НОВИНИ

У Єврокомісії висловили занепокоєння через ситуацію із транзитом російського газу в ЄС

Єврокомісія готова очолити тристоронній переговірний процес між Україною та Росією, щоб оцінити ситуацію і домовитися про необхідні наступні кроки.

У Європейській комісії стурбовані ситуацією із поставками газу з Росії та закликає Київ і Москву підтвердити статус надійних країн постачальника та транзитера газу. Про це йдеться у заяві віце-президента Єврокомісії Мароша Шефчовича, опублікованій на сайті ЄК.

 

Зазначається, що Єврокомісія була проінформована владою України про її занепокоєння щодо можливої надзвичайної ситуації в українській системі газопостачання. Ця проблема, згідно з інформацією, доступною комісії, ґрунтується на трьох елементах:

 

  • безперервно низький і змінний тиск в поставках газу з Росії в Україну для транзиту в ЄС. Це явище не нове, однак в нинішніх умовах (низькі температури, високий внутрішній попит на газ, очікуваний прямий імпорт з Росії) низький тиск в системі транспортування газу стає особливо проблематичним;
  • Відсутність прямих поставок від "Газпрому" "Нафтогазу": здається, що "Нафтогазу" і "Газпрому" не вдалося домовитися про умови імпорту природного газу, незважаючи на рішення Стокгольмського арбітражного трибуналу, яке призвело до відмови від поставок природного газу навіть у обсягах, за які "Нафтогаз" вніс передоплату;
  • Збільшення реверсних потоків з ЄС в найкоротші терміни є складним через напружену ситуацію на спотовому ринку (низькі температури по всьому ЄС) і труднощі в технічному перерозподілі потоків в рамках газотранспортної системи.

 

"Комісія закликає всі зацікавлені сторони, компанії і відповідні міністерства України і Росії знайти негайні рішення у відповідності до ухвали Стокгольмського арбітражного трибуналу", — йдеться у повідомленні.

 

Єврокомісія також готова очолити тристоронній переговірний процес між Україною та Росією, "який у минулому вже довів свою ефективність у вирішенні спірних питань". З цією метою віце-президент Шефчович зателефонує міністрам енергетики України і Росії, щоб оцінити ситуацію і домовитися про необхідні наступні кроки.

 

Як повідомлялося, 1 березня заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль повідомила, що Україна направила ноту Європейському Союзу про застосування механізму попередження кризових ситуацій в енергетиці та ініціювала тристоронні переговори в форматі Україна-ЄС-Росія щодо забезпечення стабільності поставок газу російським "Газпромом" в Україну та ЄС. 

 

Нагадаємо, 1 березня російська компанія "Газпром" відмовилась постачати НАК "Нафтогаз України" оплачений газ. При цьому у "Нафтогазі" вважають відмову "Газпрому" порушенням рішення Стокгольмського арбітражу. За словами голови правління "Нафтогазу" Андрія Коболєва, за чотири роки закупівлі Нафтогазом газу у європейських постачальників не було жодного випадку, коли б компанія не отримала паливо, за яке заплатила.