть призвести до посилення сумнівів його клієнтів в надійності поставок, що, у свою чергу, знизить привабливість трубопровідного газу Газпрому в порівнянні з іншими видами палива, а також альтернативними поставками газу по трубопроводах або скрапленим газом.

 

У базовому сценарії S&P не чекає значних перебоїв в постачаннях російського газу в Європу, де Газпром займає 34% ринку.

 

"Наскільки ми розуміємо, незважаючи на поточні розбіжності, постачання газу через Україну в Європу будуть продовжені... Європейським покупцям важко знайти заміну Газпрому, особливо під час спостерігаються в даний час сильних холодів", – йдеться в огляді.

 

Контракт Газпрому з Україною діє до кінця 2019 року. Згідно з повідомленням, до цього терміну Газпром розраховував побудувати трубопроводи "Північний потік-2" та "Турецький потік", щоб скоротити транзит через українську територію.

 

"У Євросоюзу стане більше мотивації – оперативно займатися вирішенням питань, пов'язаних з будівництвом трубопроводів Північний потік-2 і Турецький потік, але українське питання Газпрому так чи інакше доведеться вирішити, тому що остаточно закрити транзит через Україну, навіть за умови запуску ще двох трубопроводів, не вдасться", – наголосив аналітик S&P.

 

Повідомляється, що через територію України проходить близько половини експорту Газпрому в Європу, і залежність від українського транзиту залишиться високою щонайменше до тих пір, поки не запрацюють газопроводи "Північний потік-2" та "Турецький потік".

 

"Однак ми вважаємо, що навіть в разі успішного запуску нових газопроводів, український транзит може бути затребуваний для покриття сезонних піків і задоволення попиту деяких споживачів", – відзначили в агентстві.

 

Крім того, у S&P заявили, що будуть розглядати будь-які перерви поставок або затримки в отриманні дозволів від регулюючих органів як поганий сигнал про кредитоспроможність Газпрому.

 

Нагадаємо, комерційний директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко під час брифінгу повідомив, коли російський "Газпром" зможе звернутися в Стокгольмський арбітраж. За контрактом на постачання газу є 30 днів, протягом яких сторони повинні спробувати дійти згоди і звертатися в арбітражний суд.

 

Раніше НАК "Нафтогаз України" вирішила закрити своє представництво в Росії, розташоване в Москві на вулиці Академіка Пилюгіна, 24. Згідно з повідомленням компанії у системі розкриття інформації НКЦПФР, наглядова рада НАК доручила правлінню вжити всіх необхідних заходів для ліквідації офісу до 12 березня 2018 року.

 

5 березня міністр закордонних справ Павло Клімкін заявив, що Україна має юридичні механізми, щоб змусити російський "Газпром" виконати рішення Стокгольмського арбітражу щодо компенсації НАК "Нафтогаз".

 

Як повідомлялось, "Нафтогаз України" на тлі відмови російського газового монополіста "Газпром" поставляти в Україну в березні раніше законтрактовані обсяги газу, уклав контракт на поставку 60 млн куб. м газу з польською державною нафтогазовою компанією PGNiG ("Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo"). Також відзначається, що поставки почалися 2 березня о 6:00 через вузол "Германовичи", який з`єднує українську та польську газотранспортні системи.